Data publikacji:

Przepływomierz – objawy. Jak sprawdzić, czy przepływomierz jest uszkodzony?

Chociaż przepływomierz to stosunkowo niewielki element, jego zadanie w poprawnym funkcjonowaniu pojazdu jest bardzo istotne. Dzięki przepływomierzom możliwy jest pomiar ilości powietrza zasysanego do silnika, co umożliwia w dalszej kolejności dobranie odpowiedniej dawki wtrysku paliwa. Niestety, podobnie jak i w przypadku innych części i podzespołów, tak i ta część może ulegać awariom. Jak sprawdzić, czy przepływomierz jest uszkodzony i co warto wiedzieć o takim urządzeniu, jak przepływomierz? Objawy awarii tego elementu pozwalają rozpoznać jego nieprawidłowe działanie, dzięki czemu można zapobiec poważniejszym uszkodzeniom i tym samym zadbać o bezpieczeństwo oraz zapobiec poważniejszym awariom pojazdu.
Sprawdź również: Uszkodzony przegub - obajwy.
przepływomierz objawy

W jaki sposób działa przepływomierz?

Chociaż przepływomierz jest stosunkowo niewielkim urządzeniem, problemy z jego funkcjonowaniem mogą przysporzyć kłopotów z funkcjonowaniem całego silnika. Widoczne mogą być problemy z oszczędnością paliwa, ale też emisją spalin. Jazda z uszkodzonym przepływomierzem jest więc zdecydowanie niekorzystna. Wielu kierowców popełnia w tej kwestii błąd i nie zwraca uwagi na poprawne działanie przepływomierza. Należy więc regularnie sprawdzać przepływomierz, aby zapobiec podobnym problemom.
Zadaniem przepływomierza jest pomiar masy powietrza, które trafia do kanału dolotowego silnika. Na tej podstawie elektroniczny moduł sterujący gromadzi informacje, a następnie dostarcza kierowcy dane o właściwym funkcjonowaniu silnika w aucie. Choć informacje te niekiedy są pomijane, mają ogromne znaczenie.
Ponadto przepływomierz ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Ma on specjalny sygnał wyjściowy z czujnika. To pozwala ustalić właściwą dawkę paliwa podawaną wtryskowi paliwa. Dzięki temu system może określić dane parametry umożliwiające jazdę w sposób ekonomiczny i osiągnięcie tym samym najlepszych osiągów silnika.
Podczas wciskania pedału gazu zmianie ulega ilość powietrza trafiającego do silnika. To przepływomierz mierzy jego dawkę, a na podstawie tych wskazań komputer dostosowuje właściwą ilość potrzebnego paliwa. Jest ona idealnie dopasowana do wpadającego powietrza w taki sposób, by możliwe było całkowite spalanie paliwa.

Jazda z uszkodzonym przepływomierzem – czym skutkuje awaria urządzenia?

Objawy uszkodzonego przepływomierza w każdej sytuacji należy dokładnie sprawdzić i poddać urządzenie naprawie. Jazda z uszkodzonym przepływomierzem może być nie tylko mało ergonomiczna, ale też niebezpieczna. Szczególnie dostrzec to można podczas manewru wyprzedzania, kiedy pojazd może nie uzyskać wystarczającej mocy, aby dokończyć wyprzedzanie.
Ponadto uszkodzony przepływomierz może też spowodować, że auto niespodziewanie zgaśnie, na przykład podczas ostatniego etapu hamowania. Może to być szczególnie niebezpieczne np. podczas dojeżdżania do świateł czy też skrzyżowania – ani skręcić, ani skutecznie zahamować do końca. Bywa też, że dochodzi do gwałtownego spadku obrotów.

Uszkodzony przepływomierz – objawy i przyczyny

Objawy uszkodzonego przepływomierza powietrza często pojawiają się w przypadku, gdy dojdzie do jego zanieczyszczenia. Zazwyczaj jest to kurz, ale też różne drobne elementy, które obecne są w powietrzu. Wówczas zabrudzeniu ulega czujnik, a uzyskanie prawidłowych odczytów staje się niemożliwe. W przypadku takiego urządzenia jak przepływomierz, objawy awarii można zauważyć w bardzo prosty sposób, jednak należy wiedzieć, na co dokładnie zwracać uwagę. Warto pamiętać, że przepływomierz może ulegać awarii także z powodu uszkodzeń mechanicznych. Może się tak zdarzyć w wyniku przemieszczenia urządzenia, wstrząsów podczas jazdy czy kolizji pojazdu.
Objawy uszkodzonego przepływomierza to przede wszystkim dostrzegalne, dużo większe zapotrzebowanie na paliwo niż wcześniej, wyraźnie mniejsza moc pojazdu w trakcie przyspieszania czy nagłe, samoistne gaśnięcie silnika pojazdu. Objawy przepływomierza z prawdopodobnym uszkodzeniem to również nierównomierna praca silnika na biegu jałowym i zbyt duże wibrowanie samochodu.
Co może jeszcze oznaczać, że nieprawidłowo pracuje przepływomierz powietrza? Objawy ewentualnego zanieczyszczenia lub awarii często też sygnalizuje konkretna kontrolka w związku ze wskazaniem komputera pokładowego. Aby sprawdzić, czy przepływomierz pracuje prawidłowo, można również użyć specjalnego miernika.

Z czym mogą mieć związek objawy uszkodzonego przepływomierza?

Najczęściej problem z przepływomierzem związany jest z jego zanieczyszczeniem i rzadką wymianą filtra powietrza. Dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu technicznego auta i wszystkich instalacji pojazdu. Warto też, wymieniając poszczególne elementy podzespołów, wybierać części oryginalne i najwyższej jakości. Wpłynie to z pewnością na dłuższą żywotność także samego przepływomierza.
Objawy uszkodzonego przepływomierza często mają też związek z nieszczelnością w układzie dolotowym.

Niesprawny przepływomierz – jak sprawdzić?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu auta i poprawności działania przepływomierza jest powierzenie tego zadania specjaliście, czyli mechanikowi samochodowemu. W przypadku zanieczyszczenia elementu będzie możliwe użycie specjalistycznego sprzętu i wyczyszczenie go bez potrzeby wymiany na nowy. Przy okazji będzie można sprawdzić także inne elementy związane z pracą przepływomierza.
Często poszukiwana jest też odpowiedź na pytanie, jak sprawdzić przepływomierz miernikiem. Wówczas możliwe jest dokonanie pomiaru samodzielnie, bez pomocy mechanika. Miernik jest specjalnym przyrządem, który pokazuje zarówno napięcie wyjściowe, jak i parametry w trakcie pracy przepływomierza. Z pomocą miernika można też sprawdzić napięcie zasilające w sytuacji, gdy auto ma włączony zapłon.
Aby jednak dokonać pomiaru i sprawdzenia przepływomierza miernikiem w sposób prawidłowy, należy posiadać fachową wiedzę w tym zakresie. W przeciwnym wypadku lepiej udać się do warsztatu mechanicznego i skorzystać z profesjonalnej pomocy. Pozwoli to zaoszczędzić czas, a niekiedy też pieniądze związane z nieumiejętnym czyszczeniem lub próbą nieudanej naprawy.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!