Data publikacji:

Rodzaje świateł w samochodzie. Jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie?

Najbardziej podstawowe rodzaje reflektorów w aucie zna prawdopodobnie każdy, jednak raz na jakiś czas warto sobie odświeżyć tę wiedzę i dodatkowo ją poszerzyć. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie rodzaje świateł w aucie, opowiemy o tym, jak są one oznaczone i kiedy należy je stosować. Podpowiemy również jak samodzielnie ustawić światła, a w jakich sytuacjach konieczne będzie skorzystanie z pomocy mechanika. Dowiedz się, jakie są rodzaje świateł w samochodzie.
rodzaje świateł w samochodzie

Światła samochodowe – rodzaje

Jakie są rodzaje świateł w samochodzie? Światła samochodowe dzielą się na te wewnątrz samochodu oraz na zewnątrz. W dzisiejszym artykule omówimy te drugie. Wśród podstawowych rodzajów świateł w aucie wymienić można reflektory mijania, do jazdy dziennej, drogowe, kierunkowskazy, awaryjne, przeciwmgielne, hamowania, cofania i pozycyjne. Poniżej pokrótce omówimy każde z nich.

Światła mijania

Światła mijania to tzw. krótkie. Ich celem jest oświetlanie obszaru przed samochodem w taki sposób, by nie oślepiać innych kierowców – dlatego też nierzadko po prawej stronie świecą odrobinę mocniej. To właśnie one są podstawą bezpieczeństwa na drogach, a przepisy narzucają ich stosowanie zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeżeli w samochodzie nie ma świateł to jazdy dziennej, to stosujemy właśnie te mijania.
Są barwy białej. Na kontrolce zobaczymy je pod piktogramem ze światłem oraz ukośnymi liniami obok. Wysokość ich świecenia można regulować, co jest konieczne, gdy przewozimy dużą ilość osób lub towarów, a przód auta unosi się do góry. Niektóre pojazdy są wyposażone w funkcję autopoziomowania tych świateł tak, by nie zachodziło ryzyko oślepienia innego uczestnika ruchu.

Światła do jazdy dziennej

Są stosowane zamiennie ze światłami mijania. Używamy ich w dzień i w nocy, w czasie opadów oraz mgły. Są barwy białej. W najnowszych samochodach stosuje się oświetlenie adaptacyjne. Na kontrolkach przedstawiane są jako żarówka wraz z kropkami różnej wielkości po lewej stronie. Czasami mają formę pasków LED czy innych aplikacji – producenci obecnie prześcigają się w tworzeniu ich w taki sposób, by wyglądały jak najbardziej atrakcyjnie. Jeżeli posiadamy zarówno światła mijania, jak i dzienne to po zmroku należy przełączyć się na te pierwsze. Jeśli jednak auto ma automatyczny czujnik zmierzchu, nie będzie to konieczne.

Światła drogowe

Światła drogowe to inaczej „długie”. Można ich używać wyłącznie wtedy, gdy nieopodal nie znajdują się żadne inne pojazdy. Większość kierowców jeździ na nich w nocy, ponieważ umożliwiają maksymalne oświetlenie drogi i uniknięcie nagłych „niespodzianek” w postaci pieszego czy zwierzęcia na drodze. W niektórych przypadkach pełnią też funkcję sygnału ostrzegawczego, sygnalizującego, że zbliża się inny kierowca. Światła długie oznakowane są piktogramem w kolorze niebieskim z reflektorem i poziomymi liniami. Wyłączamy je za każdym razem, gdy w naszą stronę zbliża się inny pojazd – natychmiast po jego dostrzeżeniu.

Kierunkowskazy i światła awaryjne

To kolejne wyjątkowo istotne podczas jazdy światła, których celem jest sygnalizowanie innym naszych zamiarów. Migając jedną ze stron w samochodzie, informujemy otoczenie o chęci skręcenia, natomiast jeżeli włączymy wszystkie światła, dany innym znak, że ma miejsce niebezpieczna lub awaryjna sytuacja. Po zakończeniu manewru wyłączamy je bezzwłocznie, żeby nie wprowadzać innych kierowców w błąd. Pamiętajmy też o tym, że światła te wysyłają informację również do pieszych – ci często oceniają na ich podstawie, czy mogą w danej chwili przejść przez jezdnię np. na skrzyżowaniach.
Kierunkowskazy oznaczane są dwiema strzałkami obok siebie skierowanymi do zewnątrz. Piktogram występuje w kolorze zielonym. Światła awaryjne w aucie włączymy przy pomocy pomarańczowego trójkąta, który umiejscowiony jest w okolicach deski rozdzielczej, a czasami skrzyni biegów. Kierunkowskazy mają barwę żółtą, podobnie jak światła awaryjne.

Światła hamowania i światła cofania

Światła hamowania zapalają się za każdym razem wtedy, gdy hamujemy. Robią to automatycznie, dzięki czemu manewr jest wyraźnie widoczny z tyłu w postaci zapalonych czerwonych reflektorów. Światła cofania również włączają się automatycznie za każdym razem, gdy cofamy. To właśnie dlatego do nich podłącza się kamery cofania – wówczas te działają wtedy, kiedy wykonujemy odpowiedni manewr.

Światła pozycyjne

Światła pozycyjne to te, których używamy, gdy chcemy mieć pewność, że auto jest odpowiednio widoczne podczas postoju. Bywają też wykorzystywane w warunkach nieprzejrzystości powietrza – podczas mgły lub intensywnych opadów atmosferycznych. Są to dwie białe lampy z przodu i dwie czerwone z tyłu, jednak do 2010 roku możliwe było posiadanie tego oświetlenia w kolorze żółtym. Ten rodzaj świateł oznaczony jest zielonym piktogramem z dwoma reflektorami i strumieniami światła skierowanymi do zewnątrz. Wykorzystywane są również w sytuacjach, w których w samochodzie zabrakło świateł awaryjnych.

Światła przeciwmgielne

Światła przeciwmgielne to te, które oznaczone są obrazkiem z reflektorem ze strumieniem światła, przedzielonym falowaną linią. Spotkamy się z nim w kolorze zielonym. Reflektory te umieszczone są nisko i pozwalają uzyskać znacznie lepszą widoczność w trudnych warunkach. Z przodu świecą barwą białą, natomiast z tyłu czerwoną. Przednie światła przeciwmgielne oświetlają drogę kierowcy, natomiast tylne sprawiają, że jest on dostrzegalny dla innych uczestników ruchu drogowego. W niektórych samochodach zamontowane fabrycznie są tylko tylne reflektory przeciwmgielne.

Jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie?

Jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie? Ogólnie przyjmuje się zasadę, według której na każde 10 metrów odchylenie w pionie nie powinno być większe niż na 5 cm, natomiast w poziomie – 20 cm. Światła można spróbować ustawić samodzielnie, zatrzymując auto naprzeciwko budynku w odległości 10 metrów od niego. Oczywiście najlepiej robić to po zmroku. Co trzeba zrobić?
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!