Data publikacji:

Jak wykonać polerowanie felg aluminiowych?

Aluminium to metal, który jest stosunkowo miękki i nietrudno o to, by powstały na nim uszkodzenia mechaniczne, jak drobne rysy czy otarcia. Z czasem także matowieje i znacznie traci na wyglądzie. Uszkodzenia zewnętrznego lakieru mogą również sprzyjać utlenianiu aluminium i powstawaniu wżerów oraz plam. Jest to naturalną konsekwencją eksploatacji. Rozwiązaniem w takim przypadku jest polerowanie felg aluminiowych. Zabieg ten pozwala wygładzić powierzchnię i przywrócić jej dawny blask. Jak to wykonać? Podpowiadamy
Polerowanie felg aluminiowych

Kiedy wykonać polerowanie felg?

Do pewnego czasu posiadanie felg aluminiowych było niepopularne i stanowiło niejako przejaw luksusu. Obecnie jest w nie wyposażona znaczna większość pojazdów. Wielu właścicieli samochodów ceni sobie estetyczny wygląd i bardzo dba o prezencję własnego auta. W związku z tym decyduje się na usuwanie rys z felg aluminiowych, ich lakierowanie, polerowanie bądź pełną regenerację.
Zabiegiem, który w ogromnym stopniu wpływa na wygląd samochodu, jest polerowanie felg aluminiowych na lustro. Poprawa stanu wizualnego felg jest jego głównym zadaniem. Z zadania tego polerowanie wywiązuje się doskonale. Efektem takiego zabiegu jest zjawiskowy, przykuwający wzrok błysk. Dbałość o felgi sprawia także, że wydłuża się ich trwałość oraz żywotność.
Jako że polerowanie felg aluminiowych to zabieg, którego głównym celem jest poprawa estetyki, nie ma obowiązku jego przeprowadzania i nie są wyznaczone terminy, w jakich powinno się go przeprowadzać.
Najlepszym rozwiązaniem jest wykonywanie polerowania zawsze wtedy, gdy nastąpi taka potrzeba, a felgi zmatowieją bądź pojawią się na nich drobne uszkodzenia mechaniczne. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku skrzywienia bądź poważnego uszkodzenia felg należy udać się do warsztatu.

Jak przygotować się do polerowania felg?

Aby przeprowadzić zabieg w zaciszu przydomowego garażu, należy najpierw zastanowić się, czym polerować felgi aluminiowe. Konieczny będzie zakup przede wszystkim środka czyszczącego do felg, ściereczek z mikrofibry, papieru ściernego o odpowiedniej gradacji, alkoholu izopropylowego, a także odpowiednich preparatów. Nieodzowna będzie pasta do polerowania felg aluminiowych. Aby ograniczyć liczbę pojedynczych produktów, można także zakupić cały zestaw do polerowania felg aluminiowych.
Pasta polerska do felg aluminiowych to specjalny preparat przeznaczony do renowacji i polerowania felg. Jej zadaniem jest usunięcie zapieczonego brudu, oksydacji, uporczywych zabrudzeń i uszkodzonego lakieru, a także usuwanie rys z felg aluminiowych. Efektem jej zastosowania jest pogłębienie koloru felg i przywrócenie im blasku.

Jak wypolerować felgi aluminiowe?

Jak przy każdym zabiegu pielęgnacyjnym, w pierwszej kolejności felgi należy bardzo dokładnie umyć i osuszyć. Następnie trzeba przeprowadzić analizę jej stanu i zdecydować, czy uszkodzenia są na tyle niewielkie, że jesteśmy w stanie sprostać im sami. Mycie oraz diagnostykę najwygodniej przeprowadzać po zdjęciu kół.
Polerowanie felg aluminiowych zaczynamy od usunięcia lakieru. Można to zrobić mechanicznie za pomocą papieru wodnego o dużej gradacji lub chemiczne – stosując odpowiednie środki. Należy przy tym pamiętać o dokładnym oszlifowaniu rantów i usunięciu wszelkich drobnych rys. Kolejny krok to zmatowienie powierzchni felg. W tym celu także stosuje się papier ścierny. Proces należy rozpocząć od gradacji 360 i stopniowo zmniejszać ją do 2500.
Ostatni etap to polerowanie felg aluminiowych na lustro. Potrzebne są do tego papier ścierny o bardzo małej gradacji – maksimum 2500 lub ściereczka z mikrofibry oraz wysokiej jakości pasta polerska do felg aluminiowych. W trakcie polerowania należy wykonywać pewne, ale uważne ruchy i obserwować, jak powierzchnia reaguje na cały proces. Po uzyskaniu zadowalającego efektu felgi można zabezpieczyć woskiem lub bezbarwnym lakierem.

Jak dbać o felgi po polerowaniu?

Polerowanie felg to zabieg, który pozwala przywrócić im blask i ładny wygląd, ale jednocześnie nieco je osłabia. Podczas polerowania usuwa się warstwę lakieru, która stanowi zabezpieczenie felg przed urazami mechanicznymi oraz zabrudzeniami.
Brak ostrożności i uwagi może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia elementów i konieczna będzie pilna pełna regeneracja felg polerowanych, a co za tym idzie – dodatkowe koszty. Rozwiązaniem, które pozwala na krótki czas zabezpieczyć felgi, jest ich woskowanie.
Usunięcie warstwy lakieru sprawia, że do felg łatwiej przywierają zabrudzenia, które mogą negatywnie wpływać na ich stan. W związku z tym felgi należy odpowiednio często myć. Zaleca się, aby robić to minimum raz w tygodniu i używać do tego miękkiej szmatki lub gąbki oraz delikatnego detergentu. Przy niewielkich zabrudzeniach sprawdzi się sama ciepła woda.
Wspomniany brak warstwy ochronnej jest szczególnie istotny zimą, gdy na ulicach zalega mnóstwo soli drogowej oraz środka do topienia lodu. Z tego względu na okres tych kilku miesięcy warto się wstrzymać z polerowaniem felg aluminiowych.

Ile kosztuje polerowanie felg?

Choć cały zabieg można wykonać samodzielnie, wiele osób woli udać się do profesjonalnego warsztatu na polerowanie felg aluminiowych. Cena za taką procedurę zależy od średnicy felg, stopnia ewentualnych uszkodzeń, rejonu, w jakim się znajduje, a także wybranego warsztatu.
Średni koszt polerowania felg o średnicy do 16 cali to 400–500 zł. Za większe przyjdzie nam zapłacić między 600 zł a 1000 zł. Polerowanie rantów nierzadko jest płatne dodatkowo i cena za nie zaczyna się od 100 zł. Każda z wymienionych kwot jest ceną za sztukę.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!