Data publikacji:

Opony zimowe 225/65 R17

Dopasowanie odpowiednich opon do auta jest kluczową czynnością, która wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również komfort jazdy. To szczególnie ważne w przypadku opon zimowych, kiedy warunki panujące na drodze bywają bardzo wymagające. Dobranie właściwego ogumienia do modelu auta, stylu jazdy czy możliwości budżetowych bywa niełatwym zadaniem. Poszczególni producenci prześcigają się w swoich zapewnieniach, zastosowanych technologiach, dodatkowych udogodnieniach i walorach estetycznych, co sprawia, że bardzo trudno jest wybrać ten jeden, właściwy model ogumienia. Jednym z rodzajów opon dostępnych na rynku motoryzacyjnym są opony zimowe 225/65 R17. Czym się charakteryzują, w jakich autach najczęściej występują i jaki model wybrać? Sprawdź i dokonaj słusznego wyboru.
Opony zimowe 225/65 R17

Dopasowanie właściwego rozmiaru do auta – jak to zrobić?

Każde auto posiada rozmiar opon, które są mu dedykowane przez producenta. Co prawda zdarza się, że w danym modelu samochodu zastosować można kilka różnych rodzajów ogumienia, jednak zazwyczaj kluczowy jest jeden główny rozmiar, dzięki czemu jazda autem jest możliwie najbardziej stabilna, wygodna, bezpieczna i najlepiej dopasowana do warunków panujących na drodze.
Aby dowiedzieć się, jaki rozmiar opon należy kupić, należy sprawdzić oznaczenie opon. Jeżeli z jakichś przyczyn jest to niemożliwe, można też sprawdzić tego typu dane w instrukcji obsługi pojazdu. Czasami bywa, że auto kupione jest w stanie używanym. Nigdy nie ma gwarancji, że opony dobrane były wcześniej właściwie. W takim przypadku, jeśli nie ma też instrukcji obsługi, informacja o właściwym rozmiarze opon znajduje się w samochodzie w różnych miejscach, co zależy od konkretnego modelu auta. Odpowiednie oznaczenie widnieje zazwyczaj na wewnętrznej stronie klapy przy wlewie paliwa, na progu drzwi, na słupku za kierownicą lub przy mechanizmie zamka.

Dlaczego wybór właściwego rozmiaru opon jest aż tak ważny?

Dopasowanie odpowiednich opon do danego modelu samochodu jest kluczowe dla najwyższego możliwego bezpieczeństwa. Nieodpowiednio dobrane opony mogą powodować, że auto nie będzie miało tak dobrej przyczepności do nawierzchni, kierowanie nim będzie trudniejsze, ogumienie znacznie szybciej ulegać będzie zużyciu, a warunki zimowe znacznie bardziej dadzą się we znaki, co będzie szczególnie odczuwalne na długich trasach.
Niewłaściwie dobrane opony mają również wpływ na systemy elektroniczne zainstalowane w nowoczesnych modelach aut. Użytkowanie złego ogumienia doprowadzić może nie tylko do uszkodzenia felg, ale też przekazywania błędnych informacji przez systemy sterowania i zabezpieczeń, takie jak ABS, ASR, ESP czy TCS. Opony zimowe 225/65 R17, jak i występujące w każdym innym rozmiarze, dodatkowo wyróżniają się różnymi indeksami nośności i prędkości. Wybierając dany rozmiar opon, wartości te muszą być większe lub równe tym, które określone zostały dla danego modelu auta fabrycznie.

Czym charakteryzują się opony 225/65 R17 zimowe?

Opony 225/65 R17 zimowe zgodnie z oznaczeniem wyróżniają się szerokością równą 225 mm. O tym parametrze zawsze informuje pierwsza liczba określająca rozmiar ogumienia. Po ukośniku natomiast występuje wartość procentowa w stosunku do szerokości opony. W tym przypadku jest to 65%, czyli 146 mm. Ta wielkość określa wysokość profilu opony. Litera R, zapisana jako kolejna w oznaczeniu, to symbol opony radialnej, czyli takiej, w której wnętrzu druty osnowy nie krzyżują się. 17 to natomiast wyrażona w calach średnica felgi, na którą idealnie pasować będzie opona.
Poszczególne opony zimowe 225/65 R17 oferowane przez różnych producentów mają też oznaczenie określające ich indeks nośności oraz prędkości. Wartości te sprawdza się w uniwersalnych tabelach. Dla przykładu: opony zimowe 225/65 R17, które zawierać będą w swoim oznaczeniu zapis 106H, wykazują maksymalne obciążenie 905 kg na jedno koło. Litera H oznacza natomiast, że na tego typu oponach można jechać z maksymalną prędkością 210 km/h. Wartości te należy wziąć pod uwagę zwłaszcza w odniesieniu do wagi auta oraz stylu codziennej jazdy.
Jakie opony zimowe kupić? Wybierając opony zimowe 225/65 R17, warto też zwrócić uwagę na to, czy oznaczone są symbolami XL oraz FR. Pierwszy z nich oznacza dodatkowe zastosowanie wzmocnienia opony. FR symbolizuje rant ochronny opony i oznacza, że tego typu ogumienie dużo lepiej chroni felgę przed uszkodzeniami niż standardowy model.

Komu dedykowane są opony zimowe 225/65 R17 klasy premium?

Opony zimowe 225/65 R17 to często wybierany model opon zimowych ze względu na szeroką i stabilną rzeźbę bieżnika i tym samym świetną przyczepność do mokrej lub zaśnieżonej nawierzchni. To bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie, które bardzo często spotkać można w autach japońskich, takich jak Toyota RAV4, Nissan X-Trail, Mazda CX-5 czy Honda CR-V. To jednak nie reguła, a popularność tego rozmiaru sprawia, że dostępny jest on w ofercie niemal wszystkich marek oponiarskich na rynku.
Opony premium to modele najlepszej jakości, wykonane z zastosowaniem najnowszych technologii i największej liczby udogodnień. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy drogich aut, ale też osób, które na co dzień pokonują długie dystanse, lubią szybką jazdę i zależy im na maksymalnym bezpieczeństwie.
Opony zimowe 225/65 R17 premium oceniane najwyżej to m.in. Goodyear UltraGrip Performance SUV Gen-1 z krótką drogą hamowania i niskim poziomem generowanego hałasu (70 dB). Warto też wybrać opony Bridgestone Blizzak LM-80 Evo, Yokohama BluEarth Winter V905 czy Nokian WR SUV 3.

Opony 225/65 R17 zimowe średniej klasy i budżetowe – dla kogo i jakie?

Opony średniej klasy wyróżnia zawsze doskonały stosunek jakości ogumienia do jego ceny. Pod względem parametrów modele te niewiele ustępują ogumieniu premium. W tej grupie dobry wyborem będą opony Uniroyal MS Plus 77, Toyo Open Country W/T czy Falken HS449 Eurowinter. Średnia klasa to najczęściej wybierane opony zimowe.
Opony ekonomiczne polecane są dla osób jeżdżących sporadycznie, po mieście, na krótkich dystansach i niezbyt szybko. To również bardzo dobre produkty, które charakteryzuje bezpieczeństwo i właściwie przystosowana do warunków zimowych rzeźba bieżnika. Zazwyczaj jednak tego typu opony wyprodukowane są z zastosowaniem nieco starszych i mniej nowoczesnych technologii. Wśród tego typu modeli na szczególną uwagę zasługują opony zimowe 225/65 R17 Matador MP92 SibirSnow SUV oraz Barum Polaris 3.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!