Data publikacji:

Opony całoroczne – czy warto się na nie zdecydować?

Zmiana pory roku ponagla kierowców do zmiany opon z zimowych na letnie. A może jednak lepiej zrezygnować z opon sezonowych i zainwestować w całoroczne modele ogumienia. Czy warto zakupić opony całoroczne? Jakie właściwości mają opony całoroczne? Czy są lepsze od sezonowych? Sprawdźmy, jakie korzyści daje nam posiadanie opon całorocznych.
opony całoroczne

Różnice między oponami całorocznymi a sezonowymi

Aby dostrzec różnice pomiędzy oponami wielosezonowymi a sezonowymi należy w pierwszej kolejności przybliżyć specyfikę obu typów ogumienia.
Opony sezonowe dzielą się na letnie i zimowe. Ze względu na swoje właściwości, zimowe opony przystosowane są do jazdy w niskich temperaturach i zapewniają przyczepność nawet na śliskiej nawierzchni. Odpowiednio dostosowany bieżnik który wyposażony jest w wyprofilowane lamele, umożliwia odprowadzanie śniegu i deszczu. Z kolei opony letnie mają znacznie mniej rowków oraz wykonane są z trwałego materiału który sprawdzi się na rozgrzanym asfalcie. Nie nadają się do jazdy zimą, gdyż rowki na bieżniku wypełniają się szybko śniegiem, co sprawia, że są śliskie i znacznie wydłużają czas hamowania.
Opony całoroczne, czyli wielosezonowe, są czymś pomiędzy oponami letnimi a zimowymi. Ze względu na charakterystyczną, zewnętrzną warstwę opony posiadają właściwości obydwu typów opony. Zapewniają komfortowa jazdę przez cały rok. Jednak czy rzeczywiście warto skusić się na opony całoroczne?

Wady i zalety opon całorocznych

Opony wielosezonowe są bardzo uniwersalnym rozwiązaniem, nadają się do jazdy w każdej porze roku. Stworzone są z mieszaniny składników opon zimowych i letnich, przez co sprawdzają się zarówno na mokrej, suchej, jak i oblodzonej powierzchni. Dzięki temu kierowca podczas anomalii pogodowych, czyli np. gołoledzi w listopadzie, nie będzie zaskoczony i bez problemu wyruszy w trasę. Dzięki oponom całorocznym zaoszczędzamy również czas przeznaczony na wymianę ogumienia co pól roku oraz pieniądze związane z wymianą i przechowywaniem nieużywanych opon. Dodatkowo ich koszt w dłuższej perspektywie jest tańszy, gdyż w teorii kosztują nieco więcej niż opony sezonowe, jednak doliczając koszt wymiany i przechowywania ogumienia sezonowego, okazuje się, że opony całoroczne są tańszą inwestycją.
Każdy produkt ma jednak drugą stronę medalu, czyli opony mimo swoich wielu zalet mają także wady. Ze względu na swoją uniwersalność są produktem znajdującym się pomiędzy zimowymi oponami a letnimi, co oznacza, że nie są idealnym wyborem zarówno podczas zbyt wysokich temperatur, jak i zbyt niskich. Bieżnik opon całorocznych wyposażony jest w lamele przystosowane do zimowej pory roku oraz teksturę odpowiadającą letnim dniom, co sprawia, że nie będą tak dobrze trzymać przyczepności na śliskiej nawierzchni jak solidne opony zimowe. Kolejnym minusem jest to, że opony wielosezonowe nie będą nadawać się do szybkiej, dynamicznej jazdy, gdyż szybciej zaczną się ścierać i tracić swoje właściwości. Do tego typu ogumienia korzystniejsza będzie spokojna, miejska jazda. Dlatego decydując się na dany typ opon, należy wziąć pod uwagę wady oraz zalety i zadecydować, które opony będą lepsze do osobistych potrzeb.

Polecane modele opon całorocznych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli opon całorocznych. Mogą się różnić nieco materiałem, z którego są wykonane, ceną, bieżnikiem itd. Jakie zatem opony całoroczne wybrać? Najlepiej skupić się na oponach pochodzących od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują dobrą jakość ogumienia. Polecanym producentem opon jest oczywiście firma Goodyear, oferująca wiele opon, dzięki czemu można dostosować je do swoich potrzeb i posiadanego pojazdu. Wyróżniającym modelem opon całorocznych danej firmy jest Goodyear Vector 4Seasons. Sprawdzoną firmą polecaną przez wielu kierowców jest również wszystkim znany Michelin, który oferuje solidny model opon całorocznych Michelin Cross Climate+.
Zdjęcie: Envato Elements