Data publikacji:

Żarówka H11 – ranking 2024. Jakie żarówki H11 są najlepsze?

Nikogo nie trzeba przekonywać do tego, jak ważne dla bezpieczeństwa na drodze jest poprawnie działające oświetlenie pojazdu. W przeciętnym samochodzie znajdziemy kilka różnych reflektorów spełniających inne funkcje, a w każdym z nim znajdziemy żarówkę, która z czasem może ulec przepaleniu lub uszkodzeniu. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat żarówek typu H11 wraz z listą polecanych produktów. 
żarówka h11 ranking

Czym się charakteryzuje żarówka H11?

Żarówki typu H11 to żarówki o konstrukcji halogenowej i do niedawna montowano je we wszystkich nowych autach osobowych i ciężarowych, jednak obecnie zostają one zastępowane przez bardziej energooszczędne i wydajne modele z diodami LED. Samochodowe żarówki halogenowe mają konstrukcję, która nie zmieniła się znacząco od czasu wprowadzania na rynek, a więc od lat 60. ubiegłego stulecia. W środku szklanej bańki znajduje się klasyczny żarnik wolframowy zamknięty szczelnie w atmosferze składającej się z mieszanki gazów z grupy halogenów (stąd wzięła się nazwa żarów), w zależności od produktu jest to fluor, brom lub jod. 
Nazwa H11 nie jest przypadkowa, bowiem wskazuje ona na model żarówki. W sklepach znajdziemy też np. modele z oznaczeniami H1, H4 lub H7. Warto podkreślić, że numer towarzyszący literze H nie wskazuje bezpośrednio na moc światła, ale informuje nas o generacji żarówki, im jest on wyższy, tym z nowszą konstrukcją mamy do czynienia. Modele te różnią się również kształtem, rozmiarami, a także wyglądem przyłączy. Żarówki H11 używają trzonka o nazwie PGJ19-2.
Wszystkie żarówki H11, które sprzedawane są w sklepach, powinny odznaczać się identycznymi parametrami technicznymi i posiadać odpowiednią drogową homologację. Halogeny H11 przeznaczone są do montażu w głównych reflektorach samochodu, światłach przeciwmgłowych, drogowych oraz mijania. 
Wyróżniamy dwa rodzaje żarówek H11 – jedne przeznaczone są do samochodów osobowych, drugie dla pojazdów ciężarowych i autobusów. Pierwsze z nich pracują przy napięciu 12 V i mają moc 55 W. Produkty drugiego typu mają moc 70 W i przyjmują dwukrotnie wyższe napięcie 24 V. Wybierając halogeny, zwróćmy uwagę na te parametry. 
Żarówki H11 sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych, zarówno podczas mocnych opadów śniegu lub deszczu, jak i w gęstej mgle. Temperatura generowanego przez nie światła jest zbliżona do czystej bieli i waha się w granicach od ok. 3000 K do 4200 K, konkretna wartość zależy od wybranego modelu. Wydajność wynosi tutaj w większości ok. 1350 lumenów. Dobrej jakości halogen H11 powinien służyć przeciętnie przez ok. 550 godzin. Tradycyjnie na jego żywotność będą wpływały warunki pracy, w tym temperatura otoczenia.

Żarówki H11 LED – czy można zamienić żarówki halogenowe na LED?

Wydajność, jasność i niezawodność świateł z diodami sprawia, że wielu kierowców starszych modeli aut z halogenami zastanawia się, czy nie ma możliwości zainstalowania w nich modeli z diodami. Na rynku znajdziemy zestawy do konwersji, a nawet światła LED w oprawkach żarówek H7 oraz modeli o innych numeracjach. Niestety, decydując się na zakup tego typu produktów, narażamy się na problemy. Według przepisów zamiana halogenów na LED-y jest nielegalna i po jej wykonaniu grozi nam mandat, bowiem tak otrzymane oświetlenie nie ma odpowiedniej homologacji.

Jakie żarówki H11 najlepiej wybrać?

Eksperci zgodnie odradzają sięganie po halogeny nieznanych marek, które kupione zostały np. w serwisach aukcyjnych. Przede wszystkim stawiamy na produkty uznanych firm, takich jak Philips lub Osram. Pamiętajmy też o tym, że żarówki dobieramy do stylu jazdy. Kierowcy wybierający się w długie trasy, poruszający się po zmierzchu lub w niesprzyjających warunkach atmosferycznych powinni stawiać na modele generujące wzmocnione światło oraz odznaczające się podwyższoną odpornością na wstrząsy, promieniowanie UV i zmiany temperatury.

Żarówka H11 – ranking polecanych produktów

Osram H11 Night Breaker Silver + 100% DuoBox 

Zestaw dwóch halogenów H11 od firmy Osram. Produkt jest kompatybilny z większością marek samochodów osobowych i charakteryzuje się światłem mocniejszym o 100 procent od wymagań homologacyjnych, co poprawia znacząco zasięg reflektorów, który w optymalnych warunkach osiągnie ok. 130 metrów. 

Philips Vision H11 + 30% 

Tania i solidna żarówka H11 przeznaczona do samochodów osobowych. Model generuje o 30 procent więcej światła niż wymagają tego obostrzenia homologacyjne. Został on wykonany z wysokiej klasy szkła kwarcowego odpornego na zmiany temperatury i wilgoć. Wydajność podawana przez producenta to 1350 lumenów.

Philips Long Life Ecovision H11

Ekonomiczna żarówka H11 o czterokrotnie wydłużonym czasie eksploatacji, według producenta wymienimy ją dopiero po przejechaniu ok. 100 tysięcy kilometrów. Halogen został wykonany z wytrzymałego szkła kwarcowego, a przy jego wytworzeniu powstała minimalna ilość odpadów szkodzących środowisku.

Osram H11 Night Breaker Laser + 200% + 150 M 

Żarówka halogenowa H11 o znacząco zwiększonej jasności, przekraczającej 200 procent minimalnej normy homologacyjnej. W optymalnych warunkach zapewnia widoczność na odległość nawet 150 metrów. Osiągi te przekładają się jednak na obniżoną żywotność wynoszącą zaledwie 150–250 godzin. Temperatura światła wynosi 3700 K.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski