Data publikacji:

Na czym polega regeneracja felg i czy się opłaca?

Felgi samochodowe to nie tylko dekoracja. Stanowią element spajający oponę z konstrukcją auta. Są częścią układu hamulcowego i odpowiadają za chłodzenie tarczy oraz zacisków. Ich lokalizacja sprawia, że są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Zarysowania, otarcia, złamania mogą nastąpić zarówno podczas jazdy, jak i parkowania. Nawet przy najbardziej ostrożnym poruszaniu się samochodem po pewnym czasie wszelkie elementy ulegają wyeksploatowaniu. Może to wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. W takim momencie wiele osób zaczyna interesować się regeneracją felg. Na czym ona polega, ile kosztuje i czy się opłaca – odpowiedzi na te pytania znajdują się w tekście. 

Regeneracja felg – co to jest i kiedy jest konieczny? 

Zabieg regeneracji felg bywa bardzo przydatny i są sytuacje, w których stanowi idealnie rozwiązanie. Jako że każde uszkodzenie felgi, nawet to pozornie niegroźne, stanowi potencjalne zagrożenie i jest miejscem podatnym na korozje – warto się nim zainteresować. Efektem regeneracji felg jest wyprostowanie i skorygowanie odkształceń, wygładzenie płytszych i głębszych rys, poprawienie koloru i załatanie drobnych pęknięć. Felgi po zabiegu prezentują się jak nowe. 
Regeneracja felg polega w głównej mierze na odnalezieniu i naprawieniu każdej, nawet najmniejszej usterki. Utarcia, pęknięcia, drobne nadłamania i wszelkie inne uszkodzenia mechaniczne powinny zostać skorygowane. Felgi są bardzo istotną częścią koła, narażoną na wiele czynników niszczących, dlatego tak ważne jest dbanie o nich dobry stan. 
Aby wybrać idealną felgę, wypróbuj nasz kalkulator felg
Znaczna część uszkodzeń felg wynika z nieprawidłowej eksploatacji. Każde gwałtowne wjechanie na krawężnik czy sporych rozmiarów dziurę w drodze może powodować odkształcenia i pęknięcia. Brak ostrożności może skutkować nie tylko uszkodzeniem tych elementów, ale także zniszczeniem części zawieszenia samochodu. 

Regeneracja felg stalowych i aluminiowych – jak przebiega? 

Regeneracja przeprowadzana przez doświadczoną osobę zwykle dzieli się na trzy etapy – naprawa rantów, piaskowanie oraz malowanie. Zabiegu nie przeprowadza się na felgach mocno uszkodzonych i znacznie odkształconych. Delikatne ślady użytkowania nadają się nawet do samodzielnej renowacji. Jak dokładnie przebiega cały proces? 
W pierwszej kolejności następuje zdjęcie kół, dokładne umycie felg i wysuszenie ich. Warto zabezpieczyć miejsca styku z oponą i rant, nada się do tego zwykła taśma malarska. Następnie powierzchnia felg jest wygładzana papierem ściernym o różnej gradacji. Aby pozbyć się pyłu, element przecierany jest ściereczką i przemywany zmywaczem silikonowym. Ewentualne rysy bądź ubytki łatane są szpachlą aluminiową (w przypadku felg aluminiowych) z utwardzaczem. Kiedy szpachla całkowicie się utwardzi, w ruch ponownie idzie papier ścierny, celem dokładnego wygładzenia powierzchni. Na tym etapie warto użyć ściereczki pyłochłonnej, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń.  
Następnie felgi są malowane podkładem. Zazwyczaj nakłada się dwie cienkie warstwy. Kiedy wyschną, lekko się je matowi, przeciera pyłochłonną ściereczką, po czym pokrywa farbą bazową. Ponownie są to dwie cienkie warstwy. Ostatnim krokiem jest nałożenie bezbarwnego lakieru, celem zabezpieczenia całości. 
W przypadku, gdy odbywa się regeneracja felg stalowych, pierwszym krokiem jest bardzo dokładne sprawdzenie, czy nie ma śladów korozji. Jeżeli są – usunięcie ich i zabezpieczenie środkiem antykorozyjnym.  

