Data publikacji:

Wycieraczki do Audi - jakie wybrać do A3, A4, Q3 czy Q5?

Wycieraczki są więc „niewidzialnym” elementem wyposażenia auta, o którym przypominamy sobie tylko wówczas, gdy zaczynają sprawiać odczuwalne problemy lub zwyczajnie odmawiają całkowicie posłuszeństwa. W takich sytuacjach musimy koniecznie rozważyć ich wymianę, jak się jednak za to zabrać w samochodach marki Audi?
Sprawdź również: Ranking wycieraczek samochodowych
wycieraczki do audi
Wycieraczki samochodowe mają prawie taką samą długą historię jak same auta. Ich pierwsze modele zostały opatentowane na przełomie XIX i XX wieku. Za jednego z pionierów w tej dziedzinie uważa się polskiego pianistę Józefa Hoffmana, który w wolnych chwilach parała się również majsterkowaniem. Poza naszym rodzimym wynalazcą, różnego typu mechanizm wycieraczek opatentowało niezależnie od siebie i w podobnym czasie wiele różnych osób. Dzięki temu pojawiły się one już w pierwszych seryjnie produkowanych modelach aut, a także w lokomotywach lub statkach i innych pojazdach mechanicznych.

Wycieraczki w świetle przepisów

Właściciel każdego samochodu musi zadbać o to, by posiadał on sprawne wycieraczki. Podczas kontroli policyjnej możemy być poproszeni o ich włączenie. Jeżeli odmówimy ich sprawdzenia grozi nam mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego (zwracamy tutaj uwagę również na stan spryskiwaczy szyb). Pamiętajmy też, że tego elementu konstrukcyjnego nie może zastąpić tzw. niewidzialna wycieraczka, a więc specjalny płyn o właściwościach hydrofobowych, który ułatwia spływania wody z szyby. Może on jednak w znaczący sposób ułatwić dbanie o auto.

Kiedy należy wymieniać wycieraczki?

Według producentów optymalny czas pracy wycieraczki wynosi ok. pół roku. Oczywiście jest to przybliżona wartość. Ulegnie ona pewnemu skróceniu, gdy produkt był bardzo intensywnie używany, a z drugiej strony wydłużeniu, gdy samochód stoi przez większość czasu na parkingu lub w garażu. Sygnałem informującym nas o potrzebie wymiany wycieraczki jest przede wszystkim jej zauważalnie gorsza skuteczność i pojawianie się irytujących smug. Zaalarmować powinno nas też wcześniej niesłyszalne skrzeczenie i skrzypienie podczas czyszczenia.

Jakie są typy wycieraczek samochodowych?

Klasyczne wycieraczki samochodowe – zdecydowanie najczęściej spotykany i najpopularniejszy typ wycieraczek. Są one skonstruowane na sztywnym i wytrzymałym metalowym szkielecie, do którego przypięte są gumy odpowiadające za ścieranie wody. Modele tego typu odznaczają się dużą trwałością, a w czasie konserwacji wymieniamy tylko ich część. Niestety muszą być one dopasowane bezpośrednio do modelu i typu auta. Atutem produktów z tej kategorii jest również to, że nie odrywają się pod wpływem wiatru, dzięki dodatkowemu spojlerowi solidnie przylegają do szyby bez względu na warunki.
Płaskie wycieraczki samochodowe – są to tzw. wycieraczki bezszkieletowe. Modele tego typu są uniwersalne i pasują do większości samochodów osobowych, kupując je mamy więc pewność, że będą pasować do naszego modelu. Produkty wykonane są z elastycznego tworzywa sztucznego, wyposażone są w pióra wygięte. Zalecane są dla kierowców poruszających się z dynamicznie i z dużą prędkością poza miastami, ponieważ generują mniejszy opór powietrza, są też cenione ze względu na bardziej sportowy i estetyczny wygląd.
Hybrydowe wycieraczki samochodowe – modele stanowiące syntezę dwóch poprzednich typów wycieraczek. Są wyposażone w stelaż, który ogranicza ich wyginanie się na boki, ale równocześnie pozwala zachować większą elastyczność niż produkty szkieletowe. Gumy połączone są tutaj z ramieniem i równomiernie przylegają do szyby.

