Data publikacji:

Pranie tapicerki samochodowej – jak to zrobić samemu?

Obszycia drzwi, kokpitu, siedzeń czy wszelkiego rodzaju dywaniki w naszym samochodzie narażone są na wiele rodzajów zabrudzeń. Pozostałości po jedzeniu, liczne okruchy, piasek, błoto, rozlane napoje to tylko jedne z wielu możliwości, które pozostawione same sobie będą wnikać w naszą tapicerkę. Sam w sobie materiał wraz z czasem eksploatacji zmienia kolor, co szczególnie daje się odczuć w samochodach z jasnym wnętrzem. Dlatego bardzo ważne jest dbanie o dobrą kondycję i higienę tapicerki samochodowej. Same zabrudzenia to nie tylko kwestia estetyki i dbania o nasz pojazd. Brud wsiąkający w tapicerkę jest siedliskiem mnożących się bakterii, roztoczy czy grzybów, co odbije się negatywnie na zdrowiu nie tylko kierowców, ale też pasażerów. Jak zadbać o dobrą kondycję tapicerki i samodzielnie ją wyprać?
Sprawdź również: Opony letnie 2023.
pranie tapicerki samochodowej

Dlaczego warto czyścić tapicerkę samochodową?

Argumentów przemawiających za utrzymywaniem tapicerki samochodowej w czystości jest kilka. Czyszczenie wnętrza naszego pojazdu jest niezwykle istotne ze względów higienicznych i estetycznych. Wsiąkający wewnątrz materiału brud powoduje, że tapicerka odbarwia się i często zmienia kolor, co znacznie psuje jej wygląd i sprawia, że samochód wygląda na zaniedbany. Materiały, z których wykonywane są obszycia samochodowe, nie są łatwe w utrzymaniu w czystości, tak jak chociażby karoseria. Zdecydowanie szybciej chłoną, szczególnie wilgotne i mokre zabrudzenia. Regularne pranie tapicerki jest niezwykle istotne szczególnie ze względów zdrowotnych. Kwestia estetyki i zadbania o wnętrze pojazdu to kwestia indywidualna, jednak mnożące się bakterie, grzyby i roztocza stanowią zagrożenie dla każdego użytkownika samochodu. Zabrudzenia bardzo szybko uwidaczniają się szczególnie w zimowe i deszczowe dni, kiedy wsiadamy do samochodu w mokrej odzieży i moczymy materiał. W tapicerkę samochodową wsiąka wilgoć, którą przynieśliśmy na sobie, i się niszczy. Fotele stają się ciemniejsze, podsufitka szarzeje, a plastikowe okucia karoserii tracą swój wygląd i robią się kruche. Dodatkowo wilgoć zbierająca się na dywanikach wsiąka w tapicerkę podłogową i z czasem zaczyna wydzielać nieprzyjemne zapachy.

Pranie tapicerki samochodowej – jak to zrobić samemu?

Samodzielne pranie tapicerki samochodowej nie jest trudne. Wymaga od nas jedynie odpowiednich ogólnodostępnych środków piorących, cierpliwości, wolnego czasu i miejsca. Pranie tapicerki samochodowej może się odbywać na kilka sposobów.
Pierwszym sposobem na wypranie tapicerki samochodowej jest użycie specjalnego odkurzacza piorącego, który jest przeznaczony do tego rodzaju zabiegów. Praca przy jego pomocy przebiega bardzo szybko, a efekty końcowe są bardzo zadowalające. Pranie przy użyciu specjalistycznych odkurzaczy bardzo skutecznie oczyszcza tapicerkę samochodową, a nawet odpowiednio ją konserwuje. Koszt takiego urządzenia nie jest mały, z reguły przekraczający nawet tysiąc złotych. Jeżeli odkurzanie tapicerki w naszym samochodzie odbywa się sporadycznie, aby utrzymywać tapicerkę w dobrej kondycji, jednak bez nadmiernego prania, zakup takiego odkurzacza może okazać się nieopłacalny. Mimo wszystko jeżeli posiadamy kilka samochodów lub planujemy często i regularnie zabierać się za pranie naszej tapicerki, jak najbardziej warto.
Kolejną metodą prania tapicerki samochodowej jest użycie tak zwanego tornadora. Jest to urządzenie, które pomaga równomiernie rozpylić środki piorące na powierzchni tapicerki. Do jego użycia potrzebny jest dodatkowy kompresor, dlatego najczęściej używany jest w zakładach i warsztatach, gdzie specjaliści zajmują się praniem tapicerek.
Ostatni sposób to samodzielne pranie tapicerek przy użyciu odpowiednich preparatów piorących. Sposób ten ma wiele zalet. Przede wszystkim zadowalający efekt końcowy to nasza własna zasługa. Kolejna sprawa to możliwość prania tapicerki w domowych warunkach. Do tego bardzo korzystna cena środków piorących. Nawet najbardziej profesjonalne i zaawansowane kosmetyki samochodowe dostępne są w przystępnych cenach, dlatego możemy samodzielnie zadbać o nasze auto przy ich pomocy.

