Data publikacji:

Opony DEMO. Czy warto je kupić i na co uważać

Wielu kierowców na pewno nie spotkało się nigdy z określeniem „opony DEMO”. W dzisiejszych czasach wszechobecnej drożyzny może okazać się to doskonały wybór, szczególnie wśród użytkowników pojazdów, którzy gustują w lepszej jakości oponach. Czym tak naprawdę są opony DEMO i czego się po nich spodziewać?
opony demo czy warto

Czym są opony DEMO?

Opony DEMO swoją nazwą mogą delikatnie mylić odbiorcę. Na myśl przychodzą demonstracyjne wersje popularnych modeli. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej. Opony DEMO to tak naprawdę opony po demontażu. Są to modele nowych opon, które z różnych powodów zostały zdemontowane.
Najczęściej są to całkiem nowe modele ogumienia, które przejechały co najwyżej kilka kilometrów. Opona mogła zostać użyta w takich sytuacjach jak testy w fabryce producenta, montaż na czas transportu samochodu lub jako podstawowa wersja wyposażenia w salonie samochodowym.
Producenci gwarantują, że opony DEMO są prawie jak nowe. Zastrzegają sobie, że opony demontowane i oddane do sprzedaży nie mogą mieć głębokości bieżnika zmniejszonej bardziej niż o 1% w stosunku do nowej rzeźby. Opony DEMO są zatem nowymi modelami ogumienia, które przez bardzo krótki czas było użytkowane, a ich zakup pozwala zaoszczędzić dość sporo pieniędzy bez obaw o optymalne parametry techniczne.
Opony DEMO bardzo często pochodzą bezpośrednio od producenta, gdzie zamontowane zostały na czas transportu pojazdu pociągiem, statkiem lub ciężarówką. Pochodzą również z samochodów, które były eksponowane w salonach motoryzacyjnych lub na różnego rodzaju targach i wystawach samochodowych.
Opony DEMO mogą być pozostałością po zmianie wyposażenia auta przez klienta, który zamówił pojazd na innym komplecie opon niż te, które zostały pierwotnie zamontowane. Wszystkie te sytuacje powodują, że opony nie mogą zostać uznane za nowe, gdyż były już montowane na feldze i niekiedy pokonały znikome odległości. Stąd określenie ich jako opony DEMO.

Zalety opon DEMO

Inwestycja w opony DEMO niesie ze sobą szereg zalet, które powinny nakłonić klienta do zakupu. Pierwszą z nich jest niewątpliwie korzystna cena, która może różnić się o nawet 10% w porównaniu z nowym kompletem tego modelu. Spotyka się modele opon DEMO, których cena została obniżona nawet o 20% od ceny rynkowej, co dla klienta poszukującego dobrych opon oraz oszczędności może okazać się idealną okazją.
Kolejna zaleta to bardzo wysoka jakość. Stosunkowo największa część opon określanych mianem DEMO to ogumienie klasy premium prosto od największych producentów na świecie. Wynika to z faktu, że znaczna część oponiarskich gigantów montuje swoje opony w nowych samochodach najpopularniejszych marek, które po demontażu trafiają do sprzedaży jako opisywane właśnie modele DEMO. Pomimo krótkiego użytkowania opony te są sprawne i spełniają wszystkie standardy oraz normy danego rodzaju ogumienia.
Ostatnią zaletą, o której warto wspomnieć, jest ochrona środowiska. Zakup opon DEMO pozwala zaoszczędzić nie tylko środki finansowe związane z utylizacją, ale również chroni środowisko. Zdemontowane opony dostają drugie życie, a ze względu na fakt, iż są one prawie nowe, przez długie lata mogą posłużyć nowemu właścicielowi.

Opony DEMO – czy warto?

Pomimo wielu zalet i zapewnień o jakości opon DEMO, wielu kierowców na pewno ma wątpliwości co do zakupu. Warto kupować opony DEMO od zaufanych sprzedawców i pewnych źródeł. Kusić może znacznie niższa cena zaproponowana przez prywatnego sprzedającego, jednak nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że opony te są nowe i nie były wcześniej uszkodzone oraz dlaczego zostały zdemontowane.
Producenci opon, jak i salony samochodowe dają gwarancję, że zakupiona opona DEMO nie budzi żadnych zastrzeżeń. Kolejna sprawa to sposób i czas przechowywania. Oddziaływanie promieni słonecznych czy niska temperatura przyspieszają proces starzenia się opon. Nawet jeżeli są one nowe, prawie nieużywane, ale przechowywane były w złych warunkach czy poddane działaniu skrajnych temperatur i wpływom otoczenia, mogą nie spełniać swojego zadania tak, jak powinno się oczekiwać od nowego kompletu opon.
Zdjęcie: Envato Elements