Data modyfikacji:

Goodride SW608 - Azjatycka propozycja na Europejską zimę

Autor: Łukasz Wulkanista

Zakup opon chińskiego pochodzenia to często loteria. Możemy spotkać lepsze i gorsze modele, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto bliżej przyjrzeć się wybranym produktom. Jednym z godnych zainteresowania jest bez wątpienia Goodride SW608. Dlaczego właśnie ten model? Zapraszam do lektury artykułu na jego temat. Marka opon Goodride znajduje się w ofercie koncernu Zhongce Rubber Group Co., który może pochwalić się 40-letnim doświadczeniem w produkcji opon. Firma w ostatnich latach zainwestowała miliony dolarów w nowoczesne technologie i postanowiła podbić rynek europejski (wcześniej skupiała się głównie na azjatyckim). Opony sygnowane jako Goodride posiadają wszelkie niezbędne certyfikaty i gwarancje niezawodności. Zobaczmy jakie rozwiązania technologiczne zostały zastosowane w przypadku zimowego modelu SW608.

Goodride SW608 - wzór bieżnika

Spis treści

  1. Technologia
  2. Oferta (Lista produktów)
  3. Wyniki testów opon
  4. Wady i zalety
  5. Etykieta EU
  6. Gwarancja
  7. Opinie kierowców
  8. Ocena parametrów
  9. Podsumowanie
  10. Dane techniczne

Technologia opon Goodride SW608

Omawiany model został wyposażony w kierunkową rzeźbę bieżnika, która najlepiej sprawuje się w typowo zimowych warunkach. Jej układ rowków w kształcie litery "V" lub charakterystycznej jodełki sprawnie odprowadza błoto pośniegowe i chroni przed poślizgami. Nic zatem dziwnego, że większość opon zimowych jest wyposażona właśnie w tego typu bieżnik. Goodride SW608 w swojej rzeźbie ma pięć rowków obwodowych, które znacznie zwiększają stabilność podczas jazdy po mokrej drodze (szczególnie podczas przejeżdżania przez głębsze kałuże). W połączeniu z rowkami poprzecznymi gwarantuje to wysoki poziom ochrony przed niebezpiecznym zjawiskiem aquaplaningu. Każdy producent opon zdaje sobie sprawę, że bieżnik to jednak nie wszystko. Niezwykle istotna jest również mieszanka gumowa użyta do produkcji danego modelu. Najważniejsze, aby zachowywała elastyczność w szerokim zakresie temperatur, co bezpośrednio przekłada się na przyczepność w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Jest to szczególnie istotne w naszym klimacie, gdzie w jednym tygodniu mamy do czynienia ze srogim mrozem, a w następnym temperatury są jesienne lub wiosenne.

Wyniki testów

Googride SW608 nie ma bogatej historii udziałów w testach opon zimowych. Był testowany dwukrotnie w roku 2014 gdzie w testach ADAC oraz Winter Tyre Braking Overview gdzie zajął odpowiednio 14 oraz 15 miejsce na 50 testowanych modeli.
Miejsce Organizator Nazwa testu Rok
14 miejsce ACE / GTU Test opon zimowych 225/50 R17 2014
15 miejsce Auto Bild Ranking opon zimowych 225/50 R17 2014

Wady i zalety bieżnika kierunkowego

Kierunkowy bieżnik opon Goodride SW608 jest bardzo skuteczny w zimowych warunkach, a oprócz tego do jego zalet należy także bardzo dobra kontrola nad samochodem podczas jazdy na wprost na suchej nawierzchni. Wielu kierowców docenia także atrakcyjny wygląd tego typu opon, choć to akurat nie ma oczywiście wpływu na właściwości jezdne. Opony kierunkowe mają także kilka wad, o których także warto wspomnieć. Do największych zalicza się przede wszystkim mniejszą odporność na zjawisko ząbkowania oraz głośniejszą pracę w porównaniu do opon z bieżnikiem asymetrycznym (bardziej "regularny" układ rowków sprzyja powstawaniu wyższego poziomu hałasu). W przypadku opon z bieżnikiem kierunkowym istnieje również 50% szansa, że po założeniu koła zapasowego będzie ono pracować w złą stronę.

