Data publikacji:

Najlepsze sposoby na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Kradzieże samochodów są coraz częstszym problemem w obecnych czasach. Wraz z rozwojem technologii, złodzieje mają coraz to nowe pomysły, jak dostać się do auta, jednak już nie za pomocą siły, a przy użyciu różnorodnej technologii. Jak zatem zabezpieczyć auto przed kradzieżą? Jakie metody ochrony samochodu są najskuteczniejsze? Jeśli nie chcesz ulec nowoczesnym metodom złodziei i nie stracić drogocennego auta, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
zabezpieczenie-samochodu-przed-kradzieza

Jakie są najpopularniejsze metody kradzieży aut?

W czasach wszechobecnej technologii złodzieje mają duże pole do popisu i stosują najprzeróżniejsze metody kradzieży aut. Zwłaszcza samochody z bezkluczykowym systemem zapłonu są narażone na działanie złodziei, którzy mogą w dosyć łatwy sposób dostać się do wnętrza auta. Zatem, w celu przestrogi, przedstawiamy poniżej najpopularniejsze metody kradzieży pojazdów, na które w szczególności należy zwracać uwagę:
Na walizkę – ten sposób jest jednym z popularniejszych metod kradzieży aut z bezkluczykowym systemem zapłonu. Kradzież odbywa się zazwyczaj za pośrednictwem dwóch osób, które posiadają „walizki” bądź inne podobne przedmioty, w których znajdują się odbiorniki. Jedna osoba chodzi z „walizką” wokół domu i próbuje wychwycić sygnał z kluczyka do samochodu, a gdy go znajdzie, przesyła do odbiornika znajdującego się w drugiej walizce. W ten prosty sposób można niestety oszukać system bezpieczeństwa w samochodzie, który otworzy się za pomocą przesyłanego sygnału.
Na gameboya – to nowy sposób kradzieży aut, który jest znany od niedawna, jednak jego skuteczność jest przerażająco wysoka. Polega na zakupie drogiego urządzenia, które zawiera w sobie kody awaryjne używane przez producentów w przypadku zatrzaśnięcia się samochodu. Posiadając dany sprzęt, przypominający konsolę do gier, kradzież auta jest znacznie ułatwiona, gdyż nie trzeba szukać sygnału ani na siłę otwierać auta, wystarczy jedynie podpiąć się do systemu i otworzyć go przez kombinację kodów.
Zagłuszanie sygnału – jest metodą, która polega na wychwyceniu momentu, w którym właściciel samochodu wychodzi z niego i chce go zamknąć zdalnie pilotem. Wtedy złodziej posiadający zagłuszacz sygnału sprawia, że sygnał z kluczyka nie dociera do pojazdu, a tym samym nie zostaje on zamknięty.
Laweta – oprócz nowoczesnych sposobów złodziei nadal wykorzystywane są te starsze metody. Jedną z nich jest właśnie kradzież auta lawetą. W danym przypadku złodzieje znajdują auto, które jest dłuższy czas nieużywane bądź jego właściciel wyjechał, i przebrani za pracowników pomocy drogowej jak gdyby nigdy nic pakują auto na lawetę i nie pozostawiają po nim śladu.
Pomoc – niestety jak się okazuje, złodzieje mogą również w łatwy sposób wykorzystać dobroć kierowcy, który zatrzyma się, chcąc udzielić pomocy potrzebującemu człowiekowi. Jednak właściciel auta nie wie, że jest to manipulacja, która odwraca uwagę kierowcy i skupia ją na „poszkodowanym”, a w tym czasie złodziej wsiada do auta i bez problemu odjeżdża.
Sposób na siłę – jest nadal praktykowaną metodą kradzieży, choć niezbyt dyskretną. Polega na otwarciu samochodu łomem bądź wybiciu szyby i odpaleniu samochodu dowolnym sposobem.
Kradzież kluczyka – odbywa się zazwyczaj na zasadzie kradzieży kieszonkowych, kiedy to przechodzień niby przypadkowo wpada na drugą osobę, a jednocześnie niepostrzeżenie wyjmuje jej z kieszeni drogocenne przedmioty, takie jak właśnie kluczyki do samochodu, portfel, telefon itp.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą? Najlepsze sposoby

Zabezpieczeń antykradzieżowych aut jest sporo, jednak czy rzeczywiście każdy z nich działa tak, jakbyśmy tego chcieli? Przedstawiamy najlepsze sposoby, które są popularne wśród posiadaczy aut i cieszą się wysoką skutecznością.

Lokalizacja samochodu

Lokalizatory GPS są jednymi z bardziej popularnych systemów antykradzieżowych, jednak nie zapobiegają samej w sobie kradzieży. Są jednak przydatne w celu odnalezienia auta, które zostało wcześniej skradzione. Dzięki niemu w łatwy sposób można dotrzeć do monitorowanego na bieżąco pojazdu. Dodatkowo niektóre lokalizatory GPS mają wbudowany alarm, który uruchamia się po przekroczeniu określonego obszaru.

Immobilizer

Immobilizer CAN jest nowoczesnym systemem chroniącym auto przed kradzieżą. Działa na zasadzie blokady samochodu, podczas której nie można ruszyć samochodem z miejsca lub gaśnie zaraz po uruchomieniu silnika. Skuteczne uruchomienie pojazdu jest możliwe jedynie po wpisaniu odpowiedniego, ustalonego wcześniej kodu, kombinacji przycisków na kierownicy, na pilocie bądź na połączonej z systemem aplikacji. Immobilizer CAN nie emituje żadnych fal radiowych, dzięki czemu nie jest wykrywalny przez wszelkie odbiorniki i nie da się go zagłuszyć. Jest zatem „odporny” na wszystkie sposoby stosowane przez złodziei aut.

Blokada kierownicy i skrzyni biegów

Metodą uniemożliwiającą złodziejowi poruszanie się skradzionym autem jest stary sposób używany od lat, czyli blokada kierownicy. Dostępne są tradycyjne, ręczne blokady kierownicy, jednak coraz bardziej popularne stają się mechaniczne systemy blokujące, które montowane są na stałe pod kierownicą i aby móc poruszać kierownicą, należy odblokować blokadę oddzielnym kluczykiem. Podobnie odbywa się blokada skrzyni biegów, która będąc odpowiednio zamontowana, uniemożliwia zmianę biegu, a tym samym poruszanie się skradzionym pojazdem.

Dlaczego warto zabezpieczyć dodatkowo auto przed kradzieżą?

Wymienione powyżej sposoby na kradzież auta są tak naprawdę powszechnie dostępne, a więc może istnieć wiele potencjalnych złodziei, którzy bez problemu mogą dostać się do naszego samochodu. Zniechęcić i uniemożliwić złodziejowi kradzież mogą zatem tylko dodatkowe zabezpieczenia, które posiadacz auta może zakupić na własną rękę. Uniemożliwią one kradzież auta, a im bardziej zaawansowane systemy antykradzieżowe, tym oczywiście trudniej je złamać, a nawet w większości przypadków jest to niemożliwe. Wśród posiadaczy aut istnieje przeświadczenie, że najbardziej narażone na kradzież są samochody luksusowe i o wartości sentymentalnej, jednak jest to błędne myślenie. Oczywiście auta luksusowe są na świeczniku wśród złodziei, jednak jak wskazują coroczne badania, najwięcej dochodzi do kradzieży aut klasy średniej. Dlatego też nie zabezpieczajmy dodatkowo jedynie samochodów wysokiej klasy, ale także zadbajmy o bezpieczeństwo aut klasy średniej. Kluczowym aspektem, które nie uchroni naszego auta przed kradzieżą, ale będzie przydatne po jego stracie, jest ubezpieczenie samochodu. Warto wybrać opcję ubezpieczenia uwzględniającą ubezpieczenie od kradzieży, które raczej nie pokryje całej wartości skradzionego samochodu, lecz mimo to zrekompensuje w pewnym stopniu jego stratę.
Zdjęcie: Envato Elements