Data publikacji:

Jaki akumulator wybrać? Ranking najlepszych akumulatorów

Akumulator to serce silnika, a co za tym idzie – całego samochodu. Umożliwia uruchomienie pojazdu i korzystanie z niego. Zasila także radio, światła i podgrzewane fotele (jeżeli są w wyposażeniu). Naturalną konsekwencją eksploatacji samochodu jest zużywanie się akumulatora. Z tego względu w pewnym momencie konieczna jest jego wymiana. Jaki akumulator jest najlepszy, jak go wybrać i gdzie kupić? Na te i inne pytania odpowiadamy.
Jaki akumulator

Po czym poznać, że pora wymienić akumulator?

Obecnie żywotność akumulatorów to 4–6 lat. Przy rozsądnej eksploatacji i odpowiedniej trosce mogą wytrzymać dłużej. Oczywiste jest, że zużyty akumulator trzeba wymienić. Jednak po czym poznać, że nadeszła na to pora?
Przede wszystkim każdego właściciela powinny zaniepokoić niecodzienne dźwięki wydobywające się spod maski, zwłaszcza rzężenie. Oznaką nakazującą sprawdzić stan akumulatora są także problemy z odpaleniem silnika mimo działającego rozrusznika oraz wolne obroty podczas rozruchu. Przy sprawdzeniu akumulatora woltomierzem jasnym sygnałem, że coś jest nie tak, będzie spadek napięcia. Może pojawić się także napęczniała obudowa.
O potrzebie wymiany akumulatora na nowy mówią także problemy z oświetleniem oraz elektroniką. Jeżeli światło reflektorów osłabło, a kontrolki na desce rozdzielczej całkowicie zgasły, także konieczne jest rozważenie wymiany akumulatora, jeżeli chce się nadal korzystać z pojazdu. Objawy mogą się pojawiać pojedynczo bądź współwystępować. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z porady mechanika.

Jakie są rodzaje akumulatorów?

Zanim zacznie się szukać, jaki akumulator będzie najlepszy dla danego pojazdu, warto doedukować się, jakie rodzaje akumulatorów są dostępne. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo szeroką ofertę sprzętów i różne rodzaje akumulatorów, dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie są warte uwagi.
Najbardziej standardowym typem są akumulatory kwasowe i kwasowo-ołowiowe. Składają się z ołowianych płyt galwanicznych zanurzonych w elektrolicie. Można je podzielić na dwa podtypy: obsługowe – wymagające uzupełniania elektrolitu wodą destylowaną, i bezobsługowe – szczelnie zamknięte, bez możliwości dolewania wody. Ich zaletą jest mocne zasilanie, z kolei wadą – wysoka wrażliwość na głębokie rozładowanie, czyli takie poniżej stanu dopuszczalnego przez producenta. Podobnym typem są akumulatory ECM, jednak cechuje je lepsza pojemność i większa odporność na rozładowanie.
Innym typem są akumulatory litowo-jonowe. Znane wszystkim ze smartfonów baterie wykorzystywane są także w motoryzacji. Zasilają samochody hybrydowe. Są dość niewielkie i lekkie, a jednocześnie zapewniają stabilną pracę i wysokie napięcie.
Kolejny rodzaj to akumulatory AGM. Są stosunkowo nowe, montuje się je w samochodach hybrydowych. Są odporne na warunki atmosferyczne i mają dużą pojemność, jednocześnie mając niewielką masę. Pod niektórymi względami przypominają je akumulatory żelowe, które także cechuje wysoka trwałość i małe straty mocy. Raczej nie nadają się do diesli o dużej mocy.

Jak wybrać akumulator?

