Data publikacji:

Opony zimowe 215/55 R17 – co warto wiedzieć na ich temat?

Powszechnie wiadomo, że pora zimowa to dla kierowców niełatwy czas. Muszą oni dokładać wszelkich starań, by auto dobrze sprawiło się podczas codziennej jazdy w czasie mroźnych dni. Jednym ze sposobów działania, które pozwala odpowiednio przygotować się na nadchodzące wyzwania, jest wymiana opon letnich na zimowe. Sporym zainteresowaniem wśród kierowców cieszą się np. opony zimowe 215/55 R17. Dlaczego tak jest? Przeczytaj poniższy tekst, by móc się o tym przekonać. Miłej lektury!
Opony zimowe 215/55 R17

Opony zimowe 215/55 R17 – skąd taka nazwa?

Dla osób, które nie są zaznajomione z motoryzacją, oznaczenie „opony zimowe 215/55 R17” może brzmieć enigmatycznie. Tymczasem, poszczególne cyfry zawarte w tej nazwie odnoszą się po prostu do parametrów danej opony. Poniżej znajdziesz informacje, co oznaczają kolejne elementy:
  • 215 – szerokość, jaką ma dany typ opony (jednostka to milimetr, a zatem 215 oznacza oponę szeroką na 215 mm);
  • 55 – wymiar profilu przedstawiony jako procentowa część w stosunku do poprzedniego parametru, tj. szerokości. W tym przypadku 55 oznacza 55% z 215 milimetrów szerokości;
  • R – typ opony radialny. Oprócz tego stosuje się także typ D (opony diagonalne), aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że to właśnie opony radialne cieszą się największym zainteresowaniem wśród kierowców;
  • 17 – liczba cali. To właśnie tyle cali powinna wynosić chodnica felgi, by możliwe było poprawne nałożenie opony na koło.
Wiele wskazuje na to, że opony zimowe 215/55 R17 to powszechnie stosowane rozwiązanie. Można ich używać w takich samochodach jak na przykład Toyota (w tym w szczególności Toyota Avensis), Opel Insignia, Volkswagen Passat, Peugeot czy Nissan Juke. Jak widzisz, przekrój aut, w których stosuje się ten typ opon, jest bardzo szeroki.

Opony 215/55 R17 – jakie modele obejmuje ta kategoria?

Trzeba pamiętać, że „215/55 R17” nie jest określeniem odnoszącym się do jednego typu opony. Wręcz przeciwnie: w skład tej kategorii wchodzi cała gama różnorodnych produktów, z których każdy jest odmienny pod kątem parametrów (przyczepność, opór toczenia itp.), ceny oraz kompatybilności z samochodami. Jakie opony zimowe 215/55 R17 można znaleźć w polskich sklepach? Jeśli zainteresował Cię ten temat, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią tekstu.

Continental WinterContact TS 870 P

Do ciekawych rozwiązań, jeśli chodzi o tego typu opony zimowe, należy między innymi Continental WinterContact TS 870 P 215/55 R17 94H. Na rynku można znaleźć także inne modele opon z tej serii – jednym z nich jest Continental WinterContract TS 850, ale obecnie szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się właśnie wersja TS 870 P.
Zastanawiasz się, dlaczego tak jest? Choć może wydawać się inaczej, w rzeczywistości odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Jednym z powodów, który przyczynia się do sporego zainteresowania tym typem opon, jest przyczepność na poziomie B. Taki stan rzeczy znacznie usprawnia poruszanie się autem podczas codziennej jazdy, ułatwiając w szczególności takie manewry jak np. hamowanie pojazdu na mokrej nawierzchni.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ Continental WinterContract TS 870 P charakteryzuje się dość niskim poziomem hałasu zewnętrznego. Dzięki temu jazda autem zaopatrzonym w opony WinterContact jest nie tylko bezpieczna, ale także – dzięki niższym poziomom emisji hałasu – bardziej komfortowa zarówno dla kierowcy i jego pasażerów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Opony WinterContact TS 870 P to dość uniwersalne rozwiązanie – sprawdzi się ono zarówno w przypadku samochodów osobowych, jak i SUV-ów. Dzięki technologii Cool Chili hamowanie na śliskiej, mokrej nawierzchni staje się znacznie prostsze, dzięki czemu kierowca nie musi obawiać się, że wpadnie w poślizg.

