Data publikacji:

Jakie jest różnica między ET45 a ET50?

Aby prawidłowo dobrać felgi do swojego samochodu, należy dopasować odpowiednio je dopasować. Wybór felg to nie tylko wizerunek, ale też szereg parametrów, które definiują jej rozmiar. Wśród podstawowych wartości znajdziemy takie jak szerokość felgi, jej średnica, profil oraz współczynnik ET. Czym jest ten ostatni parametr?
różnica między et45 a et50

ET felgi – co to?

Oznaczenie współczynnika ET znajduje się na każdej feldze. Oznacza to Einpress Tiefe, czyli głębokość osadzenia. W praktyce informuje nas o tym, jak głęboko lub jak płytko umieszczona będzie w nadkolu. Wartości ET mogą być zarówno dodatnie, jak i ujemne. Wartość dodatnia, jak np. ET45 informuje o tym, że felga osadzona będzie 45 milimetrów głębiej, ET-45 natomiast- 45 milimetrów wysunięta zewnątrz nadkola.
Co dokładnie oznacza wartość ET? Jest to odległość geometrycznego środka felgi, czyli jej osi symetrii od powierzchni montażu. Im wartość ET większa, tym głębiej opony osadzone są w nadkolu.

Dlaczego wartość ET jest ważna?

Wiemy już, że im większa wartość współczynnika ET, tym głębiej opony osadzone są w nadkolu, a im mniejsza, tym bardziej wystają poza jego obrys. Zastosowanie felg z niewłaściwie dobranym ET powodować będzie nieprawidłową pracę kół. Tak zamontowane koło ocierać się może o elementy układu hamulcowego czy zawieszenia lub o nadwozie w trakcie dużego kąta skręcenia.
W efekcie tego opona może ulec uszkodzeniom takim jak przetarcie ściany bocznej. Uszkodzić się również może układ hamulcowy lub zawieszenie, które poddane będzie działaniu dodatkowych, niepożądanych sił, przez co szybciej będzie się zużywać. Parametr ET jest tak samo ważny przy każdym rodzaju felgi, nieważne czy kupujemy aluminiowe, czy stalowe felgi. W obu przypadkach oznaczany jest tak samo i dokładnie to samo oznacza.
Producenci dopuszczają zmianę szerokości rozstawu kół w zakresie nie przekraczającym 2% odchylenia od wzorca. Oznacza to, że przy rozstawie kół, który wynosi 220 cm, akceptowalne zmiany dopuszcza się w zakresie 44 milimetrów. W takim przypadku dopuszcza się modyfikację głębokości osadzenia ET22 na każdą ze stron. Pamiętać należy, że parametry takie jak szerokość czy profil felgi nie ulegną zmianie, dlatego większy zakres spowodować może uszkodzenia opon czy nieprawidłowość pracy kół.

Jak sprawdzić ET dla swojej felgi?

Najczęściej wartość ET wytłoczona jest na krawędzi felgi, w związku z czym nie ma potrzeby szacowania i obliczania prawidłowego współczynnika dla naszego zestawu. Niemniej jednak, jeżeli zajdzie taka potrzeba, można spróbować obliczyć prawidłowe osadzenie nowej felgi tak, aby nie modyfikować zmiany rozstawu kół. Stosując odpowiedni wzór dobrać możemy ET w taki sposób, aby otrzymać odpowiednik fabrycznego zestawu felg pasującego do naszego samochodu.

Jaka jest różnica między ET 45 a ET 50?

Oba parametry informują nas o tym, jak głęboko osadzone będzie koło w nadkolu. Parametr ET45 stanowi o osadzeniu o wartości 45 milimetrów, ET50 natomiast o osadzeniu o wartości 50 milimetrów. Podstawowa różnica wynika zatem z głębokości osadzenia koła wewnątrz nadkola, która w tym konkretnym przypadku różni się o 10 milimetrów, czyli cały centymetr.
Aby upewnić się, czy oba te rodzaje felg pasować będą do naszego samochodu należy w instrukcji pojazdu sprawdzić, jakie wartości dopuszczalne przewidział i zaleca producent tak, aby użytkowanie odbywało się bez komplikacji.
Zdjęcie: Envato Elements