Data modyfikacji:

Jakie opony do motocykla? Ranking opon motocyklowych

Nowy sezon to dla wielu motocyklistów wybór nowego ogumienia do motocykla. Dostępnych modeli jest całe mnóstwo, dlatego też decyzja nie jest taka prosta, jak mogłaby się wydawać. Najlepszym źródłem informacji na temat tego, co polecane i jak się sprawdza, są liczne, ogólnodostępne opinie i testy opon motocyklowych, a także zestawienia i rankingi. W naszym artykule również przedstawimy ranking najpopularniejszych opon motocyklowych. Nie będzie to jednak ranking ogólny, przedstawiający 10 najlepszych pozycji. Będzie to zestawienie z podziałem na przeznaczenie i właściwości opon, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 

Jakie opony do motocykla wybrać?

Wybór dobrej jakości opon to na pewno klucz do bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Ważne jest, aby poszukiwać opon przystosowanych do naszego motocykla. Jeżeli nie wiemy lub nie pamiętamy, jaki rozmiar będzie najlepszy, warto sprawdzić u źródła, czyli w książce serwisowej, gdzie producent zawarł informacje na temat najbardziej optymalnego rozmiaru opon, jakie powinniśmy użytkować. Właściwie dobrane ogumienie to gwarancja pewności i bezpieczeństwa zarówno kierowcy, jak i pasażera.  

Ranking opon motocyklowych

Michelin Pilot Road 4 GT 

Nasz ranking opon motocyklowych rozpoczniemy od najlepszego modelu opon zeszłego sezonu, jakimi są Michelin Pilot Road 4 GT. Opona przeznaczona jest głównie do ciężkich motocykli turystycznych, ze względu na swoją wzmacnianą konstrukcję i większe możliwości nośności. Sprawdzi się doskonale w turystycznych modelach, które służyć nam mają głównie do dalekich podróży.  
Jednak nie dzięki temu wygrała w rankingach. Jest to opona bardzo uniwersalna. Pasuje do wielu rodzajów i klas motocykli oraz do większej części nawierzchni – utwardzonej, szutrowej czy asfaltowej. Jest to idealna pozycja dla każdego, kto komfort i bezpieczeństwo ceni ponad wszystko, a motocykl jest jego głównym środkiem transportu. 

Pirelli Angel GT 2 

Lubisz prędkość i turystyczną jazdę motorem? Wydawać by się mogło, że takie połączenie jest niemożliwe. A jednak. Idealnym tego przykładem są opony Pirelli Angel GT 2, które łączą w sobie sportowy charakter i turystyczną rekreację. Model ten zapewnia bardzo wysokie osiągi, doskonałą przyczepność przy przyspieszaniu i pokonywaniu zakrętów, a także bardzo krótką drogę hamowania. Nie traci przy tym punktów w rekreacyjnym komforcie.  
Opony są niezwykle ciche, co nie tylko jest wygodne, ale również niweluje drgania i stabilizuje cały motocykl. Do tego obniżone opory toczenia to nie tylko dynamiczne przyspieszanie, ale też bardzo ekonomiczna jazda. Jeżeli połączenie sportowej i turystycznej jazdy to jest to, co cię charakteryzuje, Pirelli Angel GT 2 są modelem stworzonym dla ciebie. 

Pirelli Angel ST i Continental Road Attack 3 

Sportowe zacięcie i zwinność to charakter opony, która przypadnie do gustu wielu fanom agresywnej, sportowej jazdy motorem. Tutaj przedstawić możemy dwa modele: Pirelli Angel ST oraz Continental Road Attack 3. Oba te modele charakteryzuje sportowy profil i rzeźba bieżnika. Bardzo dobrze trzymają się drogi oraz perfekcyjnie i szybko reagują na manewry kierowcy.  
Doskonale sprawdzają się też na mokrej nawierzchni, co daje dodatkową gwarancję pewności i bezpieczeństwa podczas jazdy w trudniejszych warunkach. Dobrze dobrana mieszanka i charakterystyczne rowki odprowadzające wodę to elementy, które zasługują na szczególną uwagę. Lubisz sportową jazdę i poruszasz się głównie drogami asfaltowymi? Zwróć uwagę na oba te modele. 

Mitas MC7 

Zaczynasz swoją przygodę z jazdą motocyklem? Lubisz turystyczną, rekreacyjną jazdę, a nie planujesz przeznaczać zbyt dużo oszczędności na opony? Nic straconego. Mitas MC7 to dobra pozycja dla kogoś, kto motocykl traktuje jako środek transportu głównie po mieście i sporadycznie na dłuższych trasach, a nie planuje przeznaczać zbyt wysokich kwot na ogumienie. Opony sprawdzają się zarówno na motocyklu typu cruiser, jak i chopper.  
Charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości, stąd wysokie pozycje w rankingach. Dobrze odprowadzają wodę oraz zapewniają skuteczne i krótkie hamowanie. Do tego dobre parametry przyczepności i sztywności. Jest to model, który przypadnie do gustu wielu motocyklistom, przede wszystkim z powodu ceny. Nie traci on jednak na jakości i zapewnia bardzo duży komfort jazdy. 

Metzeler Roadtec 01 SE 

Pozycja, która świetnie wypada w wielu testach ubiegłego sezonu, to Metzeler Roadtec 01 SE. Zdobyła ona uznanie przede wszystkim jako turystyczna opona o sportowych charakterze. Zapewni ona wielu wrażeń w długich, turystycznych wyjazdach, jednak nie zabraknie jej ostrego zacięcia, kiedy zechce nam się zasmakować więcej adrenaliny. Oponę zalicza się do segmentu Sport Touring, zachowuje świetną równowagę między przednią a tylną oponą. Jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie wygodę, ale które też lubią czasem poszaleć na drodze.  
Jak widać, polecanych modeli opon motocyklowych jest wiele, a to nie jest cała lista rankingowa. Przy wyborze opon najważniejsze jest poznanie swoich potrzeb i przeznaczenia motocyklu oraz styl jazdy, jaki preferujemy. Większość opon rozróżnia się między sportowe, turystyczne i terenowe, jednak powstaje coraz więcej produktów, które łączą je w jeden.  
Ważnym kryterium przy wyborze opon jest również cena. Warto przeanalizować budżet przed zakupem, bo ofert, które wpadają w oko, jest wiele. Opony trzeba dobierać zgodnie z przeznaczeniem. Zastanówmy się więc przed zakupem, po jakich drogach głównie się przemieszczamy. Czy jest to z reguły miejska droga, droga ekspresowa, czy może boczna, leśna droga? Każdy z modeli może inaczej spisywać się na różnych nawierzchniach, więc opona oponie nie jest równa. 
Zdjęcie: LightFieldStudios / Envato Elements