Bridgestone Blizzak Lm001

Bridgestone Blizzak Lm001 215/55 R17 94V Ao to dobry przykład opony, która wprawdzie nie wyróżnia się niczym szczególnym, ale jest solidna. To właśnie solidność jest cechą pożądaną jako kryterium wyboru akcesoriów i części zamiennych.
Blizzak LM001 to opona, która ma indeks oporu toczenia na poziomie B – jest to jeden z najwyższych wskaźników w siedmiostopniowej skali. Pozostałe parametry – poziom emisji hałasu zewnętrznego na poziomie 72 decybeli (jest to normalna wartość dla produktów z tej działki) oraz klasa przyczepności na poziomie C.

Michelin Alpin 6

Przez co najmniej kilka ostatnich lat jednym z flagowych produktów w zakresie nowoczesnych była opona Alpin 5. Oprócz tego na rynku jest jednak dostępna nowa wersja tego produktu, czyli opony zimowe Michelin Alpin 6 215/55 R17 94V. Produkt ten jest umiejętnym połączeniem ceny oraz jakości.
Oprócz tego ważne są również pozornie nieznaczące funkcjonalności jak na przykład Michelin Evergrip umożliwiająca jazdę po śniegu. Dzięki tego typu oponom możliwa jest zarówno spokojna jazda po mieście, jak i daleka podróż z użyciem dróg ekspresowych oraz autostrad.

Austone SP901

Opony zimowe to produkty, które zdecydowanie nie należą do najtańszych. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że kierowcy z mniejszym budżetem nie mają możliwości zakupu opon. Wręcz przeciwnie – na rynku jest dostępnych wiele produktów z niższej półki cenowej, które mimo to charakteryzują się dość dobrą jakością wykonania.
Do grupy tej należą między innymi opony zimowe Austone SP901 215/55 R17. Wprawdzie charakteryzują się one nie najlepszym poziomem przyczepności oraz oporu toczenia, jednak w żaden sposób ich to nie dyskwalifikuje. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że opony Austone SP901 sprawdzą się głównie w przypadku tych kierowców, którzy raczej nie wyruszają w dalekie trasy w porze zimowej. Austone SP901 215/55 R17 to produkt, który jest przeznaczony głównie do krótkich wyjazdów. Niewielkie pojazdy marki Ford, Fiat czy Opel powinny być idealnym rozwiązaniem, jeśli zamierzasz kupić opony Austone.

Paxaro Winter

Jeśli chodzi o budżetowe rozwiązania, to można z pewnością zaliczyć do tej grupy również Paxaro Winter 215/55 R17 98V. Opony zimowe Paxaro sprawdzą się przede wszystkim w przypadku nawierzchni pokrytej błotem i wodą. Jeżeli dodamy do tego dobrą przyczepność na śliskiej nawierzchni, okazuje się, że pomimo stosunkowo niewysokiej ceny Paxaro może być dobrym rozwiązaniem.

Opony zimowe 215/55 R17. Podsumowanie

Jak widzisz, opony 215/55 R17 to rozwiązanie, które stanowi absolutne must have dla kierowcy. Są to opony, które zapewniają pojazdowi dobrą przyczepność do śliskiej nawierzchni, poziom emisji hałasu, który nie zaszkodzi kierowcy, oraz stosunkowo niski opór tłoczenia. Oczywiście, trzeba mieć koniecznie na uwadze, że nawet najlepsze jakościowo opony zimowe nie zapewnią bezpiecznej jazdy, jeśli kierowca nie jest odpowiedzialny. Wysokiej jakości opony zimowe 215/55 R17 spiszą się dopiero wtedy, gdy kierowca samochodu korzysta z niego w sposób zgodny z przepisami i dba o dobry stan techniczny pojazdu.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo