Data publikacji:

Jaki akumulator wybrać? Ranking najlepszych akumulatorów

Akumulator to serce silnika, a co za tym idzie – całego samochodu. Umożliwia uruchomienie pojazdu i korzystanie z niego. Zasila także radio, światła i podgrzewane fotele (jeżeli są w wyposażeniu). Naturalną konsekwencją eksploatacji samochodu jest zużywanie się akumulatora. Z tego względu w pewnym momencie konieczna jest jego wymiana. Jaki akumulator jest najlepszy, jak go wybrać i gdzie kupić? Na te i inne pytania odpowiadamy.
Jaki akumulator

Po czym poznać, że pora wymienić akumulator?

Obecnie żywotność akumulatorów to 4–6 lat. Przy rozsądnej eksploatacji i odpowiedniej trosce mogą wytrzymać dłużej. Oczywiste jest, że zużyty akumulator trzeba wymienić. Jednak po czym poznać, że nadeszła na to pora?
Przede wszystkim każdego właściciela powinny zaniepokoić niecodzienne dźwięki wydobywające się spod maski, zwłaszcza rzężenie. Oznaką nakazującą sprawdzić stan akumulatora są także problemy z odpaleniem silnika mimo działającego rozrusznika oraz wolne obroty podczas rozruchu. Przy sprawdzeniu akumulatora woltomierzem jasnym sygnałem, że coś jest nie tak, będzie spadek napięcia. Może pojawić się także napęczniała obudowa.
O potrzebie wymiany akumulatora na nowy mówią także problemy z oświetleniem oraz elektroniką. Jeżeli światło reflektorów osłabło, a kontrolki na desce rozdzielczej całkowicie zgasły, także konieczne jest rozważenie wymiany akumulatora, jeżeli chce się nadal korzystać z pojazdu. Objawy mogą się pojawiać pojedynczo bądź współwystępować. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z porady mechanika.

Jakie są rodzaje akumulatorów?

Zanim zacznie się szukać, jaki akumulator będzie najlepszy dla danego pojazdu, warto doedukować się, jakie rodzaje akumulatorów są dostępne. Obecnie na rynku można znaleźć bardzo szeroką ofertę sprzętów i różne rodzaje akumulatorów, dlatego dobrze jest wiedzieć, jakie są warte uwagi.
Najbardziej standardowym typem są akumulatory kwasowe i kwasowo-ołowiowe. Składają się z ołowianych płyt galwanicznych zanurzonych w elektrolicie. Można je podzielić na dwa podtypy: obsługowe – wymagające uzupełniania elektrolitu wodą destylowaną, i bezobsługowe – szczelnie zamknięte, bez możliwości dolewania wody. Ich zaletą jest mocne zasilanie, z kolei wadą – wysoka wrażliwość na głębokie rozładowanie, czyli takie poniżej stanu dopuszczalnego przez producenta. Podobnym typem są akumulatory ECM, jednak cechuje je lepsza pojemność i większa odporność na rozładowanie.
Innym typem są akumulatory litowo-jonowe. Znane wszystkim ze smartfonów baterie wykorzystywane są także w motoryzacji. Zasilają samochody hybrydowe. Są dość niewielkie i lekkie, a jednocześnie zapewniają stabilną pracę i wysokie napięcie.
Kolejny rodzaj to akumulatory AGM. Są stosunkowo nowe, montuje się je w samochodach hybrydowych. Są odporne na warunki atmosferyczne i mają dużą pojemność, jednocześnie mając niewielką masę. Pod niektórymi względami przypominają je akumulatory żelowe, które także cechuje wysoka trwałość i małe straty mocy. Raczej nie nadają się do diesli o dużej mocy.

Jak wybrać akumulator?

Dobór akumulatora zależy od wielu czynników. Jednymi z najważniejszych są marka oraz rocznik samochodu, a także rodzaj użytkowanego paliwa. Marka auta jest ważna, ponieważ niektórzy producenci uznają tylko wybrane rodzaje akumulatorów. Są one określone w instrukcji dołączonej do samochodu.
Z kolei wiek pojazdu jest bardzo istotny ze względu na postępujący rozwój nowych technologii i nieustanne wprowadzenie nowych rozwiązań do samochodów. Kolejne funkcjonalności związane z dodatkową elektroniką generują coraz większe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Rodzaj paliwa jest kluczowy dla prawidłowego działania silnika.
Przy wyborze należy koniecznie uwzględnić pojemność silnika. Nawet najlepszy akumulator na rynku nie zda egzaminu, jeżeli nie będzie odpowiednio dopasowany. Z kolei parametrem, który powinien być jak najwyższy, jest prąd rozruchowy. Jego wysokość jest szczególnie ważna dla diesli.
Jaki akumulator do diesla wybrać? Ze względu na budowę tego rodzaju silników i obecność świec żarowych, wymagana jest zwiększona pojemność baterii. Przyjęło się, że dobrze jest kupić akumulator o pojemności o 10–15% większej od zalecanej przez producenta. W przypadku akumulatora ołowiowego do diesla warto decydować się na części o większej masie. Zwykle oznacza ona, że konstrukcja jest solidna i trwała.
Jaki akumulator do „benzyniaka” wybrać? W tym przypadku można śmiało zdecydować się na mniejszą pojemność, jako że moc pobierana przez układ zapłonowy jest mniejsza niż w silnikach Diesla. Łączy się to z niższą ceną akumulatorów. Do silników o pojemności 1.1–1.3 w pojeździe bez wielu elektronicznych udogodnień wystarczy akumulator o prądzie rozruchowym 400–500 A. Dobrym rozwiązaniem dla nowszych samochodów jest akumulator typu ECM, cechujący się zwiększoną trwałością.

Gdzie kupić akumulator?

Jednym z najbardziej oczywistych rozwiązań jest kupno akumulatora u mechanika. Specjalista będzie wiedział, jaki akumulator sprawdzi się najlepiej, i od razu go zamontuje. Jest to jednak opcja najdroższa ze względu na koszty robocizny. Innym wyborem są profesjonalne sklepy. W tym przypadku także nie będzie najtaniej, jednak korzystniej niż w przypadku warsztatu.
Rozwiązaniem są także markety i supermarkety. Obok warzyw, ubrań i herbat znajdują się w nich także akcesoria motoryzacyjne. Zakup akumulatora w takim miejscu może być najmniej kosztowny i najwygodniejszy. Jednak czy jest najlepszym rozwiązaniem? Odpowiedź brzmi – raczej nie. Choć sprzęt może mieć zadowalające parametry i dobre opinie, nigdy nie mamy pewności, jak długo leżał na półce i czy był przechowywany w odpowiednich warunkach. Bateria może na starcie być rozładowana lub uszkodzona mechanicznie.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc zakup u profesjonalistów. Autoryzowane punkty dają gwarancję, że bateria jest nieuszkodzona i prawidłowo traktowana. Pracownicy takiego miejsca są w stanie również pomóc z wyborem odpowiedniej sztuki i udzielić wskazówek dotyczących użytkowania.

Akumulator samochodowy – cena

Cena akumulatora zależy od kilku zmiennych – od pojemności silnika, typu paliwa oraz jakości i żywotności sprzętu. Można jednak pokusić się o określenie orientacyjnych widełek cenowych. I tak za akumulator do pojazdu benzynowego o niskiej pojemności zapłacimy około 150–250 zł.
Na część do samochodu benzynowego o nieco większej pojemności lub do diesla trzeba będzie wydać około 250–350 zł. Z kolei za najbardziej pojemne akumulatory do benzyny lub nowego diesla zapłacimy od 300 zł w górę.

Ranking akumulatorów

Kiedy wiadomo już, jaki akumulator do danego samochodu należy wybrać i na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji, warto zerknąć także na ranking akumulatorów. Przedstawiamy zbiór najlepszych części.
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!