Data publikacji:

Goodyear Vector 4Seasons Gen-3. Całoroczna opona premium

Goodyear Vector 4Season Gen-3 to kolejna, trzecia generacja bestsellerowego modelu całorocznej opony pochodzącej spod skrzydeł amerykańskiego giganta oponiarskiego. Klasa premium, bo właśnie w takiej specjalizuje się ten producent, zasypywana jest coraz to nowszymi rozwiązaniami technicznymi i innowacyjnymi. Goodyear mimo to cały czas zajmuje wysokie pozycje w rankingach, co tylko świadczy o jego potędze. Opony Goodyear Vector 4Season Gen-3 to najnowsze rozwiązania projektowe i technologiczne. Dzięki stale rozwijającej się marce udało się uzyskać produkt, który sprawdza się w każdych, nawet skrajnie ekstremalnych warunkach pogodowych, a do tego zachowuje swoje właściwości przez cały rok. Nowa odsłona oferuje przede wszystkim poprawioną przyczepność na śniegu, zwiększony komfort jazdy i poprawioną precyzję kierowania, szczególnie podczas dynamicznej jazdy.
goodyear vector 4seasons gen-3

Na co zwrócić uwagę przed zakupem ogumienia?

Zakup opon niezależnie od ich typu powinien być poprzedzony dokładnym rozeznaniem wśród oferowanych na dany moment modeli. Wiele marek oferuje swoje produkty, które prezentują bardzo dobre osiągi pod wieloma względami.
Jeżeli więc dany kierowca porusza się głównie po trudnych trasach, w rejonach wyżynnych i górskich, z pewnością szczególną uwagę należy zwrócić na rzeźbę bieżnika i osiągi na śniegu. Nie bez znaczenia jest również mieszanka i zastosowane technologie wpływające na eksploatację opon oraz zużycie paliwa, co ma związek z oporami toczenia.
Bardzo ważne jest też odpowiednie dopasowanie opon do danego pojazdu pod względem rozmiaru. Wybór innego niż dedykowany przez producenta auta będzie miał wpływ na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu jazdy, zwiększenie oporów toczenia i zużycia paliwa oraz szybsze zużywanie się ogumienia. Źle dobrane opony mogą też bezpośrednio wpływać na powstawanie uszkodzeń w wielu podzespołach auta i skutkować nieprawidłowym działaniem czujników ruchu, w tym ABS.

Dlaczego opony całoroczne to dobry wybór? 

Używanie opon sezonowych, czyli przeznaczonych do jazdy zimą oraz latem, związane jest z koniecznością wymiany ogumienia dwa razy w roku. Niekiedy bywa to bardzo kłopotliwe, zwłaszcza gdy nie dysponujemy wolnym czasem, by odwiedzić wulkanizację lub odczekać swoje w kolejkach do zmiany. Usługa ta wiąże się również z poniesieniem dodatkowego kosztu oraz potrzebą wygospodarowania miejsca na przechowywanie drugiego kompletu.
Często też zdarza się, że o wymianie można zwyczajnie zapomnieć. Wówczas w obliczu nagłej zmiany pogody jazda może okazać się naprawdę trudna i niebezpieczna.
Dlatego świetnym rozwiązaniem są opony wielosezonowe, takiej jak Goodyear Vector 4Seasons Gen-3. Opinie zadowolonych klientów to potwierdzają. Model ten wykonany został ze specjalnej mieszanki, która świetnie poradzi sobie zarówno w trudnych warunkach zimowych, jak i doskonale przystosuje się do jazdy w wysokich, letnich temperaturach.

Goodyear – światowy koncern i sprawdzona jakość

Goodyear to marka założona w 1907 roku przez Franka Seiberlinga w Detroit. Początkowo firmę stanowił prosty warsztat z kilkunastoosobową załogą produkującą opony do rowerów i wozów konnych. Z czasem jednak przedsiębiorstwo zaczęło się rozwijać i dziś należy do najbardziej rozpoznawalnych marek oponiarskich na świecie. Przełomem dla firmy było wyposażenie w swoje ogumienie Forda T, który był pierwszym autem produkowanym seryjnie na świecie. Dzięki temu opony Goodyear zyskały aprobatę i sławę.
Goodyear od lat inwestuje w badania i prace nad coraz nowszymi rozwiązaniami i technologiami. To właśnie ta amerykańska marka jako pierwsza stworzyła opony wielosezonowe All Weather i wyposażyła różne typy ogumienia w charakterystyczne kolce ułatwiające jazdę w trudnych warunkach.
Goodyear jako pierwszy też stworzył oponę z gumy syntetycznej. Jest to również twórca opony w pełni biodegradowalnej. Dziś Goodyear produkuje doskonałe ogumienie różnych typów, ale konstruuje również sterowce ze słynnym logo i jest producentem opon biorących udział w misjach na Księżycu. Opony Goodyear są bardzo dobrym wyborem wśród modeli wielosezonowych.

