Data publikacji:

Dunlop Winter Sport 5 SUV. Opona zimowa premium

Dunlop Winter Sport 5 SUV zbudowana została na sportowym modelu, z tą różnicą, że ta przeznaczona jest głównie do większych samochodów typu SUV. Jaki efekt uzyskano? Podobnie jak w sportowym egzemplarzu opona wykazuje się ponadprzeciętnym trzymaniem trakcji, manewrami o bardzo wysokiej precyzji oraz bardzo dokładną i szybką reakcją na polecenia kierowcy. Dodatkowo konstrukcja, jak na opony do SUV-ów, została dostosowana do większej wagi i mocniejszej jednostki silnikowej. Czym charakteryzuje się model Dunlop Winter Sport 5 SUV?
dunlop winter sport 5 suv

Dunlop Winter Sport 5 SUV – charakterystyka

Kierunkowa rzeźba bieżnika wyposażona jest w gęstą, rozbudowaną sieć rowków i kanalików, które znakomicie odprowadzają nagromadzoną na powierzchni styku wodę i błoto pośniegowe. Opona o bardzo dużej intensywności samooczyszczenia świetnie wgryza się w skorupę śniegu, co zapewnia maksymalną przyczepność w trudnych, zimowych warunkach. Środkowe lamele, które biegną równolegle do krawędzi klocków bieżnika, są dłuższe niż w poprzednich wersjach, co przekłada się na skuteczniejszą pracę podczas jazdy i poprawiają trakcję.
Równomierny nacisk na nawierzchnię to również zasługa zoptymalizowanej rzeźby bieżnika opony i klocków o większej sztywności. Zoptymalizowany rozkład masy pozwolił na znaczne obniżenie ilości spalanego paliwa, dzięki czemu model ten jest jeszcze bardziej ekonomiczny.
Opony Dunlop Winter Sport 5 SUV wyposażone są w wiele technologicznych urozmaiceń, które skutecznie współpracują, co widać po opiniach i parametrach tego modelu. W oponach zastosowano specjalny system osadzenia obręczy. Wzmacnia on połączenie opony z felgą. Poprawia to sterowność i czucie drogi podczas wykonywania manewrów, a także stabilność jazdy.
Rowki bieżnika przypominają kształtem literę V. Mają za zadanie wspierać pozostałe rowki i lamele, skutecznie chwytając śnieg, efektem czego jest poprawa trakcji i przyczepności. Do wytworzenia wykorzystano nowoczesną mieszankę krzemionkową, która najlepiej sprawdza się w sportowych modelach. Charakteryzuje ją bardzo dobra przyczepność i hamowanie na mokrej drodze, a także bardzo dobre parametry szczególnie w niskich temperaturach. Połączenie takie zapewnia dynamiczne przyspieszanie i skuteczne hamowanie na mokrej nawierzchni, a także optymalne warunki jazdy po zabłoconej czy zaśnieżonej drodze, dodatkowo redukując zużywanie się warstwy bieżnika w niskich temperaturach.
Wielokątowy bieżnik (MultiRadius Tread) wykorzystuje dziesięć różnych promieni tak, aby zwiększyć precyzję prowadzenia. Zastosowanie tej technologii powoduje równomierne rozchodzenie się ciśnienia na całej powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ma to na celu łagodniejsze i pewniejsze pokonywanie zakrętów.
Osnowę opony wykonano z nylonu. Jest to nowoczesna, hybrydowa technologia ograniczająca odkształcenia powstałe na obwodzie opony podczas jazdy z większa prędkością. Zapewnia to bardzo dobrą przyczepność podczas przyspieszania, a przede wszystkim płynne i równomierne zużywanie się bieżnika.
W porównaniu z poprzednimi modelami opony Dunlop Winter Sport 5 SUV posiadają spłaszczony profil bieżnika, co przekłada się na 5–8% większą powierzchnię styku, dzięki czemu opony te reagują szybciej i z większą precyzją. Wspominane wcześniej gęste sieciowanie różnorodnych lameli pozwala dostosować opony do panujących warunków na drodze. Dzięki temu poradzą sobie one z głębokim śniegiem, grząskim błotem czy mokrym asfaltem.

Dunlop Winter Sport 5 SUV – testy i opinie

Dunlop Winter Sport 5 SVU poddawany był wielokrotnym testom jakości przez największe koncerny motoryzacyjne. Dodatkowo model ten spełnia wszystkie, najbardziej restrykcyjne normy, tym samym uzyskując homologację zimową tzw. trzech płatków śniegu, co oznacza, że może być użytkowany w krajach, gdzie panują najbardziej skrajne warunki zimowe. Model Dunlop Winter Sport 5 SUV dostępny jest w szerokiej gamie od 16 do 20 cali.
Testom poddawane były poszczególne rozmiary tej opony, a rezultaty wyglądały następująco:
  • Test ÖAMTC 2020 opon zimowych w rozmiarze w rozmiarze 235/55 R17 – ocena: polecana, miejsce: 3;
  • Test TCS 2020 opon zimowych w rozmiarze w rozmiarze 235/55 R17 – ocena: polecana, miejsce: 3;
  • Test ADAC 2020 opon zimowych w rozmiarze w rozmiarze 235/55 R17 – ocena: zadowalająca, miejsce: 3;
  • Test AutoBild 2019 opon zimowych w rozmiarze w rozmiarze 215/60 R17 – ocena: dobra;
  • Test Off-Road 2018 w rozmiarze w rozmiarze 235/60 R18 – ocena: bardzo dobra;
  • Test AutoBild Allrad 2018 opon zimowych w rozmiarze 235/60 R18 – ocena: dobra;
Dunlop Winter Sport 5 SUV uznawane są za jedne z lepszych modeli opon zimowych z przeznaczeniem do większych samochodów klasy SUV. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło opracować niezwykle skuteczny model, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kierowców. Widać to przede wszystkim po wielu pozytywnych, wystawionych ocenach i licznych komentarzach, które w większości chwalą ten egzemplarz.
Zdjęcie: Materiały prasowe