Data modyfikacji:

Test opon zimowych 205/55 R16. Ranking 2023/2024

Sezon zimowy 2022/2023 nadchodzi wielkimi krokami. Dlatego to bardzo dobry czas na zastanowienie się, jakie opony zimowe wybrać, by móc cieszyć się komfortową, wydajną i przede wszystkim bezpieczną jazdą. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli ogumienia, a wśród nich opony zimowe 205/55 R16. Ranking, na podstawie którego często dokonywany jest zakup, powinien być w tym zakresie obiektywny i rzetelny. Dlatego warto wziąć pod uwagę kilka najbardziej uznanych organizacji i stowarzyszeń testujących opony zimowe w sposób niezależny. Tylko zestawienie tego typu danych pozwala na właściwe rozeznanie wśród poszczególnych produktów firm oponiarskich. Sprawdź, które ogumienie wyróżnia aktualny test opon zimowych 205/55 R16 2022, i wybierz model idealny dla siebie.
opony zimowe 205/60 r16 ranking

Ranking opon zimowych 205/55 R16 – na jakiej podstawie powstaje?

W świecie motoryzacji bardzo często natknąć się można na opinie, testy i recenzje poszczególnych produktów, w tym opon. Jednak wiele z nich to dane sponsorowane lub tworzone na potrzeby danej marki lub produktu, których zadaniem jest podkreślanie walorów danego modelu.
Tymczasem, aby uzyskać prawdziwe i obiektywne rozeznanie, warto oprzeć się na wynikach instytucji i organizacji niezależnych, które tworzą swoje rankingi przy pomocy nie tylko opinii ekspertów, ale także wykonanych badań porównawczych i szeregu opinii osób użytkujących biorących udział w testach opony. Poniższy ranking opon zimowych to efekt pracy m.in. takich instytucji jak ADAC, OAMTC, ANWB, TCS i GTU.
Zestawienia opon prezentowane są zarówno na podstawie średniej uzyskanej z ocen dla poszczególnych parametrów i właściwości, jak i rankingów tworzonych w odniesieniu dla poszczególnych kwestii kluczowych w oponach zimowych. Są to m.in. długość drogi hamowania, przyczepność do nawierzchni zaśnieżonej i mokrej, stabilność na zakrętach, zużycie paliwa czy koszt zakupu ogumienia.

Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu opon zimowych?

Przed wyborem konkretnego modelu bardzo ważne jest dopasowanie właściwego rozmiaru opon do posiadanego auta. Tylko ogumienie sugerowane przez producenta pojazdu umożliwia bezpieczną i komfortową jazdę oraz możliwość wykorzystania wszystkich udogodnień danego modelu opon. Niewłaściwie dopasowane opony wpływają na przyczepność samochodu do powierzchni, powodują wadliwe działanie elektronicznych systemów kontrolnych, pogorszenie komfortu jazdy i panowania nad autem, a także prowadzić może do uszkodzenia niektórych podzespołów.
Test opon zimowych 205/55 R16 będzie więc szczególnie przydatny właścicielom pojazdów, którym dedykowany jest właśnie ten rozmiar ogumienia. Analizując poszczególne propozycje, warto też wybierać opony wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, zaawansowaną rzeźbę bieżnika oraz technologię pozwalającą na dalszą jazdę w przypadku uszkodzenia opony.

Opony zimowe 205/55 R16

Opony zimowe wyróżniają rozwiązania technologiczne, które powodują, że świetnie sprawdzają się w trudnych, zimowych warunkach. Są to przede wszystkim grubsze bloki bieżnika, jego charakterystyczny wzór, szersze rowki odprowadzające wodę oraz gęsto usieciowane lamele, których zadaniem jest wgryzanie się w pokrywę śniegu i lód, gwarantując tym samym lepszą przyczepność.
Opony zimowe wykonane są najczęściej z mieszanki gumowej z odpowiednimi dodatkami uszlachetniającymi. Ma to na celu dopasowanie temperatury pracy opony i jej możliwości do panujących warunków. Opona ta musi zachować odpowiednią elastyczność nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nie może też tracić przyczepności, kiedy na drodze nie ma śniegu ani lodu. Projektowane są z myślą o bezpieczeństwie i komforcie podróżowania bez względu na warunki drogowe, jednak przy wysokich letnich temperaturach znacznie szybciej się zużywają. Z tego powodu zaleca się ich użytkowanie od okolic listopada do nawet późnej wiosny.

Najlepsze opony zimowe 205/55 R16 – ranking

Dziś przedstawimy ranking opon w rozmiarze 205/55 R16, ponieważ bazując na statystykach pojazdów, które poruszają się po polskich drogach, jest to jeden z najbardziej uniwersalnych, a tym samym najczęściej wybieranych rozmiarów.

