Data publikacji:

Odgrzybianie klimatyzacji - jak wykonać to samemu?

Odgrzybianie klimatyzacji powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę. Tylko dzięki temu ta będzie bezpieczna dla naszego zdrowia i zapewni przyjemny chłód w aucie, niezależnie od pory roku. W dzisiejszym artykule opowiemy o różnych metodach odgrzybiania klimatyzacji, a także ich wadach i zaletach. Dowiedz się, jak odgrzybić klimatyzację.
Sprawdź również: Jak sprawdzić świece żarowe?
odgrzybianie klimatyzacji

Kiedy przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji?

Dobrze użytkowana klimatyzacja powinna dawać nie tylko komfort, ale również być bezpieczna dla zdrowia. Z pewnością taka nie będzie, jeżeli nie będziemy jej regularnie czyścić i dopuszczać do powstawania grzybów w jej wnętrzu. Te mogą być szkodliwe, w szczególności dla alergików. Odgrzybianie klimatyzacji najlepiej przeprowadzać raz w roku po to, by zapobiec zasiedlaniu jej przez drobnoustroje chorobotwórcze.
Jeżeli jednak z klimatyzacji już wydobywa się brzydki zapach, procedura jest nie tylko konieczna w trybie natychmiastowym, ale będzie również nieco bardziej złożona. O klimatyzację najlepiej zadbać na wiosnę oraz tuż po zakupie nowego samochodu z drugiej ręki. Odgrzybianie klimatyzacji starajmy się łączyć z wymianą filtra kabinowego, ponieważ to właśnie na nim zbierają się wszelkie zanieczyszczenia.

Klimatyzacja - odgrzybianie

Jak odgrzybić klimatyzację? Do wyboru mamy następujące metody odgrzybiania:
  • chemiczna – polegająca na wpuszczeniu do klimatyzacji środków chemicznych o działaniu dezynfekującym. Stosujemy do tego profesjonalne środki oczyszczające, a nie standardowe odświeżacze, które jedynie zamaskują potencjalnie mogące wydobywać się z klimatyzacji zapachy, ale nie rozwiązują problemu.
  • gazowa – czyli ozonowanie. Jeżeli zainwestujemy w ozonator, można będzie przeprowadzać je samodzielnie. Najczęściej jednak korzystamy z uprzejmości myjni lub mechaników samochodowych, którzy w bardzo niskiej cenie przeprowadzają zabieg z wykorzystaniem ozonu. Ten zabija większość bakterii i grzybów, ale kluczowe jest regularne wykonywanie go.
  • piankowa – specjalną bakteriobójczą piankę wprowadzamy do układu przy pomocy specjalnej rurki. Ta dostaje się do parownika oraz kanałów wentylacyjnych w samochodzie.
Użyć można także ultradźwiękowej wytwornicy mgły, którą pozostawia się na 15 minut za złożonymi siedzeniami. Wówczas klimatyzację ustawiamy na obieg zamknięty, wychodzimy z samochodu i zamykamy drzwi oraz okna. Po przeprowadzeniu procedury należy przewietrzyć dokładnie samochód i włączyć obieg otwarty. To świetna metoda w sytuacjach, gdy oprócz czyszczenia klimatyzacji chcemy np. usunąć z auta zapach dymu tytoniowego. Połączenie tej operacji z ozonowaniem powinno rozwiązać problem z brzydkim zapachem w aucie, jeżeli ten nie jest maksymalnie nasilony.

Wady i zalety poszczególnych metod

Metoda oparta na samodzielnym zaaplikowaniu pianki do wnętrza klimatyzacji jest tania i szybka, jednak nie mamy pewności, czy pianka pokryła dokładnie wszystkie przewody klimatyzacji oraz, czy dotarła do parownika, ponieważ przewody dołączone do opakowań preparatów często są dość krótkie. Nie mamy też kontroli nad aplikacją środka, zatem jest to metoda mająca pewne ograniczenia związane z precyzją i skutecznością czyszczenia.
Wytwornice mgły, chociaż skuteczne, aplikują do wnętrza samochodu substancje chemiczne, na których wpływ jesteśmy wystawieni jeszcze nawet przez kilkanaście dni po przeprowadzeniu odgrzybiania. Wietrzenie często nie daje pewności usunięcia ich z samochodu, a zapach środków czyszczących unosi się jeszcze długo w pojeździe. Ozonowanie klimatyzacji generatorem ozonu wymaga jego zakupu lub skorzystania z usługi w myjni czy warsztacie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na zainwestowanie w ozonator, pamiętajmy, że:
  • ozon ma silne działanie toksyczne, zatem nie wolno go wdychać, a po jego zastosowaniu należy dokładnie przewietrzyć samochód,
  • zaletą ozonu jest to, że dość szybko rozpada się do swojej pierwotnej wersji, czyli tlenu, zatem pozbędziemy się go z auta nawet po kilkunastu minutach – powodzenie wietrzenia ocenimy po zapachu, ponieważ gaz ten ma dość charakterystyczną woń,
  • ozonowanie zadziała nie tylko na klimatyzację, ale również np. tapicerkę i inne elementy samochodu,
  • ozon można stosować do dezynfekcji odzieży motocyklowej, sprzętu sportowego, narciarskiego, a nawet butów, których używamy na co dzień.
Na co zwrócić uwagę, wybierając ozonator? Przede wszystkim na technikę wytwarzania ozonu. Jeżeli pokusimy się o zakup najtańszych dostępnych na rynku urządzeń, możliwe jest, że ich działanie doprowadzi do zabarwienia tapicerki czy uszkodzeń elektroniki. Sprawdzić trzeba będzie też wydajność urządzenia.

Pełen serwis klimatyzacji czy działania samodzielne?

Odgrzybianie klimatyzacji to tylko jeden z kroków, który przeprowadza się podczas wykonywania pełnego serwisu klimatyzacji. Z pewnością nie może ono zastąpić profesjonalnego serwisu, a być jedynie jego uzupełnieniem. Warto jednak wiedzieć, że podczas czynności wykonywanych u mechanika, odgrzybianie często jest w cenie.
Oprócz tego sprawdza się też szczelność układu, dobija czynnik chłodniczy czy przeprowadza wymianę filtra kabinowego. Szczególnie ostatnia czynność jest niezwykle istotna. Filtry z reguły mają żywotność do około roku i po tym czasie należy je wymienić. Co 2-3 lata należy wymieniać również osuszacz klimatyzacji, który jest częścią podlegającą naturalnej eksploatacji. Do czyszczenia układu często używa się środków czyszczących, a następnie przedmuchuje go azotem. Przed zdecydowaniem się na konkretną usługę warto zorientować się, jaki dokładnie jest jej zakres.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!