Sezon wymiany opon jest często sezonem poszukiwania nowego ogumienia. Wybór marki nie jest obecnie łatwym, wobec szerokiego wyboru na rynku. Pośród wielu ofert coraz większą popularnością cieszą się opony marki Cooper. Ich główną zaletą jest dobry stosunek jakości do ceny. Czym jeszcze charakteryzuje się ta marka, że zdobywa coraz większą ilość zwolenników? Czy faktycznie wybór marki Cooper jest dobrym wyborem? Do jakiej klasy opon się zaliczają i czy są gwarantem bezpieczeństwa?
Marka Cooper narodziła się 1924 roku. Jej założycielami byli John F. Schaefer i jego szwagier Claude E. Hart. Zakupili oni firmę M&M Manufacturing Company, która zajmowała się produkcją elementów naprawczych do opon. W krótkim czasie panowie zakupili kolejną firmę The Giant Tire & Rubber Company, która w dwa lata po zakupie spłonęła w pożarze. Zainteresował się nią wówczas Iry J. Cooper, dołączając w 1917 roku do spółki. Fabrykę szybko odbudowano, a Iry J. Cooper stanął na czele działu zajmującego się wyłącznie produkcją opon. Był to czas narodzin The Cooper Corporation, która po wojnie zmieniła nazwę na Cooper Tire & Rubber Company.
Wysoka jakość produkowanych opon przełożyła się na dynamiczny rozwój firmy. Obecnie firma jest siódmym, pod względem wielkości na świecie, producentem ogumienia do samochodów. Fabryki producenta znajdują się już nie tylko w USA, ale także w Europie i Chinach.
Obecnie Cooper produkuje letnie, zimowe i całoroczne opony do samochodów osobowych. Produkty Coopera łączą nieprzeciętną jakość i wysoki poziom bezpieczeństwa w różnych warunkach atmosferycznych i terenowych, z przystępną ceną. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości mieszanek gumowych opony Cooper pozwalają na ekonomiczną jazdę i ograniczenie hałasu. Produkowane z dwoma rodzajami bieżnika zapewniają dobór opon do indywidualnych potrzeb i stylu jazdy.
Symetryczny bieżnik opon, stosowany głównie w produkcji opon letnich, umożliwia przekładanie opon w dowolny sposób, celem umożliwienia równomiernego zużycia. Ponadto symetryczny bieżnik stanowi gwarancję prostego montażu, wysokiego stopnia wytrzymałości, niskiego oporu toczenia oraz ograniczenia hałasu. Reasumując, należące do klasy średniej opony Cooper są ogumieniem zaawansowanym technologicznie, charakteryzującym się trwałością i wysokim komfortem. Przeznaczone dla kierowców oczekujących równomiernych osiągów. Jednakże doskonale sprawdzają się też przy dynamicznej jeździe z dużymi prędkościami. Idealne zarówno do jazdy po mieście jak i w dalszych trasach.
Z kolei w oponach o asymetrycznym bieżniku, układ bieżnika w części wewnętrznej gwarantuje doskonałą przyczepność i stabilność w trakcie hamowania oraz efektywny sposób odprowadzania wody. Napisy “Inside” oraz “Outside”, ułatwiają prawidłowy montaż opony. Do największej zalety opon asymetrycznych należy pewniejsze i szybsze pokonywanie zakrętów. Dobrze sprawdzają się podczas jazdy w mieście jak i w trakcie jazdy terenowej.
Do jednych z najczęściej wybieranych opon letnich marki Cooper należy model CS2. Są to opony wybierane przeważnie do pojazdów marki: Forf Focus, Toyota Yaris czy Peugeot206. Model CS2 charakteryzuje się asymetrycznym bieżnikiem, który przyczynia się do przedłużenia ”żywotności” opon. Z kolei unowocześniony wzór bieżnika przekłada się bezpośrednio na ich względnie cichą pracę, sięgającą maksymalnie 70 dB.
Natomiast wśród opon zimowych Cooper zdecydowanym faworytem jest model Cooper Discoverer Winter. Gwarantują one doskonałą przyczepność i stabilność w trakcie hamowania w warunkach zimowych. Ich bieżnik ma konstrukcję kierunkową, kształtem przypominający litery ”V” lub ”U”. Dzięki temu doskonale radzą sobie z odprowadzaniem wody i błota pośniegowego. Zapewniają doskonałą stabilność podczas jazdy i posiadają atrakcyjny wygląd.
Królem wśród modeli całorocznych są opony Cooper Discoverer All Season. Zapewniają one komfort jazdy i przede wszystkim bezpieczeństwo w zróżnicowanych warunkach drogowych. Asekurację i precyzję kierowania w każdych warunkach pogodowych zapewniają przede wszystkim boczne lamele 3D i blokujące się żebro centralne. Zastosowanie w procesie produkcji związków krzemionki i żywicy gwarantuje odporność opony zarówno w minusowych jak i w wysokich, letnich temperaturach.
Autorka: Jadwiga Kucharczyk