Dobór akumulatora zależy od wielu czynników. Jednymi z najważniejszych są marka oraz rocznik samochodu, a także rodzaj użytkowanego paliwa. Marka auta jest ważna, ponieważ niektórzy producenci uznają tylko wybrane rodzaje akumulatorów. Są one określone w instrukcji dołączonej do samochodu.
Z kolei wiek pojazdu jest bardzo istotny ze względu na postępujący rozwój nowych technologii i nieustanne wprowadzenie nowych rozwiązań do samochodów. Kolejne funkcjonalności związane z dodatkową elektroniką generują coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Rodzaj paliwa jest kluczowy dla prawidłowego działania silnika.
Przy wyborze należy koniecznie uwzględnić pojemność silnika. Nawet najlepszy akumulator na rynku nie zda egzaminu, jeżeli nie będzie odpowiednio dopasowany. Z kolei parametrem, który powinien być jak najwyższy, jest prąd rozruchowy. Jego wysokość jest szczególnie ważna dla diesli.
Jaki akumulator do diesla wybrać? Ze względu na budowę tego rodzaju silników i obecność świec żarowych, wymagana jest zwiększona pojemność baterii. Przyjęło się, że dobrze jest kupić akumulator o pojemności o 10–15% większej od zalecanej przez producenta. W przypadku akumulatora ołowiowego do diesla warto decydować się na części o większej masie. Zwykle oznacza ona, że konstrukcja jest solidna i trwała.
Jaki akumulator do „benzyniaka” wybrać? W tym przypadku można śmiało zdecydować się na mniejszą pojemność, jako że moc pobierana przez układ zapłonowy jest mniejsza niż w silnikach Diesla. Łączy się to z niższą ceną akumulatorów. Do silników o pojemności 1.1–1.3 w pojeździe bez wielu elektronicznych udogodnień wystarczy akumulator o prądzie rozruchowym 400–500 A. Dobrym rozwiązaniem dla nowszych samochodów jest akumulator typu ECM, cechujący się zwiększoną trwałością.

Gdzie kupić akumulator?

Jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań jest kupno akumulatora u mechanika. Specjalista będzie wiedział, jaki akumulator sprawdzi się najlepiej, i od razu go zamontuje. Jest to jednak opcja najdroższa ze względu na koszty robocizny. Innym wyborem są profesjonalne sklepy. W tym przypadku także nie będzie najtaniej, jednak korzystniej niż w przypadku warsztatu.
Rozwiązaniem są także markety i supermarkety. Obok warzyw, ubrań i herbat znajdują się w nich także akcesoria motoryzacyjne. Zakup akumulatora w takim miejscu może być najmniej kosztowny i najwygodniejszy. Jednak czy jest najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedź brzmi – raczej nie. Choć sprzęt może mieć zadowalające parametry i dobre opinie, nigdy nie mamy pewności, jak długo leżał na półce i czy był przechowywany w odpowiednich warunkach. Bateria może na starcie być rozładowana lub uszkodzona mechanicznie.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup u profesjonalistów. Autoryzowane punkty dają gwarancję, że bateria jest nieuszkodzona i prawidłowo traktowana. Pracownicy takiego miejsca są w stanie również pomóc z wyborem odpowiedniej sztuki i udzielić wskazówek dotyczących użytkowania.

Akumulator samochodowy – cena

Cena akumulatora zależy od kilku zmiennych – od pojemności silnika, typu paliwa oraz jakości i żywotności sprzętu. Można jednak pokusić się o określenie orientacyjnych widełek cenowych. I tak za akumulator do pojazdu benzynowego o niskiej pojemności zapłacimy około 150–250 zł.
Na część do samochodu benzynowego o nieco większej pojemności lub do diesla trzeba będzie wydać około 250–350 zł. Z kolei za najbardziej pojemne akumulatory do benzyny lub nowego diesla zapłacimy od 300 zł w górę.

Ranking akumulatorów

Kiedy wiadomo już, jaki akumulator do danego samochodu należy wybrać i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji, warto zerknąć także na ranking akumulatorów. Przedstawiamy zbiór najlepszych części.