O czym należy pamiętać, wybierając wycieraczki samochodowe?

Wymiary

Wymiary wycieraczki podawane są przez producentów w calach lub centymetrach. Wybór optymalnej długości jest niezwykle ważny, bowiem zbyt krótkie modele nie będą w stanie oczyścić szyby, a zbyt długie mogą się wzajemnie blokować. W dokumentacji auta znajdziemy informacje na temat sugerowanych wymiarów wycieraczki.

Mocowanie

Sposób montażu Interesuje nas, kiedy szukamy wycieraczki do konkretnej serii lub modelu samochodu. Te mogą bowiem wymagać nieco innych uchwytów. W sklepach lub zestawach znajdziemy też czasem specjalne adaptery.

Materiał z jakiego zostały wykonane

Wycieraczki wykonane z dobrej jakości materiałów będą służyć nam znacznie dłużej. Zwracamy więc np. uwagę na to, czy pióra posiadają ochronę przed korozją, a więc pokryte są lakierem, cynkiem lub tworzywem sztucznym. Część przylegająca do szyby może być wykonana z gumy, często dla trwałości posiadającej także wkład grafitowy, lub z kauczuku. To drugie rozwiązanie jest bardziej wytrzymałe, ale równocześnie droższe.

Cena

Wiele osób zajmujących się autem poszukuje oszczędności, choć jest to zrozumiałe, w dłuższym czasie strategia taka kompletnie się nie opłaca. Dobrej jakości wycieraczki do koszt nawet ponad 100 złotych.

Jakie wycieraczki do aut marki Audi?

Właściciele samochodów Audi mają szeroki wybór modeli płaskich wycieraczek uniwersalnych, jeżeli chodzi o modele hybrydowe i klasyczne nie obejdzie się bez sprawdzenia ich kompatybilności z posiadanym modelem, zależy ona również przy tym od roku jego produkcji. Eksperci polecają sięgać po produkty sprawdzonych marek, takich jak Bosch, Valeo, Denso, Champion, Continental, HELLA i Oximo.

Jakie wycieraczki do Audi A3?

Audi A3 8L (rok i miesiąc produkcji 09.1996 – 06.2003) – długość 53 cm od strony kierowcy i 47,5 cm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli od renomowanych producentów, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 140 złotych.
Audi A3 8L (rok i miesiąc produkcji 05.2003 – 11.2004) – długość 60 cm od strony kierowcy i 47,5 cm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 140 złotych.
Audi A3 8P (rok i miesiąc produkcji 12.2004 – 03.2013) – długość 60 cm od strony kierowcy i 47,5 cm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 140 złotych.
Audi A3 8V (rok i miesiąc produkcji 04.2012 – x) – długość 65 cm od strony kierowcy i 45 cm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 140 złotych.

Jakie wycieraczki do Audi A4?

Audi A3 B5 (rok i miesiąc produkcji 11.1994 – 12.1998) – długość 53 cm od strony kierowcy i 53 cm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 160 złotych.
Audi A3 B5 (rok i miesiąc produkcji 08.1998 – 09.2001) – długość 53 cm od strony kierowcy i 53 cm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 160 złotych.

Jakie wycieraczki do Audi Q3?

Audi A3 B5 (rok i miesiąc produkcji 06.2011 – x) – długość 60 cm od strony kierowcy i 53 cm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 160 złotych.

Jakie wycieraczki do Audi Q5?

Audi A3 Q5 (rok i miesiąc produkcji 11.2008 – x) – długość 60 cm od strony kierowcy i 50 cm od strony pasażera. W sklepach bez problemu znajdziemy wycieraczki płaskie oraz standardowe przeznaczone dla tych modeli, w cenie od kilkudziesięciu do ponad 200 złotych.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski