Data publikacji:

Uniroyal Rainsport 5 vs Nokian Wetproof

Dziś zajmiemy się porównaniem dwóch modeli opon letnich. Zestawienie jest o tyle ciekawe, że porównujemy ze sobą opony z segmentu premium, jakimi są Nokian Wetproof oraz opony klasy średniej – Uniroyal RainSport 5. Czym się charakteryzują i jak wypadają w porównaniu?

Uniroyal Rainsport 5 czy Nokian Wetproof? 

Opony letnie wykonane są ze specjalnej mieszanki gumowej, która zapewnia doskonałą przyczepność i wysokie parametry jazdy po suchej, jak i mokrej nawierzchni w wyższych temperaturach. Często również charakteryzuje się obniżonymi oporami toczenia, co sprawia, że są bardziej ekonomiczne niż zimowe odpowiedniki oraz emitują mniejszy hałas zewnętrzny.  
Rzeźba bieżnika, w porównaniu z oponami zimowymi, jest prostsza w budowie, nie zawiera ona lameli, czyli specjalnych nacięć na bieżniku, które poprawiają przyczepność na śniegu. Posiadają również mniej rowków odprowdzających wodę, co zwiększa powierzchnię styku z nawierzchnią gwarantując lepszą przyczepność. Opony letnie, szczególnie lepszej klasy, cechują znakomite parametry przyczepności oraz hamowania na suchej, jak i mokrej nawierzchni. 

Uniroyal Rainsport 5 

Uniroyal RainSport 5 to opony klasy średniej. Swoją premierę miały w 2020 roku, więc są oponami stosunkowo młodymi. Od samego początku zajmują wysokie miejsca w rankingach. Charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością oraz świetnymi parametrami hamowania na mokrej nawierzchni. Uniroyal zawdzięcza to przede wszystkim zastosowaniu nowoczesnej rzeźbie bieżnika uzyskanej dzięki technologii „skóry rekina” (SharkSkin).  
Specyficzne ułożenie rowków i nacięć poprzecznych na bieżniku gwarantuje znakomite odprowadzanie wody z powierzchni styku z nawierzchnią. Dzięki przemyślanej budowie i rozłożeniu wspomnianych rowków uzyskano większą powierzchnię styku, co dodatkowo poprawia przyczepność. Ulepszenie i wzmocnienie bieżnika gwarantuje dłuższą żywotność, a tym samym większe przebiegi. Wzmocnienie bloku opony pozwala pewniej i z większą precyzją pokonywać zakręty bez utraty stateczności pojazdu. Jest to bardzo mocna pozycja klasy średniej, która bez problemu może konkurować z oponami klasy premium. 

Nokian Wetproof 

Nokian Wetproof to model najwyższej klasy jakościowej jaką jest segment premium. Charakteryzują się doskonałymi właściwościami i parametrami jazdy. Ten konkretny model jest dość specyficzny, bo jak sama nazwa sugeruje, powinny być odporne na wilgoć. I taki też efekt udało się osiągnąć. Nokian Wetproof gwarantują pewną i bezproblemową jazdę nawet w trudniejszych, deszczowych warunkach.  
Cechują się doskonałymi parametrami hamowania na mokrej nawierzchni oraz obniżonym do minimum ryzykiem zjawiska aquaplanningu. Do wykonania opony zastosowano koncepcję podwójnej strefy bezpieczeństwa, co oznacza optymalną powierzchnię styku i znakomitą przyczepność na mokrej nawierzchni.
Strefa stabilizująca poprawia sterowność i jest gwarancją precyzyjnego prowadzenia, strefa bezpieczeństwa natomiast odpowiada za wszystkie elementy bezpiecznego podróżowania, takie jak niskie ryzyko aquaplanningu czy lepsza przyczepność na mokrej drodze. Opona klasy premium, która znakomicie wypada w testach jakościowych.  

Uniroyal Rainsport 5 czy Nokian Wetproof? 

Ciężko wybrać lepszą z tych dwóch modeli opon. Nokian jest gwarancją większego komfortu, szczególnie podczas trudnych, deszczowych warunkach. Uniroyal RainSport nieznacznie jednak pozostaje w tyle, a zachęca szczególnie ceną, która jest niższa od konkurenta, co wynika z klasy jakościowej.  
Dla osób dużo podróżujących, pokonujących duże odległości, gdzie ryzyko obfitych opadów jest większe zdecydowanie polecane są opony marki Nokian. Jeżeli jednak szukasz „codziennej” opony, która służyć będzie w większości do poruszania się po mieście, sporadycznych, dłuższych tras, a napotkany deszcz i mokra nawierzchnia mają nie stanowić przeszkody, to Uniroyal RainSport będzie odpowiedniejszym wyborem, szczególnie ze względu na koszty zakupu. 

Uniroyal RainSport 5 vs. Nokian Wetproof  

Uniroyal RainSport 5 205/55 R16

Producent – Uniroyal 
Model – RainSport 5 
Przeznaczenie - letnie 
Klasa – średnia 
Szerokość – 205 mm 
Profil – 55 % 
Średnica – 16” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności - A (najlepsza klasa przyczepności) 
Opory toczenia – Klasa C 
Indeks prędkości – H (do 210 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB 

Nokian Wetproof 205/55 R16

Producent – Nokian 
Model – Wetproof 
Przeznaczenie - letnie 
Klasa – premium 
Szerokość – 205 mm 
Profil – 55 % 
Średnica – 16” 
Indeks nośności – 91 (615 kg) 
Indeks przyczepności - A (najlepsza klasa przyczepności) 
Opory toczenia – Klasa C 
Indeks prędkości – V (do 240 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 68 dB 
Zdjęcie: westend61 / Envato Elements