Data modyfikacji:

O co pytać przy zakupie auta? Co należy sprawdzić?

Zakup samochodu to dla wielu osób jedno z trudniejszych zadań, ponieważ wielość informacji i aspektów, które warto znać, może wywołać zawrót głowy. Samochód, aby mógł w pełni spełniać się w swojej roli, musi być całkowicie sprawny. Tylko sprawny samochód może zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy zarówno dla kierowców, jak i dla wszystkich pasażerów.
Sprawdź również: Diesel czy benzyna - co wybrać?
o co pytać przy zakupie auta

Jakie jeszcze kwestie rozważyć przed zakupem auta?

Kontrola bezpieczeństwa i sprawdzenie wybranego samochodu właśnie pod tym względem jest oczywistym krokiem podczas wyboru samochodu, jednak warto wiedzieć, o co pytać przy zakupie auta, znając już wszystkie aspekty sprawności samochodu.
Do zakupu samochodu warto możliwie jak najlepiej się przygotować, aby wiedzieć, o co pytać przy zakupie auta, mając bezpośredni kontakt ze sprzedającym. Obok sprawności i bezpieczeństwa wybranego modelu warto zwrócić uwagę także na aspekty wizualne, prawne oraz funkcjonalne. Zatem o co pytać przy kupnie auta?
Poniższy artykuł z pewnością ułatwi wybór osobom, które wciąż się zastanawiają, o co pytać przy kupnie samochodu. Zawarte w treści informacje pomogą także zdecydować, które z informacji są kluczowe i mogą wpłynąć na ostateczną decyzję dotyczącą zakupu samochodu.

Gdzie szukać ogłoszeń samochodowych?

Jeszcze do niedawna ogłoszenia z samochodami na sprzedaż znajdywały się głównie w gazetach lokalnych lub specjalnych magazynach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi, jednak dynamiczny rozwój mediów sprawił, że gazety te straciły znacznie na wartości.
Obecnie nikogo nie powinien dziwić fakt, że znaczna większość ogłoszeń motoryzacyjnych z samochodami na sprzedaż znajduje się właśnie na forach internetowych lub specjalnych stronach przeznaczonych do umieszczania ogłoszeń. Taki rozwój świata sprzedaży znacznie ułatwia ten proces, ponieważ ogłoszenia umieszczane w internecie dodawane są zazwyczaj w czasie rzeczywistym oraz w większości przypadków można je edytować lub usuwać, jeśli wystawiony przedmiot znajdzie nowego właściciela.
Internetowe ogłoszenia dają także możliwości opublikowania wielu zdjęć sprzedawanego samochodu oraz dodania wyczerpującego i szczegółowego opisu, co jest ważne zarówno dla sprzedawcy, który chce jak najlepiej zaprezentować sprzedawany samochód, jak i dla kupującego, który o swoim nowym potencjalnym samochodzie chciałby wiedzieć możliwie jak najwięcej.
Dla osób, które chcą sprzedać swój samochód, opublikowanie ogłoszenia w internecie jest najczęściej najszybszym i najłatwiejszym sposobem na znalezienie chętnego kupującego.
Już samo ogłoszenie znalezione w internecie jest w stanie sporo powiedzieć o samochodzie, a przynajmniej o sprzedającym. Jeżeli właściciel samochodu jest przekonany o dobrym stanie auta, z pewnością o tym napisze. Krótki opis, niewyraźne zdjęcia lub wymijające stwierdzenia mogą świadczyć o tym, że ma coś do ukrycia.

Analizując zdjęcie, zwróć uwagę, czy wszystkie elementy nadwozia mają ten sam odcień, czy nie widać wykwitów rdzy oraz czy samochód nie ma widocznych uszkodzeń, o których nie ma informacji w opisie. Popatrz też na okolicę, w której stoi samochód.

