Data publikacji:

Kiedy i dlaczego warto stosować czernidło do opon?

Wielu kierowców szczególnie dba o wygląd swojego samochodu. Regularnie czyszczą oni karoserię, by auto wyglądało nieskazitelnie. Niektórzy bardzo często odkurzają również wnętrze samochodów, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Zazwyczaj jednak nawet najlepiej umyte i wywoskowane auto nie prezentuje się najlepiej z uwagi na niezadbane opony. Używane ogumienie wygląda bardzo nieestetycznie, a jego umycie zazwyczaj uwydatnia delikatne pęknięcia i inne uszkodzenia. Na szczęście na rynku istnieją czernidła do opon. Sprawdź, kiedy i dlaczego warto stosować czernidło do opon.
czernidło do opon

Kiedy stosować czernidło do opon?

Czernidło do opon możesz stosować po każdorazowym umyciu auta. Przed aplikacją produktu pamiętaj o usunięciu zabrudzeń z opon oraz wysuszeniu ogumienia. Nie ma limitu, który mówiłby o tym, jak często można stosować czernidło do opon. 

Dlaczego warto stosować czernidło do opon?

Czernidło do opon to środek, po który często sięgają fani nieskazitelnie wyglądających aut. Produkt ten przywraca oponom głęboką czerń oraz maskuje wszelkie niedoskonałości. Dzięki temu samochód zyskuje znacznie lepszy wygląd. Czernidło można stosować zarówno do nowych, jak i używanych aut. Oczywiście czarne opony najlepiej wyglądają w samochodach premium, jednak nawet kilkunastoletnie auta będą się znacznie lepiej prezentowały po użyciu czernidła.
Kwestie estetyczne to nie jedyny aspekt, o którym należy tu wspomnieć. Niektóre czernidła do opon mają właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że ich używanie zabezpiecza ogumienie auta przed negatywnym wpływem wody. Ponadto czernidło do opon chroni opony przed erozją, co wydłuża okres ich użytkowania.
W sieci możesz spotkać się ze stwierdzeniem, że stosowanie czernidła do opon negatywnie wpływa na ogumienie i skraca żywotność opon. Jest to jednak bardzo popularny mit. Czernidło, choć ma słabsze właściwości niż profesjonalny dressing do opon, pozytywnie wpływa na kondycję ogumienia auta.

Jak stosować czernidło do opon?

Aplikacja czernidła do opon jest dość prosta. Wiele jednak zależy od tego, jaki rodzaj produktu wybierzesz. Jeśli zdecydowałeś się na czernidło do opon w sprayu, jego nałożenie będzie dziecinnie łatwe. Nie oznacza to jednak, że pasta czy produkt w żelu przysporzą ci dużo problemów – wręcz przeciwnie. Ich aplikacja również jest łatwa, choć wymaga nieco więcej pracy. Oto instrukcja, jak krok po kroku nałożyć czernidło do opon:
  1. Dokładnie umyj ogumienie. Pozbądź się wszelkich zabrudzeń oraz kurzu.
  2. Do aplikacji czernidła w żelu lub paście użyj delikatnej gąbki. Nałóż produkt na gąbkę, a następnie zacznij wcierać go w powierzchnię opony.
  3. Jeżeli używasz czernidła w sprayu, dokładnie wstrząśnij opakowanie, a następnie spryskaj oponę z odległości około 20 cm.
  4. Po aplikacji czernidła odczekaj około 30 minut i przetrzyj opony suchą szmatką.
Podczas aplikacji czernidła do opon zwróć szczególną uwagę na to, by nie nałożyć produktu na felgi. Jeśli zdarzy ci się pokryć czernidłem felgę, koniecznie wyczyść ją jak najszybciej, by uniknąć trwałego zabarwienia.

Czernidło do opon vs dressing

Czernidło do opon to nie jedyny produkt, który możesz zastosować w celu poprawy wyglądu ogumienia w samochodzie. Na rynku znajdziesz też tzw. dressingi do opon, które pozwalają na trwałe odżywienie i przyciemnienie ogumienia w aucie. Dressingi zabezpieczają przed pęknięciami, promieniowaniem UV czy utlenianiem mieszkanki gumowej. Są to produkty profesjonalne i znacznie bardziej zaawansowane niż czernidła do opon.
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.