Data publikacji:

Firestone RoadHawk vs Hankook Ventus Prime 3 K125. Porównanie opon letnich

Opony letnie powinny się charakteryzować bardzo dobrą przyczepnością na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Powinny też posiadać bardzo dobre parametry jazdy, wysoką niezawodność oraz gwarantować długie i bezpieczne podróżowanie. W tych aspektach prześcigają się dwa modele opon letnich – Hankook Ventus Prime 3 oraz Firestone RoadHawk. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice? Aby to stwierdzić, przyjrzyjmy się charakterystykom obu z nich.
Firestone RoadHawk vs Hankook Ventus Prime 3 K125

Firestone RoadHawk

Firestone RoadHawk to opony klasy średniej, które cechują się ponadprzeciętną wytrzymałością. Opony te sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych, dlatego uważane są za uniwersalne. Świetnie sobie radzą na suchej drodze oraz podczas obfitych opadów deszczu. Swoją ponadprzeciętną żywotnością i trwałością mogą zawstydzić niejeden model opon najlepszego segmentu, jakim jest premium. Jak na klasę średnią przystało, charakteryzują się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Sukces tego modelu to przede wszystkim wzorowanie się na najlepszych. W przypadku Firestone RoadHawk był to koncern Bridgestone, do którego należy opisywana grupa. Z przeprowadzanych niezależnych testów jakościowych wynika, że model Firestone RoadHawk zajął miejsce tuż za podium, ustępując jedynie trzem modelom opon, w dodatku z najwyższego jakością segmentu premium.
Firestone RoadHawk posiadają asymetryczną rzeźbę bieżnika, którego wzór zaprojektowany został tak, aby zapewniać dynamiczną i szybką jazdę bez obaw o utratę jakości. Lepsza przyczepność na mokrej drodze to przede wszystkim efekt współpracy licznych nacięć zewnętrznych i rowków obwodowych, które znakomicie radzą sobie z usuwaniem wody z powierzchni styku z nawierzchnią. W swojej klasie jakościowej opony Firestone charakteryzują się najkrótszą i najskuteczniejszą drogą hamowania na suchej drodze. Porównując ją w testach z konkurencją, droga hamowania została skrócona o około 3 metry. Jest to przykład, jak dobre i bezpieczne są te opony. Rzeźba bieżnika i zastosowana mieszanka gumowa to duet idealny, którego celem jest jak najlepsze trzymanie się drogi w każdych warunkach, bez obaw o utratę przyczepności. Polimerowa mieszanka wzmocniona została o dodatki krzemionki, dzięki czemu lepiej klei się do podłoża, ale przede wszystkim jest dużo bardziej odporna na przetarcia, wolniej zużywa się bieżnik, a co za tym idzie, opona pozwala na pokonywanie wielu kilometrów. Wykonywane badania wykazują, że po przejechaniu ponad 20 tysięcy kilometrów na jednym komplecie nie zauważono spadków jakości tego modelu. Dokładając do tego niską i kuszącą cenę, uzyskujemy oponę bardzo dobrej jakości, która nie zawiedzie nas nawet w najtrudniejszych, deszczowych warunkach pogodowych.
Sprawdź również: Jakie ciche opony letnie wybrać?

Hankook Ventus Prime 3 K125

Hankook Ventus Prime 3 jest modelem letnich opon klasy średniej. Przeznaczony jest głównie do miejskich, kompaktowych samochodów, jednak w większych pojazdach również się sprawdzi. Wysoka jakość stosowanych materiałów i nowoczesne technologie wytwarzania zapewniają bardzo wysoką odporność na wycieranie się gumy, a co za tym idzie, bardzo długą żywotność. Kierowców bez wątpienia kuszą swoją niską ceną, która przez wielu uważana jest za zbyt niską, jak na opony tej jakości.
Opony Hankook Ventus Prime 3 ulepszono w porównaniu z poprzednikami. Największy nacisk położono na przyleganie opon do nawierzchni, dużej powierzchni styku i skrócenie drogi hamowania. Do ich produkcji zastosowano nowoczesną mieszankę krzemionkową oraz udoskonalono proces mieszania i wulkanizacji gumy, aby uzyskać z niej jak najlepsze właściwości. W efekcie dało to znacznie lepszą przyczepność i wydłużyło żywotność opon, zwiększając też jej wytrzymałość na otarcia i uszkodzenia mechaniczne. Na obwodzie opony można zauważyć cztery rowki odprowadzające, które odpowiadają za pewną i bezpieczną jazdę w deszczowych warunkach, tym samym skutecznie odprowadzając nagromadzającą się wodę. Osuszona opona wykazuje lepsze właściwości hamowania, dlatego tak ważną rolę pełnią wspomniane rowki. W porównaniu z poprzednią generacją tego modelu, hamowanie na mokrej drodze udało się skrócić o prawie 8%, na suchej natomiast o 4%, co świadczy o wysokiej dokładności i przyczepności.
Hankook Ventus Prime 3 posiadają asymetryczny bieżnik opony, który bardzo dobrze adaptuje się do otaczających go warunków. Osiągnięto zamierzone cele i uzyskano większą o ponad 10% powierzchnię styku. W konstrukcji opony zastosowano takie ulepszenia jak wiskozowe włókna w opasaniu, szerszą stalową osnowę oraz sztywniejszą i trwalszą stopkę opony. Sprawiło to, że opona precyzyjnie utrzymuje tor jazdy, skutecznie hamuje, nie wpada w niekontrolowany poślizg oraz pozwala na bardzo dalekie przebiegi.

Firestone RoadHawk vs Hankook Ventus Prime 3 – porównanie

Trudno wybrać lepszy model opon spośród wyżej opisywanych modeli. Gdyby nie różnica producentów, można byłoby je uznać za niemalże bliźniacze. Firestone RoadHawk to model, który lepiej poradzi sobie na długich trasach i znacznie dłużej będzie służył kierowcy. Z drugiej strony Hankook to lepsza przyczepność na suchej i mokrej drodze oraz korzystniejsza cena. Niemniej jednak oba modele bardzo często będą porównywane i poddawane rywalizacjom. Oba modele posiadają swoich zwolenników, tak samo jak w większości pozytywne opinie. W testach często są obok siebie, prześcigając się wzajemnie w różnych parametrach. Ocenę końcową pozostawiamy kierowcom, którzy zdecydują się na zakup jednego z modeli. Gwarantujemy jednak, że na który model nie padnie wybór, na pewno spełni on oczekiwania i zachwyci wysoką jakością.
Zdjęcie: Envato Elements