Data publikacji:

Jaka jest najlepsza piana aktywna?

Aktywna piana jest jednym z najskuteczniejszych środków używanych do czyszczenia samochodów. Zabieg z jej udziałem można przeprowadzić za opłatą w myjni lub samodzielnie na podjeździe w domu. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego preparatu, podpowiadając, jak z niego korzystać i czego się wystrzegać w trakcie mycia.
najlepsza piana aktywna
Regularne mycie auta jest jednym z ważniejszych obowiązków jego właściciela. Wbrew pozorom nie wpływa ono bowiem wyłącznie na estetykę pojazdu. Utrzymanie w czystości karoserii pozwala uniknąć w przyszłości kosztownych problemów. Jeżeli nie będziemy często pozbywać się pyłu, kurzu i innych zabrudzeń powstałych podczas codziennej jazdy i postoju (w tym błota lub ptasich odchodów), będą one z czasem coraz mocniej wnikały w strukturę lakieru. 
Prowadzi to do powstawania przebarwień, a także zarysowań i ubytków, które z kolei stają się ogniskiem korozji. Zjawisko to w pierwszej kolejności dotyka elementy karoserii sąsiadujące z kołami lub podwoziem. Naprawa tego typu uszkodzeń jest niezwykle kosztowna i wymaga nieraz ponownego położenia lakieru. 
Do szybkiego umycia samochodu wystarczy wodny prysznic, ale usunięcie nawet niewielkich zabrudzeń jest możliwe dopiero po zastosowaniu dedykowanych kosmetyków i środków chemicznych. Jednym ze sposobów na ich aplikację jest piana aktywna.

Czym jest piana aktywna?

Aktywna piana to produkt, w którego składzie znajdziemy odpowiednio dobraną mieszankę detergentów rozpuszczających i rozdrabniających nawet bardzo mocne zabrudzenia pokrywające auto. Środek sprzedawany jest pod postacią płynną w plastikowych pojemnikach i butlach. W sklepach znajdziemy bardzo szeroki wybór produktów przeznaczonych do różnych typów pojazdów – od motocykli, przez auta osobowe, po ciężarówki, a nawet ciężki sprzęt mechaniczny i łodzie.
Pianę rozpyla się bezpośrednio na karoserii samochodu, przypomina ona wówczas biały i puszysty śnieg. Preparatu nie aplikuje się jednak z butli lub wiaderka, tak jak w przypadku innych detergentów – do tego celu używa się specjalnego spryskiwacza (pianownicy). Najprostszym rozwiązaniem są tutaj pianownice ręczne, przypominające spryskiwacze płynu do szyb. Naciskając spust, pompujemy preparat, który następnie pod ciśnieniem jest rozpylany po całym aucie.
Znacznie skuteczniejsze jest jednak połączenie pianownicy z myjką ciśnieniową, strumień preparatu oraz jego gęstość są wówczas znacznie większe, co przyspiesza w zauważalny sposób pracę. Dodatkowo myjki można potem użyć do spłukania preparatu z samochodu.

Zalety mycia samochodu aktywną pianą

Aktywna piana myje bezdotykowo, co oznacza, że do jej rozprowadzania nie potrzebujemy żadnych szczotek lub ścierek, które mogą porysować lakier. Po rozpyleniu piany na powierzchni auta i pozostawieniu jej przez jakiś, aby skutecznie rozpuściła zabrudzenia, zmywamy ją dokładnie strumieniem wody. 
Piana z łatwością dostaje się do trudno dostępnych miejsc, których normalnie nie wyczyścilibyśmy zwykłą szczotką lub szmatką. Środek skutecznie oczyści też opony oraz koła samochodu, co jest jego niewątpliwą dodatkową zaletą.
Korzystanie z piany jest całkowicie bezpieczne, nie jest ona specjalnie toksyczna, choć podczas jej aplikacji musimy zachować ostrożność i stosować się do ostrzeżeń producenta.

Mycie aktywną pianą – o czym należy pamiętać?

Mycie samochodu pianą zużywa spore ilości wody, zabieg prawie zawsze przeprowadza się więc na świeżym powietrzu. Najlepszym miejscem jest np. podjazd garażu lub odosobnione miejsce parkingowe. Pamiętajmy, że podczas spłukiwania preparatu woda z zabrudzeniami może zalać np. rabaty z kwiatami lub przydomowy trawnik. Jeżeli nie chcemy mieć na sumieniu roślin, zwróćmy uwagę na to, gdzie ona spływa. Niektórzy producenci oferują „ekologiczne” preparaty, ale nawet one nie pozostaną obojętne dla natury.
Jak długo pozostawiamy pianę na aucie? Wiele zależy tutaj od stopnia jego zabrudzenia, ale do zmywania preparatu przystępujemy, gdy objętość piany znacząco spada i zaczyna ona spływać po karoserii. Do spłukiwania najlepiej używać ciepłej wody. Użycie myjki pod ciśnieniem prawie zawsze gwarantuje tutaj usunięcie najbardziej opornego brudu. 
Po usunięciu piany auto należy dokładnie osuszyć, w ten sposób unikamy powstawania widocznych smug i zacieków. Do tego celu używamy miękkiej szmatki z mikrofibry, skutecznie wchłaniającej wilgoć i drobne kropelki wody. Powierzchnię poddaną czyszczeniu aktywną pianą można dodatkowo zabezpieczyć woskami. 

Jaką pianę aktywną wybrać?

Przede wszystkim sięgamy po markowe środki sprawdzonych producentów. Jeżeli mamy pod ręką myjkę ciśnieniową, możemy zrezygnować z kupna preparatu w butelkach ze spryskiwaczem. Dla wygody powinniśmy omijać też produkty wymagające rozcieńczenia – zazwyczaj są one przeznaczone do bardziej profesjonalnych zastosowań. 
Poszukujemy jak najbardziej uniwersalnej piany, odznaczającej się właściwościami czyszczącymi i ochronnymi. Przyglądamy się opisowi produktu, który powinien usuwać tłuste zabrudzenia, a także błoto, pył i kurz. Dla wielu osób ważne jest również to, aby mieszanka nie miała w składzie domieszek metali ciężkich lub bardzo mocnych środków chemicznych. Ma to znaczenie nie tylko dla zdrowia jej użytkowania, ale także bardziej delikatnych lakierów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Michał Kułakowski