Etykieta Unijna

W przypadku opon zimowych etykiety nie są aż tak dobrym wyznacznikiem jakości, jak ma to miejsce przy oponach letnich (nie mówią nic na temat zachowania na śniegu czy lodzie), ale i tak warto się im przyjrzeć przed podjęciem decyzji o zakupie. Na etykietach znajduje się jeden z najważniejszych parametrów decydujących o bezpieczeństwie, czyli hamowanie na mokrej nawierzchni. Oprócz niego znajdziemy tam informacje na temat oporów toczenia mających wpływ na spalanie paliwa oraz hałasu zewnętrznego emitowanego przez opony. Jak w ramach europejskiego systemu etykietowania opon prezentuje się omawiany przeze mnie Goodride SW608? Muszę szczerze przyznać, że zaskakująco dobrze. Po oponach zaliczanych do klasy ekonomicznej, a w szczególności pochodzenia chińskiego, nie należy oczekiwać osiągów na najwyższym poziomie i tak też jest tutaj, ale klasy "C" w kategorii hamowania na mokrej drodze i oporów toczenia to bardzo zadowalający rezultat. Pod względem hałasu również nie jest źle. Dwie fale i 71dB to dość standardowy, często spotykany wynik, który nie wyróżnia się ani na plus ani na minus. Dla porządku podam, że przedstawione wyniki dotyczą rozmiaru 175/65 R14.

Gwarancja na opony Goodride SW608

W przypadku opon pochodzenia azjatyckiego okres gwarancji nie jest niestety ich najmocniejszą stroną. Wynosi on 2 lata i jest liczony od daty zakupu produktu - marki europejskie oferują w tym zakresie lepsze warunki. W ramach ochrony gwarancyjnej otrzymujemy oczywiście zapewnienie, że zakupione opony charakteryzują się dobrą jakością, a ich użytkowanie jest w pełni bezpieczne. Obejmuje ona wszelkie wady modelu związane z wykonaniem, materiałami lub konstrukcją. Jeśli podczas użytkowania okaże się, że z oponami jest coś nie w porządku i oddamy je na gwarancję, która zostanie uznana, to wadliwa opona zostanie zatrzymana przez producenta, a w zamian otrzymamy nowy produkt lub zwrot pieniędzy (wysokość rekompensaty będzie uzależniona od stopnia zużycia reklamowanych opon).

Opinie na temat opon Goodride SW608

Przed każdym zakupem opon warto przeczytać opinie zamieszczone w Internecie na ich temat. Kierowcy bardzo chętnie dzielą się spostrzeżeniami na temat użytkowanych przez siebie modeli. Dla nas to ogromne źródło wiedzy, dzięki któremu możemy wybrać model idealnie dopasowany do naszych potrzeb, stylu jazdy, mocy samochodu itd. Poniżej prezentuję kilka komentarzy na temat modelu Goodride SW608.
Kierowca podpisany jako Adam relacjonuje: "Opony Goodride kupiłem trochę z przymusu, bo potrzebowałem zimówek a nie dysponowałem zbyt dużym zasobem gotówki. Z drugiej strony nie widziałem większego sensu w kupowaniu droższych opon, bo zimy w mojej okolicy ostatnio nie są zbyt srogie. Zakupiony model spełnił moje oczekiwania - nie jeździłem w ekstremalnych warunkach, ale na mokrej nawierzchni sprawuje się całkiem dobrze, nie jest zbyt głośny. Na lekko zaśnieżonej drodze również jest całkiem przyzwoicie. Za te pieniądze mogę je polecić".
Inny z użytkowników napisał: "Dobra cena, dobry bieżnik, niezła wytrzymałość - tak mogę w skrócie opisać te opony. Do najlepszych produktów na rynku sporo im brakuje, ale za te pieniądze nie ma co oczekiwać cudów. Jednocześnie na tych oponach jeździ mi się dobrze. Nie rozwijam zawrotnych prędkości bo jeżdżę głównie po mieście, ale mogę powiedzieć, że auto jest stabilne, bez problemu hamuje i nie doświadczyłem jeszcze żadnego poślizgu".
Z kolei Eliza skomentowała w następujący sposób: "Mój samochód to Toyota Yaris, w rodzinie jest używany jako drugie auto. Nie chcieliśmy kupować zbyt drogich opon, bo Yariska nie jest używana zbyt często. Do jazdy po mieście opony jak najbardziej godne polecenia - niezawodne na co dzień, niezależnie od pogody".

