Data publikacji:

Czym jest ząbkowanie opon i jak sobie z nim radzić?

Jazda samochodem powinna być bezpieczna i komfortowa zarówno dla pasażerów, jak i dla kierowcy. W tym celu należy zadbać o jak najlepszy stan techniczny samochodu, ponieważ tylko w taki sposób można zapewnić wygodę i bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym. Opony to jeden z elementów, który jest niezbędny do jazdy. Oprócz regularnej zmiany opon zgodnie z nadchodzącą porą roku, warto zadbać także o ich właściwy stan. Zniszczone opony nie tylko mogą doprowadzić do szeregu różnych, przykrych wypadków, ale także potrafią uprzykrzyć każdą podróż. Ząbkowanie opon to częsty problem, który dotyka kierowców podczas jazdy. Charakterystyczne buczenie słychać szczególnie po przekroczeniu 50 km/h.
zabkowanie opon

Ząbkowanie opon – co to oznacza?

Ząbkowanie opon w znacznym stopniu przyspiesza zużywanie się opon, które według producentów powinny posłużyć kierowcy nawet do pięciu lat. Zniszczone ząbkowaniem opony są odpowiedzialne za uciążliwe buczenie, które można usłyszeć w czasie jazdy. Ząbkowanie opon można rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach:
  • buczenie, którego głośność zwiększa się przy prędkości większej niż 50 km/h,
  • drżenie kierownicy, ale nie w każdym przypadku jest odczuwalne,
  • charakterystyczne uszkodzenie bieżnika w oponach – spowodowane jest nierównomiernym ścieraniem, które zachodzi między krawędzią natarcia klocka a krawędzią spływu.

Przyczyny ząbkowania opon

Postępujące ząbkowanie znacznie częściej zauważyć można na oponach na tylnej osi. Dzieje się tak, ponieważ tylne opony (w samochodach napędzanych na przód) wprawione są w ruch dzięki starciu z drogą. Takie spotkanie sprawia, że powierzchnia, a w większości przypadków jest to asfalt, silnie oddziałuje na krawędź spływu i w ten sposób doprowadza do większego zużycia opony w tym miejscu. Nadmierne ścieranie krawędzi spływu doprowadza do pojawienia się różnicy między nią a krawędzią natarcia. Główne czynniki, które przyśpieszają proces ząbkowania opon, to:
  • duża masa samochodu, który posiada wysoki moment obrotowy,
  • nadmiernie duże ciśnienie w oponach, które uwypukla niektóre miejsca,
  • zużyte amortyzatory, które nie dociskają kół do drogi z odpowiednią siłą,
  • szybka, sportowa jazda,
  • uszkodzone zawieszenie,
  • wykorzystanie opon z rozbudowanym bieżnikiem posiadającym dużą ilość poprzecznych kanałów i klocków.

Jak zapobiec ząbkowaniu?

Ząbkowanie to częsta oznaka zużycia opony, której można zapobiec, stosując kilka prostych sposobów. Kierowca powinien zadbać o odpowiednie ciśnienie w każdej oponie, które nie powinno być zbyt wysokie. Dobrym sposobem jest także regularne zamienienie opon miejscami w taki sposób, który zalecany jest przez producenta samochodu. Niezwykle ważna jest także sprawność samochodu – to wpływa nie tylko na zużycie opon, ale także na bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Aby zminimalizować zużycie opon, należy przestrzegać zasady mówiącej o tym, że zarówno zawieszenie, jak i amortyzatory w samochodzie muszą być całkowicie sprawne. Na zużycie opon i możliwe ząbkowanie duży wpływ ma także agresywna jazda oraz poruszanie się po drogach z nielicznymi zakrętami.

Ząbkowanie opony – możliwe skutki

Najczęstszym skutkiem ząbkowania opon, który można usłyszeć, jest charakterystyczne dla tej przypadłości buczenie nasilające się przy jeździe powyżej 50 km/h. Chociaż jazda samochodem z wyząbkowanymi oponami nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla podróżujących, to nie jest tajemnicą, że taka podróż staje się wyjątkowo niekomfortowa. Oprócz uciążliwego buczenia, ząbkowanie opon może doprowadzić do drgania kierownicy lub całego samochodu, co z pewnością przekłada się na wygodę podczas jazdy, szczególnie w długich trasach.
Zdjęcie: stoonn/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!