Data publikacji:

Wycieraczki hybrydowe – co to oznacza? Jakie wycieraczki hybrydowe wybrać?

Wycieraczki hybrydowe to taki rodzaj wycieraczek samochodowych, który niemal od razu po wejściu na rynek zdobył serca miłośników motoryzacji. Łączy zalety modeli szkieletowych oraz bezszkieletowych, zapewnia idealne przyleganie do szyb i skuteczne wycieranie. W dzisiejszym artykule pochylimy się nad tym, czym dokładnie charakteryzuje się ten wariant wycieraczek, jakie ma zalety oraz jaki model warto kupić. Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć na temat wycieraczek hybrydowych.
Przeczytaj również: Ranking wycieraczek samochodowych.
wycieraczki hybrydowe

Wycieraczki samochodowe – rodzaje

Na ogół wyróżniamy trzy rodzaje wycieraczek samochodowych:
 • szkieletowe – dają szerokie możliwości w zakresie wyboru zacisków oraz sposobu mocowania. Wykonane są w pełni z metalu i mają pióro z mocnej gumy. Są trwałe, wydajne i mają kilka punktów dociskowych. Rozpoznasz je po charakterystycznym wyglądzie – ich pióro przylega do szyby, natomiast szkielet jest od niej nieco oddalony;
 • bezszkieletowe – wyglądają, jakby były złożone wyłącznie z pióra. Nie mają widocznego szkieletu, posiadają jeden punkt dociskowy oraz opływową konstrukcję pozbawioną kątów i nieco przypominającą banana. Wyróżniają się aerodynamicznym profilem, małą powierzchnią i dobrze przylegają do szyby nawet podczas rozwijania dużych prędkości. Przy tym wszystkim pracują cicho;
 • hybrydowe – mają pióro zintegrowane z ramieniem i wyglądają jak eleganckie połączenie obu poprzednich rodzajów – łączą też ich zalety. Są montowane fabrycznie w najnowszych samochodach. Mają dyskretny kształt, łatwo się je montuje i gwarantują skuteczność w najcięższych warunkach. Dobrze przylegają do szyb, jednak niekoniecznie w najstarszych modelach samochodów.
 • Czym są wycieraczki samochodowe hybrydowe?

  Wycieraczki hybrydowe to aktualnie najczęściej montowane przez koncerny motoryzacyjne rodzaje wycieraczek w nowych samochodach. Mają estetyczny wygląd i dobrze zachowują się w każdej sytuacji. Posiadają japoński rodowód i początkowo były montowane tylko w samochodach takich jak Suzuki czy Toyota. Dopiero później zaczęły się rozpowszechniać. Wycieraczki hybrydowe mają wbudowaną konstrukcję, która przypomina szkielet i dociska równomiernie gumę do szyby. Jest ona jednak znacznie bardziej dyskretna i estetyczna, niż miało to miejsce w przypadku wycieraczek szkieletowych.
  Wśród ich cech charakterystycznych wymienia się wysokie wymagania w stosunku do jakości. Wycieraczki te są gruntownie testowane przed wypuszczeniem na rynek – szczególnie pod kątem odporności na UV, zabrudzenia, wysokie i niskie temperatury, wodę, pył, korozję czy rozciąganie. Sprawdza się także twardość ich piór. Wycieraczki hybrydowe bywają droższe od szkieletowych i bezszkieletowych, ale mimo wszystko są chętnie wybierane zarówno przez konsumentów, jak i producentów samochodowych. Są łatwo dostępne i przyjemne w montażu. Jakie są polecane wycieraczki hybrydowe, które można znaleźć na rynku?

  Wycieraczki hybrydowe Oximo

  Wycieraczki hybrydowe Oximo znane są ze swojej wysokiej jakości oraz niezawodności, a także umiarkowanych cen, które mogą się wahać w zależności od wybranego modelu od 40 złotych do około 100 złotych. Nierzadko mają pióra wykonane z naturalnego kauczuku z dodatkiem silikonu oraz warstwy PTFE, która ma zapewniać bezpieczeństwo szybie oraz skuteczne ścieranie.
  Najczęściej mają mocowanie na haczyk oraz kształt „U”, jednak oczywiście jest to zależne od wybranego wariantu. Niezależnie jednak od niego, ich montaż jest możliwy do przeprowadzenia samodzielnie w zaledwie kilka chwil. Pasują do pojazdów ogromnej ilości marek takich jak Hyundai, Jeep, Jaguar, Kia, Nissan, Peugeot, Subaru, Mazda czy Lexus. Najlepiej dobrać je do swojego pojazdu po numerze VIN.

  Denso wycieraczki hybrydowe

  W asortymencie marki Denso, podobnie jak w przypadku poprzednika, znajdziemy bardzo szeroki wybór wycieraczek samochodowych hybrydowych. Te mogą być stosowane w ogromnej liczbie samochodów, a znane są ze swojej skuteczności i trwałości. Mają aerodynamiczny kształt i doskonale radzą sobie z najróżniejszymi warunkami pogodowymi. Zakres rozmiarów dostępnych modeli wynosi od 14 cali do 24 cali.
  Najtańsze wycieraczki Denso hybrydowe znajdziesz w cenie od około 40 złotych, natomiast cena najdroższych wynosi nawet 180 złotych. Wycieraczki hybrydowe Denso bez najmniejszych problemów dopasujesz do swojego pojazdu oraz preferencji. Charakteryzuje je mocowanie typu „U”, wygoda montażu, dyskretny wygląd oraz technologie gwarantujące gładkie ścieranie. Są montowane fabrycznie w wielu modelach pojazdów.

  Valeo wycieraczki samochodowe hybrydowe

  Valeo to kolejna znana i rozpoznawalna na rynku wycieraczek samochodowych marka. Design tych wycieraczek nieco różni się od poprzedniczek, jednak wciąż jest estetyczny. To, na który wariant ostatecznie się zdecydujesz, jest zależne wyłącznie od Twoich preferencji. Wycieraczki hybrydowe tej marki mają przedłużoną trwałość, dobry docisk do szyby oraz są dostępne w bardzo szerokim zakresie wymiarów. Wśród przykładowych dostępnych rozmiarów znajdą się 600 mm i 475 mm; 475 mm i 475 mm; 530 mm i 500 mm czy 600 mm i 500 mm. Za szczególnie popularną linię produkcyjną tych wycieraczek uznaje się Valeo Silencio Hybrid.

  Wycieraczki hybrydowe Bosh

  Wycieraczki hybrydowe Bosh znane są z tego, że nie przymarzają do szyb i doskonale zachowują się w najtrudniejszych warunkach. Co roku doceniają je kolejni kierowcy i deklarują, że nie zamieniliby ich na inne, pomimo tego, że ich ceny plasują się odrobinę powyżej średniej. Bosch zaopatruje swoje produkty w rozmaite, atrakcyjne technologie, jak np. wskaźnik zużycia, który informuje o tym, że pióro wycieraczki jest zużyte. Producent udostępnił też konsumentom specjalną aplikację, która ułatwia dobór i montaż wycieraczek.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Karolina Grad
  Karolina Grad

  Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!