Regeneracja felg – cena  

Koszty związane z regeneracją felg, zarówno aluminiowych, jak i stalowych, zależą w głównej mierze od zastosowanych materiałów, a także stopnia wykrytych mankamentów i uszkodzeń. Najtańszą usługą w tym zakresie jest prostowanie felg stalowych, którego koszt wynosi ok. 30-50 zł za sztukę. Mechanik może jednak odmówić usługi, jeżeli uszkodzenia są zbyt poważne i nie ma opcji przywrócenia sprawności tych elementów. Całość regeneracji felg stalowych, czyli prostowanie, piaskowanie, zabezpieczenie przed korozją i lakierowanie to koszt około 300-400 zł za komplet felg. Dokładna cena zależy od regionu zamieszkania oraz cennika danego warsztatu. 
Regeneracja felgi aluminiowej to zabieg dużo bardziej kosztowny. Cena za naprawę nawet bardzo drobnych uszkodzeń to kilkadziesiąt złotych za sztukę. Malowanie podstawowymi kolorami, jak srebrny oraz czarny, to ok. 50-100 zł. Jeżeli potrzeba większej liczby warstw, koszt może być nawet dwa razy wyższy. Chęć posiadania felg w oryginalnych kolorach także wiąże się ze znaczną redukcją zawartości portfela. Całość podstawowej regeneracji felg aluminiowych może wynieść około 1200-1500 zł za komplet. 

Regeneracja felg aluminiowych i stalowych – czy się opłaca? 

Zabieg ten zdecydowanie należy do najbardziej godnych zainteresowania z zakresu dbania o dobry stan samochodu. W większości przypadków regeneracja felg jest opłacalna i pozwala cieszyć się dobrze wyglądającymi, a przede wszystkim spełniającymi swoją funkcję, felgami jeszcze przez długi czas. Nawet pomimo stosunkowo dużych uszkodzeń felgi da się zregenerować tak, by prezentowały się nienagannie. Nie będą jednak prawidłowo spełniały swojej funkcji spoiwa między oponą a samochodem oraz wspomaganie funkcjonowania układu hamulcowego. 
Regeneracja felgi aluminiowej nie jest więc opłacalna w każdym przypadku. Ze względów bezpieczeństwa zabiegu nie przeprowadza się na elementach zmiażdżonych, mających odchylenie od osi większe niż 1 mm, posiadających znaczne ubytki na zewnętrznych bokach oraz o mocno popękanych ramionach i szprychach. 
A więc – czy regeneracja się opłaca. Komplet nowych felg aluminiowych do średniej klasy samochodu może przekroczyć 2 000 zł. Używane mogą kosztować połowę mniej. Z kolei felgi stalowe są tańsze i nowy komplet można znaleźć za około 1 500 zł. W tym przypadku koszt używanych również często jest o połowę niższy. 
Tak więc renowacja jest zabiegiem opłacalnym, jednak przed podjęciem się jej warto skonsultować się z osobą, która się w tym specjalizuje, aby określiła zakres oraz sensowność prac. Felgi mają nie tylko dobrze wyglądać, ale też spełniać swoją rolę. Podczas diagnozy zostanie także przedstawiony orientacyjny koszt. 

Zestaw do regeneracji felg samodzielnie 

W przypadku, kiedy uszkodzenia felg są nieznaczne, a właściciel czuje się na siłach, może podjąć się samodzielnej regeneracji. Zestaw, który posłuży w tym celu, zawiera zazwyczaj podkład, lakier bazowy oraz lakier bezbarwny. Warto do tego dokupić papier ścierny, ściereczkę pyłochłonną, zmywacz silikonowy i preparat antykorozyjny. Ostatnia pozycja jest obowiązkowa w przypadku felg stalowych. 
Zestaw do regeneracji felg można kupić między innymi w Internecie. Koszt takiego zestawu w zależności od konkretnych produktów może wynosić od kilkudziesięciu do ponad stu złotych. Przed rozpoczęciem prac warto skonsultować się z profesjonalistą, który oceni skalę zniszczeń i zarekomenduje odpowiednie produkty. 
Zdjęcie: gpointstudio / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!