Bosch S5 007 74 Ah 750 A P+

To akumulator polecany do samochodów z szerokim wyposażeniem pod kątem elektroniki. Ze względu na wysoki prąd rozruchowy jest polecany raczej do diesli. Zastosowano w nim technologię PowerFrame i zadbano o to, by miał jeszcze większą żywotność. Jest całkowicie bezobsługowy i ma wyjątkowo niski współczynnik samorozładowywania.

Varta Blue Dynamic D24 60 Ah 540 A P+

Varta Blue Dynamic D24 to produkt z prawym plusem w zakresie biegunowości. Została zastosowana w nim technologia Power Frame. Nadaje się do zasilania aut o dużych potrzebach rozruchowych, a także pojazdów azjatyckich. Ten akumulator dostępny jest w aż 25 różnych wersjach w zakresie rozmiaru, pojemności i mocy rozruchowej.

Varta Blue Dynamic E11 74 Ah 680 A P+

Czyli tradycyjny, kwasowo-ołowiowy, z prawym plusem. Jest niezawodny, wysokiej jakości i dostępny w pojemności od 40 Ah do aż 90 Ah. Dzięki temu, niezależnie od rodzaju samochodu, Varta będzie dobrym wyjściem.

Centra CB500 50 Ah 450 A PLUS P+

To model o znacznie większych rozmiarach fizycznych od poprzedników, ale wcale niekoniecznie wyższych parametrach – co w przypadku akumulatorów nie zawsze jest zjawiskiem pożądanym. Jest bezobsługowy i wykorzystywany jako wyposażenie fabryczne w niektórych markach samochodów.

Bosch S4 004 60 Ah 540 A P+

Można stosować go zarówno w autach z jednostkami napędowymi benzynowymi, jak i z dieslem. Bywają wykorzystywane jako wyposażenie fabryczne w niektórych samochodach. Bosch S4 to akumulator kwasowo-ołowiowy.

Bosch 77 Ah 780 A 278 × 175 × 190 Bosch S5 0 092 S50 080 P+

Ten bateria Boscha został wyposażony w ramkę PowerFrame, która zapewnia niezawodność. Akumulator jest wygodny w stosowaniu i ma wydłużoną żywotność względem innych modeli. Dobrze radzi sobie też ze zmiennymi temperaturami i ma ograniczone zużycie elektrolitu. Nasz ranking akumulatorów byłby bez niego niekompletny.

Centra CA640 Futura P+ 64 Ah/640 A

Czyli model, który ładuje się nawet o 150% szybciej niż inne akumulatory. Jest dedykowany zastosowaniom miejskim, ponieważ dobrze radzi sobie z wielokrotnym uruchamianiem i zapalaniem. To akumulator kwasowo-ołowiowy.

Centra Plus CB 740 74 Ah 680 A P+

Dedykowany standardowo użytkowanym pojazdom w zastosowaniach miejskich. Nie będzie dobrym wyborem do aut ciężkich i w wymagające trasy. Ma wbudowane tzw. magiczne oczko, które pozwala sprawdzać poziom naładowania bez dodatkowych narzędzi. Posiada też wzmocnienia ochronne dla lepszej wytrzymałości i zapewnia wysoką moc rozruchową.

Centra Plus CB 620 62Ah 540 A P+

Model dobrze oceniany przez użytkowników. Dedykowany zastosowaniom takim jak poprzednik. Gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i ma specjalne okienko do sprawdzania stanu baterii. Nadaje się także do aut o większym zapotrzebowaniu na energię.

Bosch S5 AGM S5A08 12 V 70 Ah / 760 A Start-Stop

To najlepszy akumulator do aut z systemem Start-Stop, z rekuperacją. To model AGM, który jest bardzo chętnie wybierany przez posiadaczy kilkuletnich samochodów. Ponieważ wewnątrz ma matę z włókna szklanego nasączoną absorbentem, jest całkowicie odporny na wstrząsy i wycieki.

Jenox 074616 74 Ah 680 A

To akumulator, który wygrał niejeden ranking akumulatorów samochodowych kwasowo-ołowiowych na różnych polach. Wynika to prawdopodobnie z jego uniwersalnych wymiarów oraz dobrej ceny w porównaniu do jakości.