Ocena parametrów

Sklasyfikowałem kilka głównych parametrów opony Goodride SW608. Wśród nich: zachowanie opony na śniegu oraz morej nawierzchni, komfort jazdy, chęć ponownego zakupu czy cena. Wszystkie cechy ocenione zostały w skali od 1 do 10.

Podsumowanie

Goodride SW608 to opony zimowe, które z pewnością zainteresują kierowców poszukujących oszczędności. Niezawodna rzeźba bieżnika i dopracowana mieszanka gumowa idą tutaj w parze z bardzo atrakcyjną ceną. Fakt, że model posiada wszelkie niezbędne europejskie homologacje i może pochwalić się dobrymi parametrami na etykietach, rozwiewa potencjalne obawy kierowców związane z pochodzeniem tych opon. Goodride SW608 to jedna z tych chińskich opon, których nie należy się obawiać. Model zapewnia dobrą komunikację na linii droga-opona-kierownica, co przekłada się na panowanie nad samochodem w trudnych warunkach i spokojną jazdę każdego dnia.

Goodride SW608

Dane techniczne

  • Klasa – ekonomiczna
  • Producent – Goodride
  • Koncern – Goodride
  • Kraj produkcji - Chiny
  • Bieżnik – SW608
  • Poprzednia wersja – SW601, 602, 606
  • Następna wersja – SW612, 618
  • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
  • Przeznaczenie – samochody osobowe
  • Gwarancja – 2 lata
  • Średnica felgi – od 13 do 17 cali
  • Ilość wariantów – 40
  • Sezon – opony zimowe
  • Produkcja od 2014 roku
  • Cena – od 129 zł za sztukę (rozmiar 165/70 R13)
  • Pełna nazwa – Goodride SW608

Inne nazwy

  • Goodyear SW 608 (producent Goodyear)
  • Goodride WS608 (odwrotna kolejność w słowie "SW")
  • Goodride 608 (pominięcie członu "SW" czyli SnoW)
  • Goodride SW 608 (pisownia bieżnika ze spacją)
  • Goodride SW608 Snowmaster
Zobacz również

7 komentarzy
  1. Kuuba | 25.01.2020 17:59
    Jestem uzytkownikiem chinskich opon juz od kilku ladnych lat. na oponach goodride jezdzilem, nie sa zle, ale teraz jezdze na marce Evergreen, sa cichsze i ogolnie lepiej wykonane. uwazam ze to jedne z najlepszych chinczykow obecnie
  2. Mirek | 03.03.2018 10:30
    w 3 sezonie użytkowania, gdzie bieżnika jeszcze bogato, pękanie wzdłużne boku opony (poza bieżnikiem). Opony nie przeciążane, nie uszkodzone mechaniczne, użytkowane na normalnych polskich drogach z umiarkowaną prędkością. - do samodzielnej oceny czytających forum
  3. Marcin | 22.01.2018 14:50
    Dobra cena do jakości. Rozmiar 245/45R18 Na śniegu jaki na mokrym zero zastrzeżeń. Z wyważeniem też nie było problemy. Przy prędkościach autostradowych rzędu 200 do 240 km/h (oczywiście Niemcy) na mokrej nawierzchni auto prowadziło się bardzo stabilne Ale żeby nie było tak kolorowo to na minus : opory toczenia i hałas. Ogólnie polecam
  4. Maciej | 12.01.2018 23:49
    Kupiłem na aledrogo za 699zł z przesyłką. Rozmiar 205/50/R16. Nie będę ukrywał sugerowałem się głównie ceną. Wcześniej 6 sezonów jeździłem na Hankook winter icept evo za które zapłaciłem 2000zł. Nie wiem jak będzie z trwałością, bo do tej pory przejechałem 3 tyś km, ale nie mam żadnych zastrzeżeń co do tych opon. Wyważone bez problemu, ciche, dobrze trzymają się drogi, nie buja na zakrętach, na autostradzie - oczywiście niemieckiej :P pozwoliłem sobie na prędkości 170/180km/h bez jakich żadnych uwag. Stosunek ceny do jakości jest dla mnie fantastyczny i z pewności kupiłbym je jeszcze raz. Polecam niezdecyzdowanym.
  5. Kriss | 19.12.2017 20:54
    Ogólnie syf wyje i nie da się jeździć po śniegu błocie posniegowym czy lodzie. Totalna porażka na zimę. Na suchym 3- Zdecydowanie wolałbym nalewatory nigdy więcej chinola szkoda kasy
  6. hary | 26.10.2017 21:22
    Opona może i chińska ale w moim przypadku jest bezproblemowa założona na hondzie accord VIII rozmiar 225/45/17 cena 181 zł sztuka . Nie zgodzę się z opinią kolegi Łukasza, opony zostały wyważone bezproblemowo zero bicia do prędkości 160 km/h tyle max na razie jechałem, przy tym opona dość cicha, na pewno cichsza niż poprzednie hancook icebear. Osobiście polecam zwłaszcza za tę cenę.
  7. Łukasz Kobus | 23.10.2017 12:03
    Typowy chińczyk, czyli: jak się trafi. Wszystkie opony są bardzo głośne. W każdym aucie w którym są założone. Nie ma kontroli jakości więc cztery opony będą spoko a piąta do wyrzucenia. Nie da się jej wyważyć, bije, hałasuje jeszcze bardziej niż pozostałe. Poza sezonem cena jest ok, w sezonie nie dałbym za nie tyle kasy. Na śniegu bardzo dobrze. Na suchym w porządku. Na mokrym słabo/średnio. Zużycie na akceptowalnym poziomie. Cena 130 zł za zima 205/55 R16 jest ok, więcej bym nie dał.
Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
marki opon ranking

