Data modyfikacji:

Jak wyczyścić felgi aluminiowe? Jak stalowe? Jak wyczyścić je z osadu?

Lśniące felgi aluminiowe to kropka nad i zadbanego samochodu. Utrzymanie ich w czystości nie jest jednak proste. Kłopotliwe są zarówno zabrudzenia drogowe, jak i te generowane przez klocki hamulcowe czy pracujące zawieszenie. Jak umyć felgi samochodowe? Jak wyczyścić alufelgi z wżerów i osadów? Czym usunąć klej po ciężarku? Sprawdź nasz artykuł!
jak czyścić felgi aluminiowe
Wielu kierowców nie poświęca felgom samochodowym zbyt dużej uwagi. Wielu z nich opłukuje je jedynie wodą pod ciśnieniem lub wręcz resztkami wody, które pozostały w wiadrze. Nic więc dziwnego, że już po kilku miesiącach mogą one być w opłakanym stanie. Gruba warstwa brunatnego pyłu z czasem wżera się w lakier felg aluminiowych i trudno ją usunąć. Jak myć felgi poprawnie? Jak czyścić felgi zaniedbane, pełne trudnych osadów? Niestety, zwykły szampon samochodowy raczej nie pomoże.

Zanim sięgniesz po myjkę ciśnieniową oraz kosmetyki samochodowe, upewnij się, że felgi są zimne. Zasadowa lub kwasowa chemia mogłaby uszkodzić powierzchnię lakieru, a ponadto wysoka temperatura nie pozwoli zadziałać środkowi czyszczącemu w optymalny sposób.

Płyn do felg bardzo szybko odparuje na rozgrzanej feldze, pozostawiając nieestetyczne zacieki. Uwaga! Felgi nagrzewają się nie tylko od słońca, ale i w czasie jazdy. Działają bowiem jak radiatory tarcz hamulcowych.

Unikaj więc mycia felg bezpośrednio po przejechaniu trasy. Dobrym sposobem jest piaskowanie felg w celu wyczyszczenia i przygotowania do dalszego etapu odnawiania.

Akcesoria do czyszczenia felg aluminiowych

Aby czyszczenie felg samochodowych było sprawne i skuteczne, warto przygotować kilka narzędzi oraz środków czystości. Dzięki nim usuniesz trudne zanieczyszczenia oraz dotrzesz w zakamarki. Na co dzień raczej nie czyści się wewnętrznej strony felg aluminiowych, ale wąskie szprychy wymagają zastosowania dedykowanych akcesoriów. Plusem zaopatrzenia się w nie jest też to, że nie uszkodzisz delikatnego lakieru. To nie błąd – srebrne alufelgi również pokryte są najczęściej lakierem.

Czym wyczyścić felgi aluminiowe?

  • Rękawica mikrofibrowa – jest znacznie wygodniejsza od gąbki, a dodatkowo bezpieczniejsza dla lakieru. Ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń znajdujących się na felgach, użyj innej rękawicy niż ta, którą myjesz karoserię samochodu.
  • Szczotka do felg – powinna być stosunkowo miękka. Idealnie nadaje się do mycia przestrzeni pomiędzy ramionami felgi.
  • Pędzel detailingowy – pozwala na największą dokładność podczas czyszczenia felg.
  • Oprócz tego należy zaopatrzyć się w specjalny preparat do mycia felg. Cechuje się znacznie większą siłą od szamponu samochodowego i piany aktywnej, dlatego dobrze radzi sobie nawet z trudnymi zabrudzeniami. Dostępne są specyfiki mocno kwasowe lub zasadowe. Środki do czyszczenia felg mogą mieć odczyn kwasowy, neutralny lub zasadowy. Silne płyny kwasowe lub zasadowe stosowane są najczęściej do czyszczenia bardzo zaniedbanych felg i mają agresywne działanie. Najlepiej używać ich sporadycznie, gdyż mogą mieć negatywny wpływ na uszczelki, elementy gumowe oraz woski i powłoki ceramiczne. Preparaty kwasowe wywołują dodatkowo korozję. Nie należy jednak przejmować się powierzchowną rdzą na tarczach hamulcowych – zostanie usunięta podczas pierwszego hamowania. Wybór preparatu uzależniony jest od rodzaju zabrudzeń, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

    Jak wyczyścić felgi aluminiowe?

