Opony Nokian

Opony Nokian kojarzą się przede wszystkim z ogumieniem zimowym. Tak było zawsze i skojarzenia te nie są pozbawione sensu. Firma mieści się bowiem w mroźnej Finlandii, a konkretnie w miejscowości Nokia. Nic dziwnego, że zimówki tej marki należą do jednych z najlepszych na świecie. Trudne warunki od około 115 lat zmuszały fińską firmę do tworzenia ogumienia odpowiadającego na wyjątkowe potrzeby lokalnych kierowców. Efektem były pierwsze w historii opony zimowe (1934 rok). Gdy dotarły wreszcie za granicę, od razu podbiły drogi całej Europy, a potem reszty świata. W kolejnych latach Nokian usilnie starał się utrzymać pozycję specjalisty od opon zimowych.

Niedawno firma otworzyła w tym celu własne centrum testowe w Ivalo w Laponii. To położone na północ od koła podbiegunowego centrum, pozwala na badanie produktów w najbardziej ekstremalnych warunkach. Rezultaty? Rok 2014 – w fińskich zakładach powstaje rewolucyjna opona z wysuwanymi kolcami (niestety, niedozwolona w Polsce). Rok 2015 – pierwsza na świecie opona zimowa klasy AA pod względem przyczepności na mokrym asfalcie i efektywności paliwowej. Jednocześnie pierwsza taka opona klasy A pod względem przyczepności na mokrej nawierzchni. Jeśli opony Nokian będą dalej w tym tempie rewolucjonizować rynek oponiarski, nie sposób wyobrazić sobie, jak będzie on wyglądał za 10 lat.

Obecnie w zakładach fińskiego przedsiębiorstwa pracuje ponad 4200 pracowników. Firma jest notowana na helsińskiej giełdzie NASDAQ OMX, a jej produkty są wytwarzane poza Finlandią także w Rosji. Oferta jest skierowana do kierowców samochodów osobowych, SUV-ów, a także dostawczych, przemysłowych, ciężarowych oraz autobusów. Jest to jednak nie tylko ogumienie zimowe. Letnie opony Nokian otrzymują wiele pozytywnych ocen w testach, natomiast całoroczne zdaniem wielu są w swojej kategorii bezkonkurencyjne.

Na opony Nokian firma udziela 5-letniej gwarancji. W przypadku widoczności wady jedynie po napompowaniu producent wymaga dostarczenia opony na feldze. Reklamacje są rozpatrywane pozytywnie w przypadku wad produkcyjnych, ale również wad w kołkowaniu. Warunkiem jest wykonanie go przez Nokian lub któregoś z autoryzowanych przez niego wykonawców. Pozytywna odpowiedź kończy się rekompensatą pieniężną o sumie proporcjonalnej do poziomu zużycia bieżnika. Im jest stan jest gorszy, tym wyższy jest zwrot.

Nokian Tyres WR D4

Nokian Tyres WR D4 to innowacyjna opona, która zastąpiła bestsellerowy model trzeciej generacji. Jest uznawana za najlepszą oponę zimową stworzoną z myślą o kierowcach aut miejskich, kompaktowych i rodzinnych. Faktem, który warto podkreślić, mówiąc o tym modelu, jest osiągnięcie przez niego oceny A w klasyfikacji jakości i skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni. Jest to pierwszy taki wynik, który udało się osiągnąć oponom przeznaczonym do typowo zimowej jazdy. Nokian wykorzystuje wiele technologii, które mają za zadanie poprawiać poziom bezpieczeństwa i komfort jazdy. W porównaniu z poprzednikiem ulepszono przyczepność i trwałość oraz obniżono emisję szkodliwych związków i spalanie paliwa. Opony Nokian Tyres WR D4 całkowicie dominują rankingowe listy opon zimowych, zbierając liczne pochwały i pozytywne oponie.

Nokian Tyres Wetproof

Nokian Tyres Wetproof to opona letnia klasy premium, która najlepiej na rynku radzi sobie ze zjawiskiem aquaplaningu. Wszystko za sprawą asymetrycznego, dwustrefowego bieżnika, który nie tylko zapewnia skuteczne odprowadzenie wody z powierzchni styku, ale też optymalizuje obszar kontaktu z nawierzchnią, poprawiając tym samym precyzję kierowania i przyczepność. Jedna strefa bieżnika przyjmuje na siebie odpowiedzialność za przyleganie do nawierzchni, przyspieszanie i hamowanie oraz przyczepność na suchej drodze. Druga strefa w pełni odpowiada za jakość i właściwości jazdy po mokrej nawierzchni. To właśnie ona gra tu główną rolę. Dzięki zastosowanym technologiom udało się osiągnąć klasę hamowania na poziomie oceny A, co jest ogromnym sukcesem. W rankingach opon premium przeznaczonych do letniej jazdy zajmuje wysokie lokaty, sukcesywnie wspinając się na najwyższe miejsca.