Data publikacji:

Na czym polega recykling opon?

Opony powstają ze stalowego wzmocnienia wewnątrz oraz mieszanki gumy z różnymi dodatkami, np. kauczuku, elastomerów, stali, materiałów tekstylnych czy żywic. Ponieważ są to tworzywa, które można ponownie przetworzyć, korzysta się z tej okazji. Jest to pozytywne przedsięwzięcie zarówno z uwagi na środowisko, jak i ekonomię. Dowiedz się, jak wygląda recykling opon.
na czym polega recykling opon

Jak można wykorzystać zużyte opony?

Wskaźnik zużycia opony wskazuje, że pora na wymianę? Gdzie wyrzucić opony, a może nie trzeba się ich wcale pozbywać? Recykling, czyli inaczej recyrkulacja, polega nie na całkowitym zniszczeniu odpadu, ale jego ponownym wykorzystaniu. W przypadku opon proces przetwarzania może wyglądać różnie.
Najlepszym nowym zastosowaniem dla mieszanek, z których powstają opony, jest wytworzenie z nich nowych produktów gumowych lub stalowych. Ponieważ jednak wraz z każdym kolejnym obiegiem niektórych surowców tracą one swoje pierwotne właściwości, na końcu swojej drogi mogą pozostać jedynie spalone.
Nie odbywa się to jednak w domu, gdzie pod żadnym pozorem nie wolno tego robić, ale w specjalistycznych piecach zakładów przetwórstwa. Dzięki odpowiedniemu dobraniu parametrów spalania i dysponowaniu stosownymi urządzeniami, spalając produkty powstałe z opon, można wytworzyć energię.
Taki proces nazywamy odzyskiem energetycznym. Niestety obecnie jest to jedna z najpopularniejszych metod przetwarzania opon w Polsce. Sporządzone zostały już plany, które mają pozwolić na zamknięty obieg opon i oszczędzanie zarówno środków finansowych, jak i zasobów środowiska. Część materiałów pochodzących z recyklingu może być też wykorzystana do produkcji całkowicie nowego ogumienia.
Czasami z opon, które nie zostały oddane do ponownego przetworzenia, wykonuje się przykładowo „ogrodzenia” boisk, tory przeszkód dla dzieci, huśtawki i dekoracje ogrodowe, w których można sadzić rośliny. Początkowo takie zastosowania można było spotkać wyłącznie na wsiach, jednak obecnie zobaczymy je również przykładowo w szkołach w dużych miastach.

Zużyte opony – recykling

Recykling opon, które zostały już wykorzystane, najczęściej rozpoczyna się od ich rozdrobnienia w zakładzie przetwórstwa na drobne kawałeczki. Opony mieli się i rozdziela na granulat gumowy, tekstylny oraz drut stalowy. Wykorzystuje się do tego zaawansowane maszyny, działające dzięki układom pneumatycznym, magnetycznym czy mechanicznym.
Granulat, który powstaje po zakończeniu tego procesu, może być wykorzystany do zrobienia asfaltu. Często robi się z niego również nawierzchnię boisk czy wycieraczki i dywaniki samochodowe.
Jeśli samodzielnie chcemy spróbować ponownie wykorzystać opony, warto udać się do specjalisty i sprawdzić, czy możliwe jest przeprowadzenie bieżnikowania opony. Wówczas nie będziemy produkować niepotrzebnych śmieci, a samo przedsięwzięcie będzie mniej kosztowne niż wymiana wszystkich opon. Na ogumienie nakłada się nową warstwę bieżnika – po pozytywnym zakończeniu tego procesu uzyskujemy tak samo wartościową oponę jak nowa.

Recykling opon – cena

Co powinniśmy zrobić, żeby możliwy był recykling opon? Najprostszym rozwiązaniem jest pozostawienie starych opon w zakładzie wulkanizacyjnym lub serwisie za symboliczną cenę, którą musimy uiścić, jaką jest około 5–7 zł za sztukę.
Na terenie Polski funkcjonują jednak również warsztaty, które odbierają opony całkowicie bezpłatnie. Jeśli chcemy samodzielnie zająć się zużytymi oponami, należy zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przed udaniem się do niego trzeba sprawdzić godziny i dni odbioru konkretnych śmieci czy limity na poszczególne rodzaje odpadów.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!