Volt Polska 29940 AGM 12 V 100 Ah L+

Volt Polska 29940, czyli akumulator AGM o macie z absorbentem – całkowicie odporny na wstrząsy i wycieki. Ma doskonałe opinie i nadaje się do samochodów bogato wyposażonych. Producent deklaruje, że jego żywotność wynosi aż 10 lat. Jest wykorzystywany nie tylko w samochodach, ale również w innych zastosowaniach domowych.

Duracell Advanced 74 Ah 740 A P+

W kategorii „akumulatory – ranking niezawodności” znalazłby się zapewne na pierwszym miejscu, jednak ponieważ tutaj bierzemy pod uwagę znacznie więcej czynników, znajduje się jedynie w TOP 15 naszego zestawienia. Jest odporny na cykliczne obciążenia. To akumulator kwasowo-ołowiowy o podwyższonym stopniu bezpieczeństwa.

Varta Blue Dynamic G8 – 95 Ah 830 A L+

To dobry akumulator do diesla, ponieważ ma adekwatne parametry, jednak każdorazowo należy porównywać je z zaleceniami producentów. Ma ramkę PowerFrame, nadaje się do standardowo wyposażonych samochodów, a jego twórcy zwracali w procesie projektowania szczególną uwagę na ekologię.

Jenox EFB R070616S 12 V 70 Ah 720 A

Ten model Jenoxa to akumulator typu EFB, który doskonale nadaje się do aut z systemem Start-Stop nowszej produkcji. Ma nieco wyższe parametry niż standardowy akumulator, dlatego poradzi sobie świetnie z dużą liczbą wyposażenia w samochodzie.

Jak wybrać akumulator? Podsumowanie informacji

 • Wybierając akumulator, zwróć uwagę na jego pojemność oraz zgodność parametrów (w tym szczegółowych wymiarów) z zaleceniami producenta.
 • Zbyt mały akumulator nie będzie wystarczający do zasilania elektroniki w aucie, a nawet jego odpalenia w zimie; z kolei zbyt duży będzie niedoładowany, ponieważ jego moc nie będzie adekwatna do mocy alternatora.
 • Zapoznaj się z poszczególnymi rodzajami akumulatorów, które masz do wyboru. Pamiętaj, że w aucie, w którym do tej pory był zamontowany akumulator kwasowo-ołowiowy, raczej nie powinien znaleźć akumulator AGM.
 • Porównuj oferty różnych producentów i znajdź akumulator, który spełnia wszystkie potrzeby Twojego pojazdu, a jednocześnie będzie dostępny w satysfakcjonującej cenie – możesz posłużyć się naszym rankingiem!
 • Akumulatory samochodowe – najczęściej zadawane pytania

  Jakie parametry podczas zakupu akumulatora mają największe znaczenie?
  Absolutną podstawą jest oczywiście rozmiar i kształt baterii, ponieważ te powinny umożliwiać swobodne włożenie jej w aucie do dedykowanej wnęki. Duże znaczenie ma także pojemność podawana w Ah oraz prąd rozruchowy.

  Czy rozstaw biegunów oraz ich orientacja jest ważna?
  Teoretycznie tak, jednak jeżeli zakupiłeś już akumulator, który ma odwrotnie ustawione bieguny względem Twojego samochodu, wcale nie musisz go zwracać. Wystarczy, że dokupisz odpowiednią przejściówkę i będziesz mógł z niego korzystać.

  Jakich marek akumulatory są warte uwagi?
  Nie tylko po naszym zestawieniu, ale również po wielu innych widać, że popularne są akumulatory między innymi marek takich jak Bosch, Varta, Centra czy Exide. Oczywiście można wybierać baterie również mniej znanych firm i wcale nie znaczy to, że okażą się gorsze.
  Patrycja Wojas
  Patrycja Wojas

  Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!