Data publikacji:

Wycieraczki Oximo czy Bosch? Jakie wybrać?

Wiele osób nie docenia roli, jaką spełniają wycieraczki samochodowe, przypominając sobie o nich wyłącznie w chwilach, kiedy ulegają awarii lub uszkodzeniu. Co więcej, równie sporo osób zapomina o tym, że ten element wyposażenia pojazdu trzeba regularnie kontrolować i wymieniać. Kiedy nadchodzi chwila, by zakupić nowy zestaw, stajemy przed wyborem odpowiedniego modelu. Jednymi z liderów w produkcji wycieraczek pozostają marki Oximo i Bosch. Powstaje zatem pytanie, czy pomiędzy produktami obu firm zachodzą jakieś szczególne różnice.
wycieraczki oximo czy bosch

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Na początku warto jednak przedstawić podstawowe informacje na temat rodzajów wycieraczek montowanych w samochodach i produkowanych przez obie firmy. Różnią się one pomiędzy sobą budową oraz wytrzymałością. 

Tradycyjne wycieraczki samochodowe

W tej grupie znajdziemy najczęściej spotykane i najpopularniejsze wycieraczki samochodowe. Są one skonstruowane w oparciu o metalowy szkielet, do którego przymocowane zostały gumy odpowiadające za ścieranie wody. Modele odznaczają się dużą trwałością, a podczas konserwacji nie musimy wymieniać ich w całości. Ponadto przylegają one bardzo solidnie do szyby, bez względu na warunki pogodowe i siłę wiatru. Sprawia to jednak, że wpływają negatywnie na aerodynamikę całego auta. 

Płaskie wycieraczki samochodowe 

Wycieraczki tego typu określane są też mianem bezszkieletowych. Są to uniwersalne konstrukcje, pasujące do większości samochodów i wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego. Ich cechą charakterystyczną są wygięte pióra. Eksperci polecają produkty z tej kategorii kierowcom, który lubią dynamiczny styl jazdy i często rozwijają duże prędkości (np. poza miastem). Wycieraczki nie wpływają negatywnie na aerodynamikę auta. Co więcej, są one też cenione ze względu na estetyczny i nie rzucający się w oczy wygląd.

Hybrydowe wycieraczki samochodowe

Modele te łączą w sobie cechy wycieraczek płaskich i tradycyjnych. Są one stosunkowo rzadko wybierane przez kierowców, stąd też ich wybór w sklepach jest znacznie skromniejszy. Ich konstrukcję wzmacnia stelaż ograniczający ich poruszanie się na boki, nie wpływa on jednak negatywnie na elastyczność całej wycieraczki.

Wycieraczki Bosch

Świetnie znana firma Bosch rozpoczęła swoją działalność w 1886 roku i od początku była nierozerwalnie związana z przemysłem motoryzacyjnym. Niemiecki gigant po dziś dzień oferuje ogromną liczbę części zamiennych, komponentów oraz akcesoriów dla wszystkich możliwych pojazdów silnikowych. Dzięki swojej bazie produkcyjnej Bosch jest jednym z liderów w segmencie wycieraczek samochodowych. 
W katalogu Boscha znajdziemy zarówno wycieraczki tradycyjne, płaskie, jak i hybrydowe. Wybór produktów jest tutaj niezwykle zróżnicowany. Konsumenci mogą również bez problemu dostać części zamienne, takie jak gumy i pióra, pozwalające na samodzielną konserwację oraz naprawę zużytych lub uszkodzonych wycieraczek.
Wycieraczki Boscha cieszą się bardzo dobrą opinią wśród kierowców. Podkreślają oni przede wszystkim ich wysoką jakość wykonania, cichą pracę, a także bardzo dużą trwałość, sprawiającą, że nie zawiodą one nas nawet przez długi czas. Niektórzy narzekają jednak na ich dość wysokie ceny, zwłaszcza w porównaniu do produktów konkurencji.

Wycieraczki Oximo

Oximo to polska firma z Gdańska, która rozpoczęła swoją działalność dopiero w 2009 roku. Obecnie jest ona jednak prężnie rozwijającym się przedsiębiorstwem specjalizującym się w produkcji wycieraczek do aut osobowych i ciężarowych. Produkty Polaków dostępne są nie tylko w naszym kraju, ale również w wielu innych państwach europejskich. Oximo ma ambicje, by stać się jednym z najważniejszych graczy w branży, dlatego zwraca szczególną uwagę na konkurencję i zadowolenie klientów. 
Ze względu na znacznie krótszą historię oraz bazę wytwórczą, Oximo nie oferuje aż tak bogatej oferty wycieraczek, jak Bosch. Spółka specjalizuje się przede wszystkim w wycieraczkach płaskich, odznaczających się piórami z kauczuku i silikonu. Charakteryzują się one bardzo dobrą aerodynamiką oraz odpornością na mocny wiatr. W katalogu Oximo znajdziemy jednak także modele tradycyjne, których szkielet jest wykonany ze stali ocynkowanej oraz wysokiej jakości tworzywa. Atutem wycieraczek Oximo jest także ich atrakcyjna cena.

Wycieraczki Oximo czy Bosch?

Biorąc pod uwagę reputację oraz doświadczenie Boscha, niemiecka spółka wygrywa w przedbiegach z Oximo. Jej produkty cieszą się świetną opinią i wybierane są zazwyczaj, gdy zależy nam na trwałości i niezawodności. Bosch ma także znacznie szerszy katalog produktów, dzięki czemu w ofercie możemy znaleźć też produkty dla rzadszych i starszych aut. 
Z drugiej strony, wybór wycieraczek Oximo pozwala nieco zaoszczędzić, zwłaszcza jeżeli zależy nam na płaskich modelach. Wiele osób chętnie da też szansę firmie ze względu na to, że jej produkty są projektowane i wytwarzane w naszym kraju. Oximo jest też wciąż marką na dorobku, tak więc zwraca szczególną uwagę na zachowanie jak najwyższej jakości i zadowolenie klientów. Minusem będzie tutaj węższy katalog, co sprawia, że nie zawsze uda nam się znaleźć w nim potrzebny nam model. 
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski