Data modyfikacji:

Opony 185/65 R15

Autor: Łukasz Wulkanista

Rozmiar opony to określenie stosowane do całego zestawu parametrów, pozwalających na prawidłowe dopasowanie odpowiedniego ogumienia do pojazdu. Znakowanie jest spójne dzięki ustaleniom europejskiej normy ECE-R 30. Jakie dane wyczytać można z oznakowania rozmiaru? Rozmiar opony znaleźć można na jej bocznej ściance. Składa się on z trzech liczb i oznaczenia literowego, dzięki którym szybko i wygodnie można poznać wszystkie najważniejsze parametry ogumienia. Na pierwszym miejscu znajduje się szerokość opony. Jest to wartość wyrażona w milimetrach, co oznacza, że ogumienie 185/65 R15 posiada zewnętrzne ścianki oddalone od siebie o 185 milimetrów. Parametr dotyczy opony założonej w prawidłowy sposób na dedykwaną felgę. Za ukośnikiem umieszcza się liczbę określającą wysokość opony. Ze względów praktycznych nie podaje się jej jednak w milimetrach – jest to procentowy stosunek wysokości do szerokości. Nie poznamy zatem profilu opony, nie znając pierwszej wartości rozmiaru. Jak obliczyć wysokość? W przypadku rozmiaru 185/65 R15 musimy wyliczyć ile wynosi 65% (druga liczba) ze 185 (pierwsza liczba), czyli 120,25 milimetra. Taki sposób zapisu może wydawać się mało wygodny dla użytkownika, ale w praktyce pozwolił lepiej znormalizować produkcję i ułatwić dopasowanie ogumienia do pojazdu. Litera w oznaczeniu informuje o technologii, w jakiej wykonana jest dana opona. Wyróżniamy tu modele diagonalne i radialne, w których główną różnicą jest układ kordów. Opony diagonalne posiadają osnowę z krzyżujących się nici osnowy, podczas gdy w modelach radialnych ustawione są one promieniowo, pod katem prostym do osi symetrii konstrukcji. Litera "R" to właśnie opony radialne, które obecnie stanowią przeważającą większość – głównie z racji ogromnych zalet takiej konstrukcji (lepszej przyczepności, niższej masy i większej ekonomiki oraz wygody jazdy). Oponę założyć trzeba na felgę o odpowiedniej średnicy – ostatnia liczba to właśnie informacja o średnicy wewnętrznej wyrażonej w calach. Opony 185/65 R15 przeznaczone są więc do montażu na felgach 15-calowych.

Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
opony całoroczne 155/60 R15

Opony całoroczne 155/60 R15

2022-11-14
Opony całoroczne stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców. Kiedyś nosiły miano tańszego ogumienia uniwersalnego, o znacznie gorszej jakości. W dzisiejszych czasach, gdy produkcją ogumienia całosezonowego zajęły się największe marki oponiarskie, ogumienie całoroczne wyznacza nowe standardy i zbiera coraz większą rzeszę zwolenników. Opony całoroczne to ogumienie przystosowane do większej części pojazdów, szczególnie miejskich i kompaktowych. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Oszczędność finansowa to przede wszystkim brak cosezonowej wymiany opon oraz inwestycja w jeden uniwersalny model, zamiast dwóch osobnych. Oszczędność czasu, to jak wyżej, brak wymiany opon w serwisach. Opony całoroczne łączą w sobie cechy zarówno letnich, jak i zimowych egzemplarzy. Najlepsze egzemplarze łączą te elementy w zróżnicowanej, asymetrycznej rzeźbie bieżnika, której jedna część odpowiada za letnie parametry jazdy, druga za zimowe. Opony całoroczne wykazują optymalne parametry przyczepności na suchej, mokrej i zaśnieżonej drodze oraz przyzwoite drogi hamowania na różnych nawierzchniach. Jest to świetne rozwiązanie dla kierowców, którzy nie pokonują bardzo dużych odległości, a większość czasu spędzają na jeździe po mieście i okolicach. Nie oznacza to jednak, że na trasie opony te się nie sprawdzą. Wręcz przeciwnie, ich wysoka trwałość pozwala na pokonywanie dużych przebiegów.
opony zimowe 185 65 r15

Polecane opony zimowe w rozmiarze 185/65 R15

2022-11-11
Oznakowanie opon i przedstawienie ich parametrów w broszurach producentów bardzo często dotyczą całej gamy danego modelu opon. Kiedy decydujemy się na zakup opon, interesuje nas jeden konkretny rozmiar ogumienia, dlatego ogólne informacje mogą być niewystarczające do prawidłowego dopasowania opon do naszego samochodu. Warto zatem zapoznać się z testami i parametrami opon w danym rozmiarze, aby nasz wybór był jak najbardziej trafiony. Dziś przedstawimy polecane modele opon zimowych, opierając się na jednym konkretnym rozmiarze, jakim jest 185/65 R15.
opony zimowe 195 60 r15

Opony zimowe 195/60 R15

2022-11-02
Odpowiednie opony do auta to gwarancja bezpieczeństwa i komfortowej jazdy. Jednym z rodzajów poszukiwanego ogumienia są opony zimowe 195/60 R15. Co oznaczają kolejne oznakowania, skąd wiadomo, czy model ten będzie ten pasował do danego auta, gdzie zazwyczaj montowany jest taki rozmiar opon i na które produkty warto zwrócić uwagę podczas wybierania idealnego ogumienia do swojego auta? Sprawdź i dokonaj słusznego wyboru.
opony zimowe 195/65 r15

Opony zimowe 195/65 R15

2022-09-13
Czym się charakteryzują opony zimowe 195/65 R15? Do jakich typów oraz modeli aut najlepiej się one nadadzą? Które z opon o tym rozmiarze są godne polecenia? Z tymi oraz innymi pytaniami wbrew pozorom boryka się dosyć spora liczba posiadaczy aut. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od tego, jakie dobierzemy opony, zależy nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym tak naprawdę charakteryzują się opony 195/65 R15 zimowe oraz kiedy warto z nich skorzystać.
Opony całoroczne 195/60 R15

Opony całoroczne 195/60 R15

2022-08-21
Zobacz ofertę i porównaj ceny opon wielosezonowych w rozmiarze 195/60R15. Sprawdź wyniki testów oraz opinie kierowców. Średnica felgi takiej opony całorocznej wynosi 15 cali, profil 60, natomiast szerokość to 195 milimetrów. W ofercie znaleźć można propozycje takich producentów jak Fulda, Michelin czy Nokian.