    Czyszczenie względnie nowych, zadbanych felg jest proste – najczęściej wystarczy wymyć je wodą z szamponem samochodowym, przy użyciu oddzielnej rękawicy. W wielu przypadkach zanieczyszczenia są jednak znacznie bardziej uporczywe. Szczególnie trudny do usunięcia jest pył z klocków hamulcowych, który w zasadzie jest drobinkami metalu wbitymi w strukturę lakieru.
    Aby preparaty mogły sprawnie domyć zanieczyszczenia, należy je pozostawić na felgach na kilka minut (wg zaleceń producenta). Nie można jednak dopuścić do zaschnięcia płynu. Najlepiej myć samochód w cieniu, przy niezbyt silnym wietrze.

    Dlaczego mycie felg samą wodą lub szamponem nie ma większego sensu? Głównie dlatego, że nie usuną one osadów metalicznych. Brunatne zanieczyszczenia felg to nic innego, jak lotna rdza oraz pył z klocków hamulcowych. Do ich usunięcia potrzebne są środki z efektem „krwawienia”.

    W kontakcie z zanieczyszczeniami, płyn przybiera intensywnie czerwoną barwę, co jest oznaką rozpuszczania metalicznych wżerów. Bez obaw, nie zabarwisz kostki brukowej. Środki typu „krwawiące felgi” najczęściej dostępne są w żelowej konsystencji, dzięki czemu dłużej utrzymują się na felgach.

    Warto więc regularnie myć felgi aluminiowe przy użyciu specjalnego preparatu do felg. Środki uniwersalne mają zazwyczaj zasadowy odczyn, dzięki czemu skutecznie usuwają zabrudzenia, zwłaszcza organiczne, a przy tym są bezpieczne dla metalowych części. Preparaty te wystarczy rozpylić na powierzchni felgi, a następnie wyczyścić felgę szczotką lub pędzlem detailingowym. Połączenie odpowiedniej chemii i mechanicznego oczyszczania przynosi bardzo dobre efekty. Jeśli jednak felga pokryta jest głębszymi wżerami, nie należy ich zdrapywać. W tym przypadku niezbędna jest dekontaminacja lakieru.

    Czym jest dekontaminacja lakieru i jak ją wykonać?

