Data publikacji:

Opony letnie 2023 – nowości. Przegląd rynku

Opony letnie musza się charakteryzować bardzo dobrymi osiągami, przyczepnością na suchej i mokrej drodze oraz odpowiednim poziomem bezpieczeństwa. Nowoczesne opony letnie bardzo dużą czerpią z opon sportowych, dlatego bezpieczeństwo w ich przypadku jest niezwykle istotne. Doskonałe opony letnie bardzo szybko i skutecznie odprowadzają wodę z powierzchni styku, wykazują bardzo krótką i stabilną drogę hamowania, nie tracą przyczepności przy ruszaniu i dynamicznym przyspieszaniu. Na dworze robi się coraz cieplej, w związku z czym nadchodzi czas sezonowej zmiany ogumienia z zimowego na letnie. Sezon letni 2023 jest już coraz bliżej, dlatego przedstawiamy opony letnie na 2023 rok, które podbijają tegoroczny rynek motoryzacyjny, świetnie wypadają w testach jakości oraz przedstawiają nowości.
opony letnie

Opony letnie 2023

Pirelli Powergy

Opony letnie Pirelli Powergy to nowość podbijająca rynek motoryzacyjny. Jest to ogumienie przeznaczone zarówno do samochodów osobowych, jak i większych typu SUV. Charakteryzują się wysokimi osiągami, krótką drogą hamowania i bardzo wysokim komfortem jazdy. Opony Pirelli Powergy doskonale trzymają się drogi bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Model ten jest wzorowany na sportowych egzemplarzach, wzbogacony o technologie, które klasyfikują go jako opony ekologiczno-ekonomiczne. Specjalne nacięcia świetnie tłumią drgania i hałas oraz nadają ponadprzeciętny, agresywny wygląd, co dodatkowo przykuwa uwagę. Opony Pirelli Powergy wyposażono w asymetryczny bieżnik, na którym nacięto liczne eliptyczne rowki, które odpowiadają za tłumienie drgań, ale też bardzo szybko i skutecznie odprowadzają wodę. Skuteczność osuszania opony to także zasługa zaokrąglonych nacięć na obręczy barkowej, które dodatkowo współpracują z czterema obwodowymi rowkami centralnymi. Takie połączenie nie tylko sprawnie odprowadza zbierającą się wodę, ale też znacznie poprawia przyczepność na mokrej drodze oraz redukuje ryzyko wystąpienia aquaplaningu. Solidne żebro centralne zapewnia wysokie poczucie stabilności i precyzji prowadzenia, szczególnie podczas jazdy z większą prędkością. Wpływa też na wolniejsze i równomierne zużywanie się rzeźby bieżnika, co wydłuża żywotność opony i pozwala na jej użytkowanie bez obaw o utratę właściwości.

Goodyear EfficientGrip Performance 2

Opony letnie klasy premium, które wyróżniają się bardzo wolnym zużywaniem, co czyni je niezwykle trwałymi i ekologicznymi. Dodatkowo charakteryzują się bardzo dobrymi wynikami w krótkim hamowaniu, dzięki czemu uznawane są za bardzo pewne i bezpieczne opony letnie. Nowość od marki Goodyear to następna bardzo popularnej opony EfficienGrip Performance. Marka Goodyear po sukcesie związanym z poprzednikiem, bogatsza o nowe doświadczenia poprawiła takie parametry jak komfort i precyzja prowadzenia, niższa emisja hałasu, mniejsze opory toczenia, lepsza efektywność paliwowa i zwiększona odporność i trwałość. Opony Goodyear EfficientGrip Performance 2 zostały wykonane z nowoczesnej, elastycznej mieszanki gumowej, która doskonale przystosowuje się do różnorodnych warunków pogodowych i zróżnicowanych temperatur. Za skuteczne odprowadzanie wody odpowiadają szerokie i głębokie rowki obwodowe, które współpracują z kanalikami odprowadzającymi. Dzięki temu powierzchnia opony jest bardzo precyzyjnie osuszana, a zjawisko aquaplaningu zredukowane. Bieżnik wyposażono również w szerokie żebro centralne, które jest odpowiedzialne za przyczepność na suchej drodze oraz pewne i precyzyjne pokonywanie zakrętów.

Michelin Pilot Sport 5

Michelin Pilot Sport 5 to kolejny już model z rodziny Pilot Sport, który szybko wspina się na pierwsze miejsca rankingów. Ta nowoczesna opona reprezentująca najwyższe klasy jakościowe znów pokazuje, że francuski producent opon zna się na rzeczy. Jest to model o wysokich parametrach przystosowanych do sportowej jazdy. Opony te zachowują bardzo dobrą reaktywność i wysoką precyzję podczas utrzymywania toru jazdy, szczególnie przy większych prędkościach. Opony Michelin Pilot Sport 5 wyposażone są w najnowsze rozwiązania technologiczne, które ściągnięto prosto z torów wyścigowych. Doskonała przyczepność na każdym rodzaju nawierzchni w suche, jak i mokre dni to zasługa asymetrycznego bieżnika wykonanego technologią Dual Sport Thread, która polega na zastosowaniu różnego, podwójnego sportowego bieżnika. Jedna jego część odpowiada za stabilność i przyczepność na suchej drodze, pewne przyspieszanie i krótką drogę hamowania. Druga rozwiązuje problemy związane z dynamicznym pokonywaniem zakrętów oraz jazdą po mokrej nawierzchni. Zastosowano również nowe, dopiero pojawiające się rozwiązanie Premium Touch, które wyposaża opony w mikrostrukturalne ściany boczne, co nadaje oponom charakter i unikatowy design. Dodatkowo wzmacnia i zwiększa wytrzymałość ogumienia oraz spowalnia proces wycierania się bieżnika.

Yokohama Advan Flewa V701

Opony klasy premium, które powstały z myślą o kierowcach preferujących szybką i dynamiczną, sportową jazdę. Priorytetem twórców było zapewnienie jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa w każdych warunkach. Bardzo wysoka reaktywność i precyzja prowadzenia to zasługa kierunkowego bieżnika wyposażonego w szerokie nacięcia na barkach opony. Wpływa to bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy szczególnie w samochodach o dużej mocy oraz podczas szybkiej jazdy. Agresywna rzeźba bieżnika odlana została z nowoczesnej, mikrokrzemionkowej mieszanki gumowej, za sprawą której opony te doskonale przylegają do drogi, co przekłada się na bardzo dobrą przyczepność i skuteczną, krótką drogę hamowania. Opony Yokohama Advan Flewa V701 to model przeznaczony do poruszania się po drogach publicznych, jednak swoje parametry zawdzięcza wyścigowym modelom, na których wzorował się producent. Skuteczność tej opony tkwi w szczegółach konstrukcyjnych. Skład mieszanki gumowej to zbiór dodatków stosowanych w mieszankach do opon wyczynowych. Ważną rolę pełnią też takie urozmaicenia, jak chociażby ekstrakt z oleju z pomarańczy, który korzystnie wpłynął na elastyczność i lepkość opony. Opony te bardzo dobrze przylegają na suchej oraz mokrej drodze, skutecznie przecinając zbierającą się wodę i minimalizując ryzyko poślizgu. Co wyróżnia ten model? Bez wątpienia bardzo cicha praca, która jest rzadko spotykana przy tego typu oponach przeznaczonych do wysokich osiągów. Producent dołożył wszelkich starań, aby użytkownicy dróg publicznych mogli w komfortowych warunkach cieszyć się z możliwości sportowej jazdy.
Zdjęcie: Envato Elements