Jeśli jest to wysypany kamieniem plac, najprawdopodobniej masz do czynienia z handlarzem. Złą informacją może być też to, że samochód stoi na trawie. Jeżeli parkowany był w ten sposób cały czas, z pewnością odbiło się to na na kondycji podwozia.


O co pytać przy kupnie samochodu? Czy rozmowa telefoniczna to dobre rozwiązanie?

Pierwszy kontakt ze sprzedającym w większości przypadków odbywa się podczas rozmowy telefonicznej. Nie ma w tym nic dziwnego, szczególnie wtedy, gdy kupującego od sprzedawcy dzieli spora odległość. Jednak czy kontakt telefoniczny to w przypadku kupna samochodu dobre rozwiązanie?
W większości sytuacji pierwszy kontakt, który odbywa się za pośrednictwem telefonu, to łatwy sposób na zweryfikowanie podstawowych informacji, które są kluczowe dla dalszego procesu zakupowego. Zatem o co pytać przy kupnie samochodu, jeśli rozmowa odbywa się przez telefon?
W takim przypadku warto zapoznać się z wszystkimi kluczowymi informacjami zawartymi w ogłoszeniu i podczas rozmowy telefonicznej nawiązać do tych aspektów, które budzą wątpliwości lub nie są oczywiste.
O co pytać przy zakupie auta podczas rozmowy telefonicznej, jeśli umieszczone ogłoszenie zawiera minimalną ilość informacji? Dzwoniąc do osoby, która dodała ogłoszenie, warto dopytać o wyjściową cenę sprzedawanego samochodu oraz o możliwości jej negocjowania.
Wśród podstawowych informacji, które można uzyskać podczas rozmowy telefonicznej, znajduje się także rok produkcji samochodu oraz rok jego zakupu przez sprzedawcę, liczba właścicieli, kolor, kolizje, które mogły zdarzyć się w przeszłości, oraz zakres powstałych wtedy uszkodzeń. Podczas rozmowy telefonicznej warto zapytać także o przebieg samochodu, jednak otrzymaną informację należy zweryfikować na późniejszym etapie zakupu.

O co pytać przy zakupie auta? Najistotniejsze informacje, które warto wiedzieć

O co pytać przy zakupie samochodu? Chociaż lista kluczowych pytań jest długa, to warto ją znać, aby móc cieszyć się sprawnym i bezpiecznym samochodem, który jak najlepiej wpisał się w oczekiwania nowego właściciela.
Podczas zakupu samochodu warto zapytać obecnego właściciela o numer VIN, jeśli nie był on podany bezpośrednio w ogłoszeniu. Dlaczego numer VIN jest tak ważny? Dzięki tej informacji szybko można zweryfikować prawdomówność właściciela samochodu, dlatego jeśli podanie numeru VIN jest dla właściciela samochodu problematyczne, warto zastanowić się nad tym zakupem. 

Numer VIN pozwoli również sprawdzić przeszłość samochodu i ewentualne przygody. Darmową bazą stworzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji jest Centralna Ewidencja Pojazdów dostępna pod adresem historiapojazdu.gov.pl.

Znajdziesz w niej informacje o:
  • aktualnej polisie OC,
  • przeglądzie technicznym,
  • stanie licznika w czasie ostatniego przeglądu,
  • tym, czy samochód nie znajduje się na liście aut kradzionych.
O co pytać przy kupnie samochodu? Kolejne kluczowe informacje, o które warto zapytać, to miejsce rejestracji samochodu. Jeśli właściciel nie informuje o tym w ogłoszeniu, warto zapytać, czy sprzedawany samochód jest zarejestrowany w Polsce. Równie ważna informacja dla potencjalnego kupującego to ta mówiąca o eksploatacji samochodu, dlatego warto zapytać, kto i jak często korzystał z samochodu.
Kolejnym pytaniem powinno być to o dostępne wyposażenie auta oraz stan techniczny poszczególnych elementów. Dlaczego warto o to pytać? Kupujący często zapominają o sprawdzeniu elementów takich jak radio, klimatyzacja czy podgrzewanie siedzeń, przez co ostatecznie płacąc za samochód w takim stanie, narażają się na ukryte koszty.