Goodyear Vector 4Season Gen-3. Charakterystyka

Jakie opony całoroczne wybrać? W najnowszym całosezonowym modelu marki Goodyear zastosowano całą gamę nowoczesnych rozwiązań, które jeszcze bardziej ulepszyły rodzinę opon Goodyear Vector 4Season.
Największy sukces to przede wszystkim jeszcze bardziej poprawiona przyczepność na śniegu. Duża liczba lameli na środku bieżnika, które łącząc się ze sobą tworzą punkt otwarcia odpowiadają za poprawione parametry jazdy po śniegu.
Przez zastosowaną mieszankę gumową uzyskano większą sztywność opony. Wpłynęło to przede wszystkim na zmniejszenia stopnia jej deformacji podczas trudnych manewrów. Sztywne barki opony i wzmocnione bloki znacznie skróciły drogę hamowania na suchej, mokrej i zaśnieżonej nawierzchni gwarantując tym samym lepsze i pewniejsze prowadzenie.
Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem jest ewolucja rowków. Polega to na ciągłym zmienianiu i dopasowywaniu się rowków bieżnika wraz ze zużyciem. Proces ten gwarantuje stałe, niezmienne z upływem czasu parametry jazdy. Głównym założeniem takiego procesu było zmniejszenie ryzyka zjawiska aquaplaningu przez cały czas użytkowania opony.
Opony Goodyear Vector 4Season Gen-3 posiadają kierunkową rzeźbę bieżnika. Jest to krok szczególnie istotny do zimowej jazdy. Typowe opony całoroczne posiadają bieżniki asymetryczne, których każda z dwóch stref odpowiada za inne parametry jazdy.
Kierunkowy bieżnik to zjawisko typowe dla opon zimowych. W podanym modelu równie dobrze sprawdza się w lecie, na suchej drodze. Wszystko za sprawą licznych testów i badań, które pozwoliły uzyskać doskonałą mieszankę, która dopasowuje swoje parametry do panujących warunków pogodowych.
Taki rodzaj gumy nazywa się termoadaptacyjnym. Zachowuje ona swoje właściwości zarówno w zimę, na śniegu, jak i w lato przy wyższych temperaturach. Umiejętność adaptacji powoduje, że guma stale zmienia swoje właściwości tak, aby zapewnić jak najlepszą przyczepność i skrócić możliwie drogę hamowania. Jest to element niezwykle ważny w oponach całorocznych.
Kolejny argument przemawiający za wyborem Goodyear Vector 4Season Gen-3 to właśnie wspomniana wcześniej całosezonowość. Jest to oszczędność nie tylko pieniędzy i czasu, ale też miejsca. Opony, które przez cały rok sprawdzają się znakomicie nie zabierają nam dodatkowego miejsca do przechowywania.
Rezygnujemy także z kolejek do wulkanizatorów w celu wymiany naszego sezonowego ogumienia. Jeden komplet to też mniejszy wydatek finansowy. Zamiast dwóch niezależnych modeli posiadamy jeden, który rewelacyjnie poradzi sobie nawet w sytuacji, kiedy pogoda nas zaskoczy. Opony Goodyear Vector 4Season Gen-3 są niezwykle trwałe i ekonomiczne.
Obniżone opory toczenia przekładają się na mniejsze spalanie paliwa. Dodatkowo model ten gwarantuje większe przebiegi i pozwala bez obaw o utratę jakości podróżować w każdych warunkach przez cały, wydłużony czas eksploatacji.
Model opon Goodyear Vector 4Season Gen-3 to doskonały wybór dla kierowców, którzy cenią sobie przede wszystkim bezpieczeństwo i komfort jazdy. Świetnie sprawdzą się w samochodach miejskich, rodzinnych, kompaktowych, ale też sportowych i SUV-ach.
Elementem, który dodatkowo zachęca do wyboru tego modelu jest bardzo szeroka gama rozmiarowa, którą dopasować można do niemalże każdego samochodu. Większe rozmiary są dodatkowo wzmacniane, dzięki czemu w  autach o większej mocy również spiszą się doskonale. Modele Goodyear Vector 4Season Gen-3 dostępne są aż w 75 różnych rozmiarach, zaczynając od 175/65 R14, aż po 255/45 R20.

Goodyear Vector 4Season Gen-3 – opinie i oceny

Opisywane opony Goodyear Vector 4Season Gen-3 posiadają bardzo dużo opinii użytkowników, którzy w znacznym stopniu chwalą je i polecają. Głównymi, wielokrotnie podkreślanymi zaletami tego modelu są przede wszystkim bardzo dobra odporność na aquaplanning, świetna przyczepność i prowadzenie na śniegu, równie dobre warunki kierowania na suchej, letniej drodze oraz skrócona droga hamowania, co jest szczególnie istotne podczas jazdy na śniegu i na mokrej nawierzchni.
Prawie 80% posiadaczy podkreśla również, że opony te charakteryzują się doskonałym stosunkiem jakości do ceny, a niemalże 95% podkreśla duże przebiegi, jakie model ten spełnia swoją rolę.

Goodyear Vector 4Season Gen-3. Testy

Model Goodyear Vector 4Season Gen-3 od 2020 roku, kiedy pojawił się na rynku motoryzacyjnym, widnieje na listach rankingowych największych testerów i krytyków motoryzacyjnych. Poniżej przedstawiamy jak opisywany przez nas model wypadł w testach i jak został sklasyfikowany przez największe portale testerskie od 2020 roku aż do dziś:
  • AutoBild 2020 Test opon całorocznych pod względem drogi hamowania 205/55 R16 – miejsce 4
  • AutoBild 2020 Test opon całorocznych pod względem przyczepności 205/55 R16 – miejsce 1
  • AutoBild 2021 Test opon całorocznych pod względem drogi hamowania 225/50 R17 – miejsce 3
  • AutoBild 2021 Test opon całorocznych pod względem przyczepności 225/50 R17 – miejsce 1
  • AutoBild 2021 Test opon całorocznych pod względem przyczepności 215/60 R16 – miejsce 3
  • ARBO 2022 Test opon całorocznych pod względem przyczepności 205/55 R17 – miejsce 4
  • Autoklub CR Test opon całorocznych pod względem przyczepności 205/55 R16 – miejsce 3
  • AutoBild Testy opon całorocznych 2022 195/55 R16 – miejsce 1