Data modyfikacji:

Uniroyal Rainsport 5 vs 3. Którą oponę znanego producenta wybrać?

Uniroyal to pochodząca z Belgii czołowa marka opon samochodowych, specjalizująca się głównie w klasie średniej. Najlepsze osiągnięcia posiada w modelach letnich, których charakterystyczną cechą jest przede wszystkim dobra sterowność i przyczepność podczas deszczu. Dziś porównamy ze sobą dwa czołowe modele opon letnich Uniroyal, które dominują wśród opon letnich średniej klasy z przeznaczeniem na deszczowe podróże.
uniroyal rainsport 5

Uniroyal Rainsport 5 vs Rainsport 3

Przedstawienie tych dwóch modeli warto zacząć od informacji, że mają wspólne fundamenty. Uniroyal Rainsport 5 to następca „trójeczki”. Bestsellerowa wersja po kilku latach została unowocześniona i wydana jako piąta generacja. Nie oznacza to jednak, że jest gorsza od swojego następcy. Porównując parametry obu modeli, ciężko wybrać jednogłośnego faworyta w tym starciu.

Uniroyal Rainsport 5 vs Rainsport 3 – porównanie

Model Uniroyal Rainsport 3 to egzemplarz niezwykle odporny na aquaplaning. Opona ta sprawdza się znakomicie bez względu na warunki pogodowe, jakie mogą wystąpić latem. Swoją sławę, poza przyczepnością na mokrej drodze, zdobyła przede wszystkim świetną sterownością i precyzją pokonywania zakrętów.
Tworząc ten model, producenci skupili się przede wszystkim na bezpieczeństwie w deszczu. Zadbano przede wszystkim o odpowiednio dużą powierzchnię styku oraz poprawie przyczepności. Uniroyal Rainsport 3 posiada asymetryczny wzór bieżnika, który przecięty jest dwoma rowkami obwodowymi. Odpowiadają one za odprowadzanie wody.
Z centralnej strefy bieżnika poprowadzono długie i mocno pozakrzywiane rowki odprowadzające, które sięgają aż do barku opony, co dodatkowo wspiera eliminację wody ze styku opony z nawierzchnią. Uniroyal wprowadził w swoim modelu technologię SharkSkin. Dzięki niej woda jeszcze sprawniej odprowadzana jest poza strefę opony, a tym samym są zminimalizowane drgania.
Uniroyal Rainsport 5 jako godny następca prezentuje się równie doskonale w deszczowych warunkach. Od poprzednika różni się przede wszystkim udoskonaloną mieszanką, która nie tylko skutecznie odprowadza wodę, ale również lepiej sprawdza się w gorące, letnie dni. Producenci poprawili również stateczność, szczególnie podczas dynamicznego pokonywania zakrętów.
Uniroyal Rainsport 5 to też zwiększone parametry wytrzymałości i wyższe wskaźniki nośności. Odczuwalne jest to szczególnie podczas zastosowania w samochodach o większej mocy, czyli SUV-ach, crossoverach, a także sportowych modelach. Jest to największa różnica pomiędzy tymi pokrewnymi modelami.
W piątej generacji również zastosowano asymetryczny bieżnika z dwoma rowkami obwodowymi. W modelu tym zastosowano także technologię SharkSkin. Pomaga to skutecznie odprowadzać wodę z powierzchni styku opony z nawierzchnią, zwiększając tym samym do maksimum przyczepność na deszczu.

Uniroyal Rainsport 5 czy Uniroyal Rainsport 3?

Oba te modele są niemalże bliźniacze. Charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na aquaplaning, doskonałą przyczepnością w deszczowe dni oraz sztywnością i precyzją podczas pokonywania zakrętów. Rrudno wybrać lepszy model.
Wiadomym jest, że piąta odsłona, z racji tego, że jest nowsza, posiada nowsze, bardziej dopracowane technologie. Jednak to Uniroyal Rainsport 3 jest dłużej na rynku motoryzacyjnym, cały czas nie schodząc z czołówki rankingu, co tylko świadczy o jej klasie i popularności. Opony te różnią się przede wszystkim dostępnością rozmiarów modeli, nośnością i ceną. Różnice te nie są jednak bardzo duże, dlatego wybór tej, która dominuje, jest bardzo trudny.