    Dekontaminacja to innymi słowy dogłębne oczyszczanie lakieru z zabrudzeń. Składa się na nią zarówno dekontaminacja chemiczna, przy pomocy odpowiednich preparatów, jak i dekontaminacja mechaniczna, do której używa się glinki lakierniczej. Podczas prac auto detailingowych używa się najczęściej trzech typów preparatów:
  • deironizera – zwanego często krwawą felgę z uwagi na bordową barwę, którą przyjmuje płyn po kontakcie z wżerem. Deironizer jest kwasowym produktem służącym do usuwania metalicznego osadu, np. rdzy lub pyłu z klocków hamulcowych. Na osiadanie pyłków metalu mocno narażone są auta ze zużytymi klockami hamulcowymi oraz te zaparkowane przy szynach, np. kolejowych lub tramwajowych;
  • tar & glue removera – to angielska nazwa preparatów do usuwania smoły i kleju. Idealnie nadaje się do rozpuszczenia i usunięcia drobinek asfaltu wbitych w lakier alufelg;
  • preparatu do usuwania owadów – jest to silnie zasadowy preparat, który rozpuszcza zaschnięte owady, trawę i inne organiczne zanieczyszczenia. Zazwyczaj używa się go do oczyszczania przedniego zderzaka i maski, ale może się też przydać podczas mycia felg samochodowych.
  • Chemiczne usuwanie zanieczyszczeń to pierwszy krok. Wżery i zanieczyszczenia, których nie udało się usunąć w ten sposób, można oczyścić przy pomocy glinki, pada glinkowego lub ręcznika glinkowego. Warto to jednak zrobić dopiero wtedy, gdy w planach jest również polerowanie felg.
    Jak wyczyścić felgi z osadu? W przypadku najbardziej zaniedbanych felg jedynym ratunkiem bywają bardzo silne kwasy, które wytrawiają brunatny osad. Zazwyczaj konieczna jest kilkukrotna aplikacja preparatu oraz szczotkowanie felgi. Podczas prac z takim produktem pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni i oczu. Uwaga! Preparaty do felg z kwasami mogą doprowadzić do powierzchniowej korozji tarczy hamulcowej. Nie jest to jednak groźne i nalot powinien zniknąć podczas hamowania.
    Jak wyczyścić felgi z osadu? W przypadku najbardziej zaniedbanych felg jedynym ratunkiem bywają bardzo silne kwasy, które wytrawiają brunatny osad. Zazwyczaj konieczna jest kilkukrotna aplikacja preparatu oraz szczotkowanie felgi. Podczas prac z takim produktem pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni i oczu. Uwaga! Preparaty do felg z kwasami mogą doprowadzić do powierzchniowej korozji tarczy hamulcowej. Nie jest to jednak groźne i nalot powinien zniknąć podczas hamowania.

    Jak zabezpieczyć felgę aluminiową?

    Aby następne domywanie felg było znacznie łatwiejsze, zabezpiecz je powłoką ochronną. Warto to zrobić zwłaszcza przed zimą, zanim na drogach pojawią się sól i śnieg.

    Do zabezpieczenia felg możesz użyć zwykłej powłoki ceramicznej lub wosku do lakieru. Niemal wszystkie felgi aluminiowe są lakierowane, a zatem pielęgnuje się je tak samo, jak karoserię.

    Woskowanie felg

    Woskowa powłoka na felgach aluminiowych nie tylko poprawi ich wygląd, ale i zabezpieczy przed osadzaniem się brudu i powstawaniem wżerów. Choć dostępne są dedykowane woski do felg, często z wygodnym aplikatorem, możesz użyć uniwersalnego wosku do karoserii. Warto bowiem wiedzieć, że większość felg aluminiowych to felgi lakierowane. Jeszcze skuteczniejszą ochronę felg zapewni powłoka ceramiczna lub kwarcowa. Ten zabieg najlepiej powierzyć specjalistom, jednak na rynku kosmetyków samochodowych znajdziesz też środki, które można bezpiecznie nałożyć samemu.

    Czyste i zadbane felgi są niewątpliwe wizytówką samochodu. To właśnie alufelgi podkreślają linię auta i wpływają na jego odbiór. Łatwo to zauważyć, zakładając na zimę mniej estetyczne felgi stalowe. Nie dziwi więc, że do ich pielęgnacji powstało wiele środków i artykułów. Inwestując w kilka kosmetyków do felg, zapewnisz swojemu autu świetny wygląd.

    Jak wyczyścić felgi stalowe?

    Czyszczenie felg stalowych nie różni się znacząco od mycia felg aluminiowych. Różnice są drobne, np. obecność plastikowego kołpaka, który warto zdjąć do czyszczenia felgi. Dzięki temu dostaniesz się bezpośrednio do stalowej felgi i usuniesz zabrudzenia. Zachęcamy też do wyboru środków zasadowych, które nie są tak destrukcyjne dla stali, jak składniki zawarte w kwaśnych płynach do felg. Jeśli natomiast felga stalowa jest już skorodowana, nie obędzie się bez kompleksowej renowacji. Na szczęście można przeprowadzić ją samodzielnie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Szymon Sonik