Data modyfikacji:

Zimowanie motocykla. Jak przechowywać motocykl zimą?

Zimowanie motocykla spędza ci sen z powiek, gdy ciepłe dni dobiegają końca? Jeśli zawczasu chcesz zapobiec zimowej katastrofie rdzewienia i niszczenia twojego ukochanego sprzętu, czytaj, jak zorganizować porządne zimowanie motocykla. Jak przechowywać motocykl zimą? Poznaj 7 zasad zimowania motocykla. Co zrobić, aby po kilku miesiącach jesienno-zimowego postoju twój jednoślad był przygotowany do wiosennej eksploatacji?
zimowanie motocykla

7 zasad zimowania motocykla – czyli wjedź sprawnie w kolejny sezon pełen frajdy!

Czule zatroszcz się o swój ukochany jednoślad, a nowy sezon rozpoczniesz z pełnią energii. Oto 7 zasad zimowania motocykla:
  1. Czystość to podstawa – starannie umyj nadwozie motocykla. Nie pomijaj miejsc trudno dostępnych. Wyczyść i nasmaruj łańcuch. Lakier i części chromowane porządnie nawoskuj Dźwignie i inne elementy ruchome nasmaruj smarem silikonowym.
  2. Uzupełnij płyny albo je wymień – jeśli zimujesz motocykl w ciepłym garażu, to przed zimą wymień mu olej. Napełnij zbiornik paliwa do oporu, by zminimalizować skraplanie pary wodnej wewnątrz baku. Jeśli jednak maszyna zimuje w chłodnym miejscu, wymianę oleju przeprowadź wiosną. 
  3. Zaklej otwory – zaklej odpowietrzniki, wloty powietrza i wydech. Po co? Aby uniknąć kondensacji pary wodnej. Jak to zrobić? Użyj taśmy naprawczej do rurek, a do filtrów i wydechów – jednorazowej reklamówki mocowanej do części motocyklowych gumką.
  4. Podłącz ładowarkę – to pozwoli utrzymać akumulator w doskonałej kondycji. To, co radzimy, to podłączenie baterii do specjalnej automatycznej ładowarki.
  5. Postaw motocykl na stojakach – jeśli motocykl ma centralną podstawkę, użyj jej na zimowanie motocykla. Wówczas opony nie zdeformują się podczas postoju. Jeśli twój sprzęt nie ma takiej opcji, użyj specjalnych stojaków na przednie i tylne koło.
  6. Pokrowiec na motocykl – zimowanie motocykli to okrywanie ich na czas odpoczynku. Oddychająca plandeka na motocykl to rozwiązanie najlepsze, jeśli zimujesz motocykl w garażu.
  7. Nie uruchamiaj silnika podczas zimowego postoju. 

Zimowe przepalanie motocykla – czy warto je robić?

Zimowanie motocykli owiane jest mitem o potrzebie przepalania motocykla. Jest to zupełnie niepotrzebne. Krótkotrwałe rozgrzanie jednostki napędowej doprowadza do powstania dużej ilości pary wodnej, która następnie osadza się na zewnątrz i wewnątrz silnika. 
Do czego prowadzi krótkotrwałe przepalanie silnika zimą? Do powstawania osadów i ognisk korozji w układzie wydechowym oraz do pojawienia się wody w oleju silnikowym.
Zimowe przepalanie motocykla – czy warto je robić? Stanowczo odradzamy takiego typu działania, również gdy maszyna jest zimowana w ciepłym garażu. 
Pamiętaj – jeśli nie chcesz przechowywać motocykla na zewnątrz, a nie masz garażu, możesz skorzystać z hali do przechowywania motocykli. Tego typu usługi dostępne są w większych miastach.

Jaki pokrowiec na motocykl, który zimuje na dworze?

Solidny pokrowiec na motocykl, który zimuje na dworze, to taki, który zminimalizuje wpływ niekorzystnych warunków pogodowych. Wielowarstwowy model posiadający otwory wentylacyjne, dzięki którym nie będzie kumulowała się pod nim wilgoć.

Zimowanie motocykla – jak zabezpieczyć motocykl przed złodziejami?

Co jeszcze należy zrobić, aby motocykl bezpiecznie przetrwał jesienno-zimową drzemkę? To wszak nie tylko 7 zasad zimowania motocykla, ale również... ochrona przed złodziejami!
Jeśli zostawiasz na zimę motocykl na zewnątrz, to blokada tarczy lub zabezpieczenia antykradzieżowe kół są niezbędne! Takie zabezpieczenia zwiększą poziom bezpieczeństwa twojej maszyny podczas długiego jesienno-zimowego postoju. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.