Data publikacji:

Jak wykonać czyszczenie piasty?

Piasta koła pełni kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu każdego samochodu. Jest to stosunkowo mała część układu zawieszenia, którą ciężko zauważyć na pierwszy rzut oka. Z tego względu wielu kierowców nie przykłada do niej odpowiednio wiele uwagi.
czyszczenie piasty

Za co odpowiada piasta?

Piasta koła jest niewielkim elementem zespołu kół napędowych. Ma ona za zadanie odbierać energię kinetyczną z wału napędowego i przekazywać na koło. Najprościej rzecz ujmując, przejmuje moment obrotowy z wału na koło, dzięki czemu obraca się ono z odpowiednią prędkością.
Bez niej przeniesienie napędu byłoby bardzo utrudnione, dlatego odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym użytkowaniu samochodu. Zespół piast znajduje się w każdym kole i umiejscowiony jest pomiędzy osią napędową a bębnem lub tarczą hamulca. Z jednej strony przykręcona jest do zwrotnicy, z drugiej – do koła samochodu.
Piasty koła są elementami dość trwałymi, jednak jak każda inna część samochodowa, niszczą się wraz z eksploatacją. Powinny spełniać swoje zadanie do nawet 500 tysięcy przejechanych kilometrów, jednak ich wytrzymałość i trwałość w dużej mierze zależą od ich kondycji.
Zabrudzenia piasty i jej korozja mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń oraz znacznie przyspieszają proces niszczenia. Bardzo ważne jest, aby dbać o odpowiednią kondycję piasty koła, regularnie ją sprawdzając i systematycznie oczyszczając. Pozwoli to na wydłużenie jej żywotności i długą, bezproblemową eksploatację.

Dlaczego czyszczenie piasty w samochodzie jest ważne?

Podczas standardowej, codziennej eksploatacji nie zwraca się uwagi na piastę koła. Jest ona schowana za konstrukcją felgi, dlatego dostęp do niej najłatwiej uzyskać poprzez zdjęcie koła. Nie jest to jednak zabieg regularny i powszechnie stosowany. Prawie każdy kierowca zdejmuje koła samochodu tylko w przypadku co sezonowej wymiany ogumienia. Jest to więc odpowiedni moment, aby przyjrzeć się piaście koła i poddać ją czyszczeniu.
Zabrudzona piasta szybciej ulega wyeksploatowaniu. Jednak nie tylko jej zabrudzenia wpływają na nią negatywnie. Wszystkie współpracujące elementy mogą spowodować zmiany na powierzchni piasty koła, a w konsekwencji przyspieszyć jej zużywanie się, a nawet uszkodzenie.
Zabrudzenia i korozja mogą powodować zmianę średnicy piasty. Próby montażu i demontażu kół na zabrudzonych piastach doprowadzą do momentu, kiedy piasta zapiecze się i nie da się bezinwazyjnie zdjąć felgi. Wówczas skorzystać trzeba będzie z pomocy specjalistów, a to bez wątpienia dużo droższa inwestycja.
Czyszczenie piasty koła zaleca się szczególnie przy wymianie tarcz hamulcowych. Do tego zabiegu wymagane jest czyste środowisko, dlatego warto oczyścić piastę i doprowadzić ją do jak najlepszego stanu. Czyszczenie piasty to nie tylko dbanie o jej dobrą kondycję, ale też poprawienie pracy współpracujących z nią elementów. Piasta po oczyszczeniu pozwala na bardziej precyzyjny montaż tarcz hamulcowych, ułatwia sam montaż oraz zapewnia lepszy docisk do felgi.

Jak czyścić piastę w samochodzie?

Jedynym i najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie piasty koła jest jej mechaniczne czyszczenie. Proces ten przebiega dokładnie tak samo w przypadku specjalistycznych warsztatów, jak i w domowych warunkach. Różnić się może jedynie zastosowanymi preparatami i narzędziami, jednak zasada i idea pozostają niezmienne.
Do czyszczenia piasty warto skompletować sobie niezbędny zestaw, bez którego zabieg ten może się nie udać. Najlepsze są do tego ściereczki, szczotki i zestawy do czyszczenia. Mechaniczne czyszczenie polega na zdzieraniu z piasty brudnego osadu oraz rdzy. Prace powinno zacząć się od demontażu koła i przyległych do piasty tarcz hamulcowych. Proces oczyszczania polega na ścieraniu ognisk korozji i nalotu powstałego na jej powierzchni.
Czyszczenie najlepiej zacząć od największych źródeł rdzy, które najlepiej wyciera się pilnikiem, a następnie usunąć pozostałe elementy i doczyścić piastę różnego rodzaju szczotkami drucianymi i ścierkami. Świetnie sprawdzają się szczotki stosowane jako nakładki do wiertarek, które poprzez moment obrotowy z elektronarzędzia bardzo dobrze radzą sobie z powstałym zabrudzeniem.
Szczotek do czyszczenia jest wiele. Różnią się od siebie średnicą, grubością i materiałem, z jakiego są wykonane. Najlepsze zestawy czyszczące do piast wykonane są ze spienionego korundu. Do tego zawierają dodatki stabilizujące z nylonu. W zależności od rodzaju piasty, można spotkać różne rodzaje szczotek. Do piast ze szpilkami warto kupić dedykowane szczotki czyszczące, które pozwalają dokładnie oczyścić powierzchnie dookoła szpilki.
Podczas czyszczenia piast samochodowych należy unikać twardych materiałów do polerowania i cięcia stali. Stosowanie ich może uszkodzić samą piastę lub elementy z nią sąsiadujące. Sam proces czyszczenia warto wspierać kosmetykami i środkami czystości przeznaczonymi do części samochodowych.
Nie warto inwestować w odrdzewiacze, gdyż rzadko kiedy same poradzą sobie z zanieczyszczeniem. Zdecydowanie lepiej zakupić preparaty, które skutecznie odtłuszczają i usuwają plamy olejowe oraz smary. Po zakończonym czyszczeniu warto pokryć piastę środkami konserwującymi, które pomogą utrzymać ją w należytej czystości przez dłuższy czas.
Nie zaleca się stosowania specjalistycznych środków czystości, takich jak płyny czy pasty, szczególnie kiedy czyszczeniu towarzyszy wymiana tarcz hamulcowych. Pogorszy to przyleganie do siebie elementów oraz utrudni montaż.
Zdjęcie: Envato Elements