Samodzielne pranie tapicerki

Pranie tapicerki samochodowej należy poprzedzić jej odkurzaniem. Zabieg ten pozwoli pozbyć się drobnych zanieczyszczeń takich jak kurz, piasek czy okruchy. Odkurzanie należy przeprowadzać bardzo dokładnie. Pamiętać trzeba o wszystkich elementach tapicerki, łącznie z podsufitką. Należy odkurzyć także wszelkie pojemniki i zakamarki, w których może się nagromadzać bród. W bardzo trudno dostępnych miejscach można użyć szczotki albo pędzelka. Po odkurzaniu warto umyć deskę rozdzielczą naszego pojazdu. Świetnie sprawdzają się do tego kosmetyki samochodowe, które nadają jej odpowiedni kolor, konserwują i skutecznie oczyszczają, szczególnie z tłuszczu.
Przed rozpoczęciem prania tapicerki warto sprawdzić działanie posiadanego preparatu na mało widocznej części materiału. Pozwoli to zweryfikować, czy odpowiednio dobraliśmy środki piorące oraz czy materiał nie ulega zniszczeniu. Jeżeli wszystko przebiega tak, jak założyliśmy, przechodzimy do prania tapicerki. Na początku należy nanieść preparat na czyszczone powierzchnie i odczekać kilka minut, aż tapicerka zacznie wchłaniać środek piorący. Należy mieć na uwadze odpowiednie dozowanie preparatu, gdyż jego nadmiar dołoży nam kolejnej pracy związanej z jego usuwaniem. Po odpowiednim i równomiernym naniesieniu środka na naszą tapicerkę i odczekaniu kilku minut przechodzimy do czyszczenia. Do tego najlepiej sprawdzi się miękka gąbka lub ścierki czyszczące. W trudno dostępnych miejscach oraz przy większych, trwalszych zabrudzeniach może się przydać szczotka. Należy pamiętać o jej odpowiednim zastosowaniu, aby nie uszkodzić pranego materiału. Podczas prania tapicerki trzeba odpowiednio operować dostępnymi środkami i uważać na nadmierne wsiąkanie wody w tapicerkę. Po zakończeniu prania warto pozostawić tapicerkę do wyschnięcia, otwierając drzwi lub okna pojazdu i pozostawiając go na świeżym powietrzu.
Jeżeli nie czujesz się na siłach, pranie tapicerki można zlecić specjalistom. Nie jest to bardzo droga usługa, a pozwala zaoszczędzić czas i bardzo dobrze wyczyścić samochód. Dodatkowo warto wyposażyć się w potrzebne urządzenia, które mogą pomóc w praniu tapicerki i przyspieszyć jej proces. Mogą to być szczotki samochodowe, odkurzacze przenośne i tym podobne akcesoria. Dbajmy o dobrą kondycję i higienę naszej tapicerki, regularnie ją piorąc i utrzymując w odpowiednich warunkach.
Zdjęcie: Envato Elements