Na co zwrócić uwagę przy oględzinach samochodu?

Oględziny rozpocznij od ogólnej oceny samochodu. Sprawdź, czy szczeliny pomiędzy elementami karoserii są równe, czy opony mają równomierne zużycie, w jakim stanie są tarcze hamulcowe oraz czy na podwoziu nie widać oznak korozji. Obejrzyj wszystkie szyby i sprawdź, czy nie są młodsze od samego auta.
Szukając oznak powypadkowej historii samochodu, sprawdź trudno dostępne miejsca. Wyrobione śruby mocujące drzwi lub elementy karoserii mogą świadczyć o przebytych naprawach. Spójrz też na elementy konstrukcyjne samochodu, np. podłużnice i słupki.

Ślady ewentualnych napraw znajdziesz często na podłodze bagażnika. By ograniczyć koszty, nieuczciwi sprzedawcy często przykładają się do pracy tylko tam, gdzie jest to widoczne na pierwszy rzut oka.

Pomiar grubości lakieru

Zakup samochodu bez sprawdzenia go miernikiem lakieru, to wręcz proszenie się o kłopoty. Nie wszystkie naprawy blacharskie są widoczne gołym okiem. Już podstawowy miernik magnetyczny za 30-40 złotych pozwoli ci wykryć szpachlę, a miernikiem elektronicznym za ok. 200 zł dokładnie sprawdzisz jej grubość.
W których miejscach szukać niespodzianek? Przede wszystkim na dachu, wnękach drzwi czy słupkach. Drzwi oraz nadkola mogły być wymienione na nowe.

Kontrola silnika

Sprawdzenie stanu silnika należy do najtrudniejszych zadań. Jeżeli nie ufasz swoim umiejętnościom w tym zakresie, zabierz ze sobą zaufanego mechanika.
Sprawdzając samochód, warto ocenić ogólną kulturę pracy, gdyż już sam dźwięk może świadczyć o uszkodzeniu silnika (np. stukająca panewka, nierówno pracujące cylindry lub źle ustawione zawory). Upewnij się, że z rury wydechowej nie wypływa biały, czarny lub niebieskawy dym. Do sprawdzenia silnika przydadzą się niedrogie testery. Możesz nimi sprawdzić m.in. stan uszczelki pod głowicą lub płynu chłodniczego. O kondycji silnika wiele powie również zmierzenie kompresji na cylindrach. To podstawowe czynności przeglądowe, które pozwolą ci wyeliminować najbardziej wyeksploatowane egzemplarze.

Jazda próbna

W czasie jazdy próbnej wyłącz radio i skup się na wrażeniach z jazdy. Samochód nie powinien skrzypieć, ściągać na bok, przerywać czy kołysać się na wybojach. Jazda próbna dostarczy ci wielu informacji o historii samochodu, dlatego nie zgadzaj się wyłącznie na przejażdżkę po parkingu (chyba, że auto nie może wyjechać z posesji).

Na koniec sprawdź elektronikę i działanie auta, włącznie z drobnostkami, np. oświetleniem w drzwiach. Nawet jeśli ci na tym nie zależy, może posłużyć jak argument w negocjacjach.

Jeżeli twoje oględziny są kompletne, zabierz samochód na przegląd do niezależnego warsztatu – to ostatecznie powinno rozwiać wątpliwości.
Większość osób przed zakupem samochodu zastanawia się nie tylko nad tym, o co zapytać przy kupnie samochodu, ale także czy warto się targować ze sprzedającym. Oczywiste jest, że możliwość negocjacji ceny zależy głównie od sprzedającego, jednak w większości przypadków właściciele samochodów są przygotowani na to, aby zejść z wyjściowej ceny, dlatego przed zakupem samochodu, warto podjąć uczciwe negocjacje.
Zdjęcie: Enavto Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!