Data modyfikacji:

Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce?

Zmiana opon letnich na zimowe to coś oczywistego dla większości kierowców. Nie bez powodu w okolicach października czy listopada można spędzić sporo czasu w kolejce do wulkanisty. Znaczna część posiadaczy aut ma w zapasie właśnie opony zimowe, które zakłada, gdy tylko pojawi się pierwszy śnieg. Czy jednak zmiana opon to konieczność? Czy opony zimowe są obowiązkowe w Polsce? Od kiedy należy jeździć na oponach zimowych? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czy opony zimowe są obowiązkowe?

Niemal każdy kraj w Europie ma nieco inne regulacje prawne na temat opon zimowych. W niektórych są one konieczne, a ich brak może wiązać się z dotkliwą karą. W Polsce opony zimowe nie są obowiązkowe, ale zalecane. Oznacza to, że powinniśmy zmieniać opony dla własnego bezpieczeństwa. Jeśli jednak tego nie zrobimy, nie czekają nas żadne konsekwencje prawne.

Obowiązek zmiany opon - dlaczego warto?

Zmiana opon w aucie powinna być naszym wewnętrznym obowiązkiem. Opony letnie nie zdadzą bowiem egzaminu na śliskiej nawierzchni, pokrytej śniegiem. Dodatkowo niska temperatura sprawia, że mieszanka gumowa opon letnich może stracić swoje właściwości.
Co sprawia, że opony zimowe są lepszym wyborem w okresie jesienno-zimowym? Otóż są one zaprojektowane w taki sposób, by zagwarantować najlepsze osiągi w niskiej temperaturze. Do ich produkcji wykorzystuje się specjalną mieszankę gumową, która jest bardziej miękka niż ta, używana do opon letnich. Dzięki temu opony zimowe zachowują swoją elastyczność nawet w niskich temperaturach i lepiej przywierają do powierzchni.
Ponadto opony zimowe wyposażone są w specjalnie ułożone rowki i żebra na bieżniku. Są one zazwyczaj nieco wyraźniejsze niż te na oponach letnich. Takie rozwiązanie sprawia, że opony zimowe lepiej sprawdzają się na śniegu. Warto wybrać więc jak najlepsze modele z rankingu opon zimowych.

Kiedy zmienić opony letnie na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Wiele osób twierdzi, że opony letnie na zimowe należy zmienić przed pierwszym śniegiem. W niektórych przypadkach jest to prawda, ale nie zawsze. Inni natomiast preferują prosty wyznacznik zmiany opon: od października do Wielkanocy jeździmy na zimowych, a w pozostałych miesiącach roku na letnich. To rozwiązanie również nie jest doskonałe.
Opony zimowe powinniśmy założyć wówczas, gdy temperatura powietrza spada do 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się na tym poziomie. Nie musimy więc czekać na pierwszy śnieg ani zmieniać opon z powrotem na letnie po Wielkanocy, gdy temperatura powietrza wciąż jest dość niska. Trzymanie się wyznacznika temperaturowego to najlepsze rozwiązanie.

Czy latem mogę jeździć na oponach zimowych?

W Polsce nie ma regulacji prawnych, dotyczących jazdy na zimowych oponach latem. W przypadku, gdy nie zmieniasz opon na letnie, nie grozi ci żadna grzywna. Może się to jednak okazać bardzo niebezpiecznym rozwiązaniem.
Mieszanka gumowa opon zimowych doskonale sprawdza się w niskiej temperaturze. W momencie, gdy powietrze ociepla się do około 15 stopni Celsjusza, guma traci swoje właściwości. Opona zimowa w takiej temperaturze charakteryzuje się wyższym oporem toczenia i znacznie dłuższą drogą hamowania. Eksperci twierdzą, że korzystanie z opon zimowych latem może wydłużyć drogę hamowania nawet o 7 metrów, dlatego w momencie, gdy powietrze się ociepla, lepiej zmienić opony na letnie.
Podsumowując, opony zimowe w Polsce nie są zalecane, ale zdrowy rozsądek podpowiada, by z nich korzystać i zmieniać w odpowiednim momencie w roku. Dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo poruszania się autem w trudnych warunkach. Pomyśl o oponach zimowych i zawczasu umów się do swojego wulkanisty.
Zdjęcie: Sandsun / Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.