Data publikacji:

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3 vs Gen-2

Goodyear to amerykański gigant, który na rynku oponiarskim od wielu lat znajduje się w czołówce. Specjalizuje się głównie w oponach całorocznych, co widać po wysokich notach ich produktów w tej właśnie dziedzinie. Serca kierowców bez wątpienia skradł model Goodyear Vector 4Season Gen-2, który jak się okazało, wyznaczył nowe trendy wśród opon całosezonowych. Przez wiele lat model ten zajmował podium w rankingach największych serwisów oponiarskich na całym świecie. Goodyear jednak nie spoczął na laurach i jeszcze bardzie udoskonalił ten prawie doskonały model. W efekcie wielu przeprowadzonych badań, doświadczeń i testów do sprzedaży trafił model Goodyear Vector 4Season Gen-3, który jest następcą topowego modelu opon wielosezonowych tej marki. Czym się różnią i który z nich jest lepszy?
goodyear vector 4seasons gen-3

Goodyear Vector 4Season Gen-2 vs Gen-3. Jak wypada poprzednia generacja?

Zaczniemy od pierwowzoru, czyli Goodyear Vector 4Season Gen-2. Opony te zapewniają doskonałe parametry przyczepności przez cały rok użytkowania. Goodyear zastosował technologię WeatherReactive, dzięki której opony dopasowują się do panujących, nawet najtrudniejszych warunków atmosferycznych.
Termoadaptacyjna mieszanka gumowa dopasowuje swoje właściwości do zastanej pogody w taki sposób, aby jak najbardziej wykorzystać potencjał opony. Technologia ta bardzo dobrze współpracuje z innym nowoczesnym rozwiązaniem, jakim jest SmartTREND. Obejmuje ono specjalnie zaprojektowane strefy bieżnika, które również przystosowują zachowanie opon do panujących warunków drogowych.
Goodyear Vector 4Season Gen-2 to opony bardzo ekonomiczne. Obniżone opory toczenia przekładają się na mniejsze zużycie paliwa oraz wolniejsze zużywanie się bieżnika. Do tego zastosowano mieszankę zoptymalizowaną pod kątem pracy we wszystkich warunkach pogodowych oraz bardziej płaski profil opony, dzięki któremu naciski równomiernie się rozkładają, co zwiększa trwałość opony.
Dobra przyczepność to przede wszystkim zasługa nowoczesnym, waflowym lamelom 3D. Skutecznie wgryzają się w warstwę śniegu i zachowują przyczepność oraz skracają drogę hamowania.

Goodyear Vector 4Season Gen-3. Jakie zmiany?

Kolejna generacja popularnego modelu, czyli wspomniane Goodyear Vector 4Season Gen-3 to jeszcze bardziej ulepszona wersja. Producent przede wszystkim poprawił przyczepność na śniegu tak, aby podróżowanie w zimowych warunkach było jeszcze bardziej bezpieczne.
Poprzednia wersja została rozszerzona o jeszcze gęstszą sieć lameli na środku bieżnika. Przecinając się tworzą tak zwane punkty otwarcia. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło znacznie poprawić przyczepność.
Zmieniono również skuteczność hamowania na suchej nawierzchni. Zmniejszono stopień deformacji opony przez zastosowanie usztywnień w blokach opony i zwiększono ich wytrzymałość.
Technologią, której nie znajdziemy u poprzednika jest dożywotnia gwarancja na aquaplaning. Co to oznacza? Zastosowano rozwiązania technologiczne, które powodują, że wraz ze zużywaniem się bieżnika zmienia się również geometria lameli i rowków odprowadzających wodę. Efektem tego jest ciągłe dopasowywanie się opony do zastanych sytuacji. Pozwoliło to na ciągłe kontrolowanie przyczepności i redukowanie ryzyka wystąpienia aquaplaningu przez cały okres użytkowania opony.
Są to największe różnice konstrukcyjne i technologiczne tych modeli. Poza nimi warto podkreślić aspekty, w których starszy model jest korzystniejszy. Są to przede wszystkim szersza gama rozmiarowa i mniejsza cena. Model drugiej generacji znajdzie zastosowanie w większej części samochodów miejskich dzięki temu, że dostępny jest w większej ilości różnych rozmiarów.

Goodyear Vector 4Season Gen-2 czy Goodyear Vector 4Season Gen-3? Werdykt

Do tego został wyparty przez nowy model, tym obniżył swoją cenę, a mimo to wysoka jakość pozostała. Goodyear Vector 4Season Gen-2 to doskonała opcja dla osób, które nie mają wygórowanych oczekiwań oraz chcą zaoszczędzić parę groszy.
Generacja trzecia jest nowsza, bardziej dopracowana i technicznie lepsza. Jednak droższa i przeznaczona na do trudniejszych warunków, a przede wszystkim dłuższych tras. Jeżeli zależy Ci na najwyższym możliwym stopniu bezpieczeństwa i przyczepności – Goodyear Vector 4Season Gen-3 jest idealnym rozwiązaniem, jeżeli jednak oczekujesz bardzo dobrej jakości w korzystniejszej cenie, a twoje podróże nie są tak wymagające, generacja druga będzie lepszym wyborem.