Bridgestone Blizzak LM005

Opony Bridgestone Blizzak LM005 to zdecydowany lider wielu rankingów opon zimowych w przeróżnych gamach rozmiarowych. Jest to opona klasy premium, która wykazuje najkrótszą drogę hamowania i najlepsze parametry przyczepności w zakrętach wśród opon zimowych.
W testach jazdy w ekstremalnie trudnych zimowych warunkach, po śniegu i lodzie, zajęła drugie miejsce, niewiele tracąc do zwycięzcy. Łączy w sobie wszystkie najbardziej potrzebne właściwości, dzięki którym można bezpiecznie podróżować zimą. Producent zastosował dodatkowe rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne, które ulepszyły ten model, oferując jeszcze lepsze właściwości przyczepności. Opony doskonale odprowadzają wodę, śnieg i błoto pośniegowe, minimalizując tym samym ryzyko poślizgu.

Michelin Alpin 6

Opony francuskiego producenta Michelin Alpin 6 to doskonała propozycja opon premium dla najbardziej wymagających kierowców. Wyróżnia się doskonałymi osiągami nawet w skrajnych zimowych warunkach pogodowych.
Producent oferuje oponę, której niestraszna jest zimowa jazda nie tylko po mieście, lecz także w dalekich trasach, a nawet górskich drogach. Podkreśla to znakomitą przyczepność i umiejętność dostosowania się do warunków otoczenia. Innowacyjne rozwiązania sprawiają, że zimowe podróżowanie jest jeszcze bardziej bezpieczne i komfortowe, a zastosowana mieszanka dopracowana w każdym calu, aby jak najlepiej sprawdzić się na drodze.

Continental WinterContact TS 870

Opona marki Continental WinterContact TS 870 to bardzo dobra propozycja dla kierowców, którzy dużo podróżują zimą. Zapewnia doskonałe parametry i osiągi, dzięki czemu ich użytkowanie jest niezwykle komfortowe i bezpieczne. Bardzo dobrze trzyma się drogi i pokonuje zakręty, nawet na śniegu czy lodzie.
Zastosowane rozwiązania technologiczne spowodowały, że model ten bardzo dobrze i pewnie hamuje na zaśnieżonej, oblodzonej oraz mokrej drodze. Mieszanka gumowa wzbogacona licznymi dodatkami zapewnia długie i trwałe użytkowanie oraz niezmieniające się osiągi przez cały czas eksploatacji. Liczne lamele połączone z rowkami skutecznie odprowadzają zalegający na oponie śnieg i wodę, minimalizując tym samym ryzyko poślizgu.

Goodyear UltraGrip Performance+

W rankingu opon zimowych 205/55 R16 znalazł się także model Goodyear UltraGrip Performance+, ceniony przez „Auto Bild” oraz ADAC. Opony te słyną z doskonałego przystosowania do jazdy po śniegu. Wykazują doskonałą przyczepność i bardzo dobry handling. Ponadto bardzo dobrze sprawdzają się pod kątem odporności na aquaplaning i wyróżnia je bardzo krótka droga hamowania na suchej nawierzchni.

Test opon zimowych 205/55 R16 2023/2024 a poszczególne warunki

Opony zimowe warto również testować pod kątem poszczególnych właściwości. Dla wielu osób mogą to być przydatne informacje w odniesieniu do konkretnych oczekiwań względem ogumienia. Warto tu wziąć pod uwagę takie aspekty jak zachowanie opon na śniegu, na mokrej nawierzchni czy koszty związane z eksploatacją ogumienia.
Biorąc pod uwagę długość drogi hamowania na śniegu, trakcję i wchodzenie w zakręty na ośnieżonej nawierzchni, na pierwszym miejscu plasują się opony Nokian WR D4. Tuż za nimi znajdują się takie modele jak Goodyear UltraGrip Performance+, Dunlop Winter Sport 5, Hankook Winter i*cept RS2 W452 czy Continental WinterContact TS 860.
W przypadku hamowania, jazdy na zakrętach i handlingu na mokrej nawierzchni, co jest również kluczowe w przypadku opon zimowych, na szczycie rankingu znajdują się opony Continental WinterContact TS 860, a tuż za nimi Bridgestone Blizzak L-005, Goodyear UltraGrip 9, Hankook Winter i*cept RS2 W452 oraz Goodyear UltraGrip Performance+.
Równie istotna w wyborze opon zimowych jest ich żywotność, zużycie paliwa podczas jazdy czy opór toczenia. W tym aspekcie na szczycie znalazły się opony zimowe 205/55 R16 Michelin Alpin 6, a na kolejnych miejscach Fulda Kristall Control HP2, Nokian WR D4, Goodyear UltraGrip Performance+ oraz Goodyear Ultra Grip 9.
Zdjęcie: Envato Elements