Data publikacji:

Opony zimowe 215/55 R16

Wybór konkretnego modelu opon zimowych powinien być poprzedzony analizą potrzeb danego kierowcy. Przyjrzenie się oczekiwaniom użytkownika oraz jego możliwościom finansowym umożliwia dobranie najlepszego modelu opon zimowych w danej klasie. Bez porównania dostępnych modeli i przyjrzenia się ich cechom trudno jest znaleźć ogumienie zimowe, które spełni oczekiwania kierowcy w mieście i nie tylko. Na co zwrócić uwagę, gdy szuka się opon na zimę? Sprawdź, które opony zimowe 215/55 R16 wybrać dla siebie.
Opony zimowe 215/55 R16

Rodzaj bieżnika i ułożenie lameli

Opony zimowe 215/55 R16 muszą być przystosowane do jazdy w specyficznych warunkach pogodowych. Zimą w Polsce aura zmienia się nawet kilkukrotnie w ciągu doby. W nocy temperatury często spadają poniżej zera, dlatego opony muszą być przystosowane do jazdy po oblodzonej nawierzchni. W ciągu dnia zdarzają się natomiast opady marznącego deszczu lub śniegu, dlatego ta sama opona powinna bezpiecznie poruszać się po mokrej jezdni pokrytej warstwą białego puchu. Bezpieczeństwo jazdy w takich warunkach zależy głównie od rodzaju bieżnika zastosowanego w oponie. Bieżnik powinien skutecznie odprowadzać śnieg, błoto pośniegowe oraz wodę spod kół.
Wybierając opony zimowe 215 55 R16, warto zwracać uwagę na modele marek takich jak Nokian, które powstały z myślą o kierowcach, którzy pokonują najtrudniejsze trasy. Bieżniki opon Nokian opracowali Finowie, którzy znakomicie zdają sobie sprawę z trudności związanych z jazdą po lodzie i śniegu. Dzięki temu głębokie lamele skutecznie zapobiegają poślizgom i ograniczają ryzyko wypadku na drodze.
Opony 215/55 R16 zimowe powinny skracać drogę hamowania, by kierowca szybciej reagował na zagrożenie na jezdni. Przed zakupem danego modelu opon warto przyjrzeć się wynikom testów, które wskazują, jakie modele opon zimowych najlepiej radzą sobie w czasie hamowania w trudnych warunkach.

Wytrzymałość mieszanki na trudne warunki pogodowe

Jakie opony zimowe kupić? W przypadku opon zimowych konieczne jest przyjrzenie się jakości mieszanki, z której powstał komplet ogumienia. Mieszanka powinna cechować się wysoką odpornością na wahania temperatur i kontakt z solą, używaną do posypywania oblodzonych jezdni. Niska jakość gumy sprawia, że opony są podatne na pękanie w czasie mrozów oraz na inne uszkodzenia mechaniczne. Aby uniknąć tego typu problemów, powinno się zakładać na zimę wyłącznie solidne opony o wysokim poziomie elastyczności.
Dzięki wysokiej elastyczności opony są odporne na negatywny wpływ mrozów i nagłych wzrostów temperatury. Opony służą niezawodnie, nawet gdy używa się ich intensywnie. Dobra mieszanka sprawia, że opony zimowe 215/55 R16 bez trudu pokonają kilkanaście tysięcy kilometrów bez utraty przyczepności i obniżenia komfortu jazdy.

Stosunek jakości do ceny

Opony zimowe można kupić zarówno w sklepach z częściami samochodowymi i oponami, jak i w marketach oraz od osób prywatnych. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Opony z marketu są tanie, jednak ich jakość zwykle pozostawia wiele do życzenia. Jednocześnie mogą wystarczyć na potrzeby kierowcy, który używa samochodu sporadycznie i na ogół porusza się nim po bezpiecznych, odśnieżonych trasach.
Opony używane dobrej klasy są z kolei lepszym wyborem niż tanie ogumienie z marketu, gdy zamierza się jeździć autem na spore odległości. Najrozsądniejszym wyborem jest zakup opon w specjalistycznym sklepie, w którym można liczyć na dobry stosunek jakości do ceny w przypadku proponowanych modeli. To właśnie w takim sklepie znajdzie się pomoc w dopasowaniu klasy opon i ich marki do swoich rzeczywistych potrzeb.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo