Data publikacji:

Wszystko, co trzeba wiedzieć o podatku od kupna samochodu

Bardzo często zakup auta już sam w sobie jest dużą inwestycją. Jak się jednak okazuje, oprócz kosztów związanych z nabyciem samego pojazdu czy wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia należy również zapłacić podatek od kupna samochodu. Jak to wygląda w praktyce? Wzięliśmy pod lupę obowiązujące przepisy i rozwiewamy wątpliwości. Dowiedz się, ile wynosi podatek od zakupu samochodu oraz czy każdy musi go zapłacić.
podatek od kupna samochodu

Podatek od zakupu samochodu – najważniejsze informacje

Mówiąc o podatku od kupna samochodu, mamy na myśli podatek od czynności cywilnoprawnych, znany również pod skrótem PCC. Opłata skarbowa obowiązuje nie tylko w przypadku auta, ale także innych przedmiotów. Co istotne, podatek od zakupu samochodowy należy zapłacić w sytuacji, gdy obie strony transakcji są osobami fizycznymi (czyli nie prowadzą działalności gospodarczej).
Wątpliwość może budzić kwestia podatku od zakupu samochodu, który nie znajduje się w Polsce. Odpowiedź można znaleźć w obowiązujących przepisach. Nawet jeśli auto zostało sprowadzone z zagranicy, ale umowa została zawarta na terenie kraju, to nadal jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku od kupna samochodu.

Kto płaci podatek od kupna samochodu?

Czy wiesz, że strona płacąca PCC różni się w zależności od konkretnej czynności? Zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych z 9 września 2000 roku podatek od kupna samochodu jest opłacany przez osobę kupującą. Gdyby zamiast umowy sprzedaży była to umowa zamiany – obowiązek ten spoczywałby po obu stronach transakcji. Z kolei PCC po podpisaniu umowy darowizny płaci strona obdarowana.

Ile podatku od kupna samochodu? Sprawdź, ile musisz zapłacić

Ile podatku od kupna samochodu należy zapłacić? PCC wynosi 2% wartości auta wskazanej w umowie sprzedaży. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wartość rynkowa pojazdu nie przekracza 1000 zł. W takim przypadku nie musisz rozliczać się z urzędem skarbowym.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od zakupu samochodu?

Wiesz już, jaki podatek od kupna samochodu należy zapłacić. A w jakich sytuacjach przysługuje zwolnienie z PCC? Gdy kupisz auto:
  • w salonie,
  • w komisie (pod pewnym warunkiem),
  • od osoby prowadzącej działalność gospodarczą,
  • na własne potrzeby i jesteś osobą z niepełnosprawnością.
  • Uwaga! Kupując samochód w komisie, nie zawsze można skorzystać ze zwolnienia z podatku. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której właścicielem auta jest sam komis. Natomiast w przypadku, gdy jest on wyłącznie pośrednikiem, a sprzedawany samochód nadal należy do osoby fizycznej – należy zapłacić PCC.

    Jaki podatek od kupna samochodu od płatnika VAT?

    Skoro w przypadku zakupu auta od osoby fizycznej płaci się podatek od czynności cywilnoprawnych, to jak to wygląda w sytuacji, gdy decydujesz się go nabyć od płatnika VAT? Wtedy otrzymujesz fakturę, na której znajdziesz kwotę netto i brutto. Musisz opłacić drugą z nich, do której doliczono nie PCC, a podatek VAT wynoszący 23%.

    Jak zapłacić podatek od kupna samochodu? Praktyczne wskazówki

    Wiesz już, że musisz rozliczyć się z urzędem skarbowym i zastanawiasz się, jak zapłacić podatek od kupna samochodu? Przede wszystkim musisz samodzielnie obliczyć kwotę PCC. W ciągu 14 dni od podpisania umowy należy złożyć w skarbówce deklarację PCC-3 lub PCC-3/A, a następnie wpłacić podatek na rachunek bankowy urzędu skarbowego. Co istotne, formularz możesz dostarczyć osobiście, pocztą lub elektronicznie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka