Data modyfikacji:

BFGoodrich g-Force Winter 2

Autor: Łukasz Wulkanista

BFGoodrich g-Force Winter 2 Marka BFGoodrich cieszy się sporym powodzeniem wśród polskich kierowców. Nie można jednak zapominać, że w asortymencie tego producenta zdarzają się modele lepsze i gorsze. Czy model BFGoodrich g-Force Winter 2 zalicza się do tych bardziej udanych produktów, czy też spodziewać musimy się raczej średniej jakości i parametrów? O tym przekonać można się tylko w jeden sposób – poddając opony obiektywnej ocenie i sprawdzając jakie rozwiązania oferują kierowcom. Sprawdźmy zatem zimową nowinkę od BFGoodrich.

Bieżnik modelu g-Force Winter 2 - fot. tyre reviews

Spis treści

 1. Producent
 2. Technologia
 3. Oferta (Lista produktów)
 4. Wyniki testów opon
 5. Porównanie do innych opon
 6. Wady i zalety
 7. Etykieta EU
 8. Gwarancja
 9. Opinie kierowców
 10. Ocena parametrów
 11. Podsumowanie
 12. Dane techniczne

BFGoodrich – amerykańska legenda

Czasami wydawać się może, że o produktach danej marki wiadomo wszystko. Jednakże firma BFGoodrich ma szczególną historię. Założył ją bowiem w 1870 roku… chirurg wojskowy. Doktor Benjamin Franklin Goodrich rozpoczął swoją cywilną działalność od stworzenia pierwszej w Ameryce Północnej fabryki kauczuku, a kilkanaście lat później powstała pierwsza opona. Legendarny Model A ze stajni Forda jeździł właśnie na ogumieniu z logiem BFGoodrich. Co jeszcze zawdzięczamy tej marce? Do innowacyjnych rozwiązań zaliczyć można m.in. pierwszą amerykańską oponę bezdętkową czy nowoczesne ogumienie do aut dostawczych i terenowych. Do dziś opony GFGoodrich to prawdziwa gratka dla miłośników klasycznych opon, dla których firma wciąż produkuje krótkie serie ogumienia z oryginalnymi bieżnikami sprzed lat. I chociaż tradycja jest bardzo ważna, amerykańska firma stale stara się sięgać po najnowocześniejsze rozwiązania. Na specjalnie wykonanych oponach marki BFGoodrich lądował nawet ważący 88 ton wahadłowiec kosmiczny Columbia. Czy ta kosmiczna technologia ma jednak zastosowanie na ziemi? Zdecydowanie tak. Model klasy średniej BFGoodrich g-Force Winter 2 jest na to dowodem, gdyż do jego powstania doprowadziły dziesiątki lat doświadczeń i badań na które wydano ogromne sumy pieniędzy. Zimowe opony do samochodów osobowych nie nadają się być może do lotów po orbicie okołoziemskiej, ale ich jakość zapewnia bezpieczeństwo i komfort. A przecież o to właśnie chodzi kierowcom.

Technologie i nowoczesne rozwiązania

Przy tworzeniu modelu BFGoodrich g-Force Winter 2 priorytetem było unowocześnienie bardzo cenionego modelu BFGoodrich g-Force Winter, który był niezwykle udany, ale wymagał kilku poprawek. Przede wszystkim zmieniona została mieszanka gumowa. Nowsze tworzywo lepiej znosi ekstremalnie niskie temperatury i zapewnia optymalną elastyczność, nawet gdy słupek rtęci w termometrze jest bardzo krótki. Nowa mieszanka jest też lżejsza, co przełożyło się na mniejsze opory toczenia i niższe spalanie. Celem projektantów BFGoodrich było stworzenie opony, która będzie doskonale sprawdzać się na każdej drodze i w każdych warunkach pogodowych. Podstawową zmianą, która zapewniła osiągniecie tego celu była zmiana rzeźby bieżnika. W modelu BFGoodrich g-Force Winter 2 mamy bieżnik kierunkowy z rowkami w kształcie litery „V”. To dzięki nim opona szybko odprowadza wodę, śnieg i błoto, chroniąc przed poślizgami i zjawiskiem aquaplaningu. Trwałość ogumienia jest jedną z cech, którą – szczególnie w Europie Wschodniej – doceniają kierowcy. Inżynierowie zadbali o równomierne ścieranie bieżnika, konstruując oponę, na której siły rozkładają się równomiernie. Dzięki temu model BFGoodrich g-Force Winter 2 jest oponą, która wytrzymuje kilka sezonów bez utraty parametrów i zmniejszenia bezpieczeństwa jazdy. Przy okazji zadbano też o wyższy komfort. Nowa mieszanka i zmieniony układ klocków pozwoliły ograniczyć hałas w kabinie.

BFGodrich G-Force Winter 2  (test opon)

Jak okiem specjalistów prezentuje się najnowsza "amerykańska" zimówka? Spostrzeżenia kierowców, używających konkretnego modelu są bardzo ważne, ale o nich za chwilę. Modelem BFGoodrich g-Force Winter 2 zajął się bowiem niemiecki Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, znany u nas głównie pod skrótem ADAC. W 2017 roku opona BFGoodrich G-Force Winter 2 w rozmiarze 215/65 R16 trafiła pod lupę specjalistycznego jury i zdecydowanie pokazała klasę. Ocena „zadowalająca” i 2 miejsce na podium to wynik bardzo wysoki. Warto dodać, że grand-prix w tym teście zdobyła znacznie droższa opona klasy premium, co pokazuje jak dobrą jakością pochwalić może się marka BFGoodrich.
Miejsce Organizator Rozmiar testowanych opon Rok
2 miejsce ADAC  Test opon zimowych SUV 215/65 R16 2017
13 miejsce ADAC  Ranking opon zimowych 225/45 R17 2016

Porównanie do modelu g-Force Winter

W tym miejscu warto zastanowić się, co sprawiło, że poprzedni model BFGoodrich g-Force Winter wymagał zastąpienia nowszą wersją. Czy był on nieudany i „dwójka” ma być ratunkiem dla dobrego imienia firmy, czy też powodem było coś innego? Wątpliwości rozwiać można od razu. BFGoodrich g-Force Winter to bardzo dobre opony, ale od czasu ich powstania wiele się zmieniło. Do dyspozycji są nowsze materiały i lepsze rozwiązania techniczne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, warto było zatem przeprowadzić swoisty „lifting” i zaprezentować produkt, który korzystać będzie z nowszych technologii. Co zyskano w porównaniu do poprzedniej wersji? BFGoodrich g-Force Winter 2 oferują lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni i śniegu, emitują niższy hałas w czasie jazdy i wykazują znacznie niższą ścieralność.
Porównanie aktualnego modelu do swojego poprzednika

Jakie zalety ma BFGoodrich g-Force Winter 2?

Nie od dziś wiadomo, że nie warto opierać swojej opinii o oponach na samych zapewnieniach producenta. Dlatego też należy przyjrzeć się zaletom, które wymieniają osoby mające doświadczenie z tym konkretnym modelem. Jakie zatem zalety wymieniają sami kierowcy? Wśród najbardziej cenionych cech modelu BFGoodrich g-Force Winter 2 znajdziemy:
 • Bardzo dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni.
 • Świetną przyczepność na śniegu i błocie.
 • Trwałość.
Na forach internetowych dość często wspomina się także o takich cechach, jak:
 • Hałas zewnętrzny porównywalny do opon letnich.
 • Krótka droga hamowania na mokrej nawierzchni.
Biorąc pod uwagę, że podkreślone przez użytkowników zalety, pokrywają się z wymienianymi przez producenta, można uznać, że reklamy nie były jedynie czystym zabiegiem marketingowym. Nie jest to szczególnym zaskoczeniem, bo stajnia BFGoodrich znana jest z tego, że nie rzuca słów na wiatr.

Etykieta unijna

Przykładowa etykieta dla opony BFGoodrich g-Force Winter 2 w rozmiarze 185/60R15 84T od razu pokazuje, że w swojej klasie model oferuje bardzo dużo. Rzuca się w oczy bardzo dobra klasa przyczepności na mokrej nawierzchni. Nota B, w tej kategorii cenowej to niezwykle dobry wynik, a dodając do tego pozytywne opinie kierowców, można mieć pewność, że jest to naprawdę bezpieczny model. Pod względem hałasu emitowanego przez oponę, również nie można mieć do tego produktu zastrzeżeń. Zaledwie 69 dB to wynik, którego nie osiąga wiele opon letnich. Opory toczenia zasłużyły na ocenę E. Czy to kiepski wynik? Zależy od punktu widzenia. W klasie średniej trudno spodziewać się klasy A, a dodatkowo poprawkę należy wziąć na fakt, że testowana jest opona zimowa o dość agresywnym bieżniku. Model, który legitymuje się tą etykietą ma też indeks prędkości T, czyli nadaje się do jazdy z maksymalną szybkością 190 km/h. Indeks nośności wynosi 84, a opona wytrzymuje do 500 kilogramów nacisku.

Gwarancja

Dobra jakość i świetne opinie to nie wszystko. Każdy klient chce mieć też gwarancję na piśmie i pewność, że produkt który kupił za ciężko zarobione pieniądze, wytrzyma naprawdę długo. W przypadku opon BFGoodrich g-Force Winter 2 gwarancja producenta jest szczególnie atrakcyjna, gdyż obejmuje aż 10 lat od daty produkcji lub do momentu ich całkowitego zużycia (zależy, co wcześniej nastąpi). Jeżeli jakikolwiek problem pojawi się w ciągu dwóch lat od chwili sprzedaży, producent zapewnia wymianę ogumienia na nowe, a po tym okresie gwarantowany jest zwrot pieniędzy, proporcjonalny do zużycia. Z taką ofertą raczej trudno mówić o ryzyku.

Komentarze i opinie kierowców

Czy wszystkie komentarze, które udało znaleźć się w sieci są pozytywne? Szczerze mówiąc, bardzo trudno znaleźć kogokolwiek, kto w szkolnej skali dałby modelowi BFGoodrich g-Force Winter 2 ocenią niższą niż czwórka z plusem. Najczęściej spotkać można dość lakoniczne, ale bardzo pozytywne opinie typu:
„Opony BFGoodrich G-Force Winter 2 to bardzo dobry wybór w tym przedziale cenowym. Dobra jakość i przyczepność.”
Właśnie przyczepność to jedna z zalet, która pojawia się w prawie wszystkich komentarzach. Zdarzają się jednak też kierowcy, który wspominają o innych atutach:
„Może nie było okazji, żeby przetestować te opony w ekstremalnych warunkach, ale jak dla mnie bomba. Przyczepność na śniegu i po deszczu bardzo dobra, mile mruczą w czasie jazdy i fajnie wyglądają. Polecam.”
Szczerze mówiąc, znalezienie niepochlebnej opinii było bardzo trudne i nie udało się wyszperać w sieci jakiejkolwiek informacji o tym, że ktoś zawiódł się zakupem. Najbardziej negatywnym komentarzem okazał się ten, który porównuje model BFGoodrich g-Force Winter 2 do znacznie droższych opon zimowych.
„Zwykle używam opon premium, więc miałem już lepsze opony. W tej cenie chyba jednak trudno spodziewać się cudów. Dają radę, można brać w ciemno.”

Ocena parametrów

Porównajmy najważniejsze parametry prezentowanego modelu. Najlepiej ocenione zostały takie cechy jak: przyczepność na suchej oraz mokrej nawierzchni, komfort jazdy oraz niska cena. Najmniej atrakcyjna okazała się oszczędność paliwa, która moim zdaniem podczas zakupu opon zimowych jest akurat wskaźnikiem drugorzędnym.

Podsumowanie

Dzięki tej recenzji, chyba nikt nie będzie już musiał „decydować w ciemno”. Opony zimowe BFGoodrich g-Force Winter 2 to dobry wybór w swojej kategorii. Warto dodać, że większość użytkowników tego modelu, rekomenduje je do spokojnej jazdy, co raczej nie dziwi, gdy w grę wchodzi produkt z klasy średniej. Jeżeli zatem potrzebny jest naprawdę dobry bieżnik w rozsądnej cenie, to opony BFGoodrich g-Force Winter 2 wydają się być jedną z najciekawszych alternatyw na naszym rynku. Świetna jakość, bezpieczeństwo i aż 10-letnia gwarancja – czego chcieć więcej?

Dane techniczne:

 • Klasa – średnia
 • Producent – BFGodrich
 • Koncern – Michelin
 • Kraj produkcji – Unia Europejska, USA
 • Bieżnik – g-Force Winter 2
 • Poprzednia wersja – g-Force Winter
 • Następna wersja – brak
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe / SUV
 • Gwarancja –do 10 lat od daty produkcji
 • Średnica felgi – od 15 do 18 cali
 • Ilość wariantów – 58
 • Sezon – opony zimowe
 • Produkcja od 2016 roku
 • Cena – od 180 zł za sztukę (rozmiar 175/65 R 15)
 • Pełna nazwa – BFGoodrich g-Force Winter 2

Inne nazwy:

Na początku dodam, iż zarówno na stronie producenta jak i na oponie zapis nazwy bieżnika zawiera małą literę "g" chociaż w sklepach internetowych zapis ten najczęściej wygląda tak: "G-Force Winter 2". Sprawdźmy jakie jeszcze formy zapisu tego modelu można znaleźć przeglądając Internet.
 • BF Goodrich G-Force Winter 2 (nazwa producenta pisana rozłącznie)
 • BFGoodrich GForce Winter 2 (łączna pisownia "g" oraz "Force")
 • BFGoodrich Winter 2 (pominięcie słowa "g-Force")
 • BFGoodrich g-Force Winter II

Zobacz również:

8 komentarzy
 1. Ł | 11.03.2019 16:50
  Polecam ! Przejeździłem już kilka tysięcy na nich i mogę śmiało powiedzieć, że bardzo dobrze trzymają się asfaltu. Oraz jak na zimowe opony nie są aż tak głośne. Jestem z nich bardzo zadowolony.
 2. Jacek | 24.11.2018 09:08
  przejechałem około 3 milionów km zjeździłem na rożnych laczkach BF Goodrich śmiało polecam tak jak zimowe i letnie świrnie dobrana mieszanka i bieżnik mam BF Goodrich na przyczepie mają 10 lat żadnych mikropęknięć
 3. Jan | 01.11.2018 21:07
  Ponoć to jest jedno to samo kleber i bf, tylko nazwy innych firm i tyle , ciekawe jak cenowo tylko może się to różnić?
 4. Uzytkownik dróg | 12.10.2017 15:43
  BF Goodrich G-Force Winter 2 i Kleber Krisalp HP3, wyglądają identycznie. Czy te opony się czymś różnią od siebie poza ceną?
 5. TOM | 11.10.2017 13:49
  Po pierwsze mała uwaga - pytanie odnośnie oceny opony, dlaczego dostała 8,2/10, a bliźniacza konstrukcja czyli Kleber Krisalp HP3 tylko 7,3/10 ? Druga kwestia jaką oponę wybrać w rozmiarze 185/60/15 w aucie używanym w centralnej Polsce (głównie dojazdy do pracy 30km w jedną stronę) - wyżej wymienione BFGoodrich/Kleber - Uniroyal MS plus 77 - Hankook Winter I*cept W452 >?
  1. MAZI | 08.12.2019 13:46
   '@Kuba są to opony produkowane przez Michelina, w tej samej fabryce, przez tych samych ludzi, na tych samych maszynach i z zachowaniem tych samych parametrów jakościowych. Niektóre modele różnią się od siebie tylko wzorkiem z formy wulkanizacyjnej :-)
  2. Kuba | 07.11.2017 10:20
   Ja również mam pytanie, opona bfgoodrich g-Force Winter 2 wygląda identycznie jak kleber krisalp hp3, zmienia się tylko nazwa producenta, w każdej z opon jest opis który opowiada o nich jakby to były dwie inne opony i teraz moje pytanie - czy jedni skopiowali ją od drugich, czy raczej zrobili ją "wspólnie". No i najważniejsze - obie opony mają różne oceny - Kleber na sniegu 7.6 , Goodrich 8.0 itp..., skoro są to takie same opony, to skąd się bierze różnica w ocenie?
  3. Łukasz Wulkanista | 17.10.2017 09:50
   Dziękujemy za spostrzeżenie. Ocena Klebera Krisalp HP3 została już poprawiona na właściwą.
yokohama-bluearth-winter-v906

Opona zimowa Yokohama BluEarth-Winter V906

2022-11-30
Zakup opon do auta powinien być zawsze bardzo dobrze przemyślany. To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu, od którego niejednokrotnie zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy zarówno w sprzyjających, jak i trudnych warunkach. Dlatego przed wyborem danego kompletu warto zapoznać się z udogodnieniami i charakterystyką poszczególnych modeli oraz recenzjami i opiniami dotyczącymi konkretnych opon. Jednym z doskonałych i godnych polecenia modeli opon zimowych jest ogumienie Yokohama BluEarth-Winter V906. Sprawdź dlaczego.
vredestein snowtrac 5

Vredestein Snowtrac 5. Designerska opona zimowa

2022-11-28
Zakup odpowiednich opon jest kluczowy zwłaszcza dla osób, które zimą jeżdżą dużo, odważnie i na długich trasach. Wówczas inwestycja w opony jest kluczowa. Warto więc wyposażyć się w model klasy premium, taki jak np. Vredestein Snowtrac 5. Propozycja ta wyróżnia się nie tylko doskonałymi parametrami, ale też świetnym designem. Sprawdź, jakie zalety mają opony zimowe od Vredestein.
rosava snowgard

Rosava Snowgard. Budżetowa opona zimowa

2022-11-24
Często zdarza się, że kierowcy chcą jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo i komfort, kupując drogie opony, co często kojarzone jest z najwyższą jakością. Jednak mnóstwo użytkowników aut korzysta ze swoich pojazdów sporadycznie, na krótkich trasach i jedynie na obszarach, które zimową porą są zadbane, odśnieżone i bezpieczne w stosunku np. do górskich, zaśnieżonych tras. Wówczas nie ma sensu narażać się na niepotrzebne koszty i sięgać po drogie, nowoczesne opony, ponieważ ich potencjał i tak nie zostanie w pełni wykorzystany. Bardzo dobrym wyborem będzie wtedy ogumienie z półki budżetowej. Ciekawą propozycją jest tu model Rosava Snowgard. Sprawdź, jakie zalety ma to ogumienie i dlaczego warto je kupić.
semperit speed-grip 5

Opony zimowe Semperit Speed-Grip 5

2022-11-23
Opony stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia auta. Przed wyborem warto zapoznać się z recenzjami, opiniami i charakterystyką poszczególnych modeli, a następnie wybrać ten, który przeznaczony jest dla danego stylu jazdy, auta czy częstotliwości użytkowania pojazdu. Jedną z propozycji doskonale sprawdzającą się w szczególnie trudnych warunkach zimowych są opony Semperit Speed-Grip 5. Czym charakteryzuje się ten model i dlaczego warto wyposażyć auto właśnie w to ogumienie?
Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2022-11-16
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
Opony zimowe 19 cali

Opony zimowe 19 cali

2022-11-13
Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, jakie opony zimowe w rozmiarze 19 cali będą dla was najbardziej odpowiednie? Wbrew pozorom z tym pytaniem boryka się dosyć spora liczba właścicieli aut. Nie każdy jednak wie, jakimi właściwościami cechują się najlepsze według testów oraz ocen użytkowników opony zimowe w rozmiarze 19 cali. Dlatego też, wychodząc naprzeciw waszym pytaniom, postanowiliśmy sprawdzić, jakie opony w tym rozmiarze najlepiej sprawdzą się zimą.