Najlepsze marki opon. Ranking Wulkanisty

2023-02-01
Co roku największe serwisy motoryzacyjne testują setki modeli opon, aby wybrać ich zdaniem najlepszy egzemplarz. Spośród wszystkich rodzajów ogumienia wyróżniamy trzy główne rodzaje, które charakteryzują przystosowanie opon. Są to opony letnie, zimowe i całoroczne. Przeglądając rankingi najlepszych modeli zauważyć można, że czołówka jest bardzo ciasna, lecz w każdym z podanych przed chwilą rodzajów opon powtarzają się ci sami producenci. Świadczy to o ich jakości i popularności. Dziś przedstawimy naszym zdaniem najlepsze marki opon w oparciu i analizowane rankingi i doświadczenie, dzieląc producentów zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem ogumienia.
Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

2022-12-28
Dębica Frigo 2 to jedna z najchętniej wybieranych opon zimowych w Polsce. Zobacz opinie kierowców na temat modelu Frigo 2, zapoznaj się z wynikami testów oraz sprawdź gdzie kupisz najtaniej Dębicę Frigo 2 z darmową dostawą.
michelin alpin a3

Michelin Alpin A3

2022-12-17
Zakup opon zimowych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy podczas chłodnych miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogumienia zimowego, które skonstruowano z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych technologii. Jednak w każdym przypadku opony powinny być dopasowane zarówno do danego modelu auta, jak i stylu jazdy i wymagań danego kierowcy. Jedną z wysoko ocenianych propozycji opon zimowych jest model Michelin Alpin A3. To nie tylko gwarancja niezawodności i obecność w najważniejszych testach branżowych na bardzo wysokich pozycjach, ale również doskonały wybór dla osób dbających o detale i praktyczne rozwiązania.
Pirelli Cinturato Winter

Pirelli Cinturato Winter. Opona zimowa od włoskiego producenta

2022-12-02
Ogumienie Pirelli Cinturato Winter już od momentu, w którym pojawiło się na rynku, stało się ogromnym hitem w kategorii opon zimowych. Już w roku, w którym rozpoczęto jej dystrybucję, wzięła udział w przynajmniej sześciu testach opon i została w nich wyróżniona jako polecana lub szczególnie polecana. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z użytkowaniem tego modelu opon, a także dostępnymi rozmiarami, bieżnikiem czy zastosowanymi technologiami. Przytoczymy też najważniejsze wnioski z opinii użytkowników i przybliżymy profil tej włoskiej marki.
goodride z507

Opona zimowa Goodride Z507

2022-12-01
Ogumienie do auta zaliczyć można do najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu. Na szczególną uwagę zasługują opony zimowe, ponieważ ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy w niekorzystnych i mało przyjaznych warunkach. To nie tylko niskie temperatury, ale też mokra, zaśnieżona i oblodzona nawierzchnia wraz z dużo większym ryzykiem utraty panowania nad autem. Dlatego wybierając opony zimowe, warto postawić na modele polecane i sprawdzone. Doskonałym przykładem jest tu ogumienie zimowe Goodride Z507. Co wyróżnia te opony i dlaczego to dobry wybór?