Data modyfikacji:

Kormoran Snowpro B2 - Opony zimowe na polskie drogi

Autor: Łukasz Wulkanista

„Gospodarczy patriotyzm” to postawa, którą reprezentuje wielu polskich kierowców. Chociaż marka Kormoran oficjalnie należy do francuskiego przedsiębiorstwa Michelin, ogumienie sygnowane nazwą dużego, czarnego ptaka można nazywać „naszym”. Powodów jest wiele. Po pierwsze wytwarzane jest ono w zakładach, w których przez dziesięciolecia należały do firmy Stomil Olsztyn. Co więcej, już wtedy Kormoran był jedną z marek, które miała w swojej ofercie firma z Olsztyna. Widać zatem, że mimo zmiany właściciela w 1999 roku, historia tej kultowej polskiej marki opon wcale się nie skończyła. Przeciwnie, jest kultywowana i wciąż posiada swoich wiernych wyznawców. Dowodem tego jest model opon zimowych Kormoran Snowpro B2, który notuje w naszym kraju świetną sprzedaż. Nic dziwnego, to kolejna odsłona budżetowego ogumienia, stworzonego specjalnie z myślą o jeździe w środkowoeuropejskich warunkach. Ale czy ich popularność to wyłącznie wynik naszego tradycjonalizmu? Nie, to też efekt niskiej ceny, jedne z najlepszych warunków gwarancyjnych, duża dostępność i, co bardzo istotne, oszczędność. To zdecydowanie lepszy wybór od wielu tzw. „azjatyckich budżetówek”.

Kormoran Snowpro B2

Spis treści:

 1. Technologia
 2. Oferta (lista produktów)
 3. Wady i zalety bieżnika
 4. Etykieta EU
 5. Gwarancja
 6. Snowpro vs Snowpro B2
 7. Opinie kierowców
 8. Ocena parametrów
 9. Podsumowanie
 10. Dane techniczne

Technologia

Po raz kolejny inżynierowie zdecydowali się na zastosowanie kierunkowego bieżnika. Duża liczba nacięć po bokach sprawia, że woda jest błyskawicznie odprowadzana spod kół, zwiększając bezpieczeństwo i komfort prowadzenia auta podczas trudnych, deszczowych warunków czy na błocie pośniegowym. Jak w praktycznie każdej oponie zimowej, tak i tutaj za zapewnienie odpowiedniej przyczepności na śniegu odpowiadają gęsto rozmieszczone lamele. Ich zadaniem jest zazębiać się na białym puchu, co daje bardzo dobre efekty i nie bez powodu stało się „zimowym standardem”. To, co od razu rzuca się w oczy, to też mocno zaokrąglone łączenie bieżnika ze ścianami bocznymi, co ma na celu zwiększenie zwrotności. Jak widać, zadaniem inżynierów było stworzenie gum „na polskie drogi”, gdzie warunki pogodowe potrafią zmienić się z dnia na dzień. Jednocześnie udało im się sprawić, by – mimo agresywnej rzeźby – model Snowpro B2 zapewniał wysoki komfort jazdy (przede wszystkim komfort akustyczny). To atut, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jest to ogumienie klasy budżetowej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie m.in. odpowiednio dobrane składniki mieszanki surowcowej, gwarantujące elastyczność. Ponadto opona posiada symbol 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake). Informuje on o spełnieniu standardów ogumienie zimowego stawianych przez Unię Europejską.

Wady i zalety bieżnika

Pisanie o dobrych i mocnych stronach opon z klasy budżetowej nie jest prostym zadaniem, ponieważ często różne rozmiary prezentują wyraźnie odmienne właściwości. Z tego powodu warto zawsze poprosić o egzemplarz o konkretnych wymiarach i sprawdzić jego parametry. Jest jednak kilka rzeczy, które można powiedzieć o wszystkich oponach Kormoran Snowpro B2. Jeśli chodzi o zalety, to największą z nich jest komfort akustyczny. Niski poziom emitowanego hałasu (68 dB) sprawia, że ogumienie z Olsztyna bardzo dobrze wypada na tle konkurencji. Trzeba też wspomnieć o dużej odporności gum na ścieranie, co jest ważnym argumentem dla tych, którzy wybierają budżetówki. Minusem jest za to dość uboga gama rozmiarów – zaledwie 22 (od 13 do 18 cali). Sprawia to, że wielu kierowców, którzy chcieliby zdecydować się na polską markę, zwyczajnie nie będzie miało takiej szansy. Najwyraźniej producent zdecydował się jednak postawić na najbardziej popularne rozmiary. Co się natomiast tyczy takich parametrów, jak choćby hamowanie na różnych nawierzchniach, to trzeba brać pod uwagę, że mamy tu do czynienia z ogumieniem przeznaczonym wyłącznie do typowej jazdy. Dlatego największe uznanie zdobywa ono wśród posiadaczy miejskich aut osobowych, którzy potrzebują pewnego środka transportu, a nie sportowej zabawki.

Etykieta unijna (dla rozmiaru 205/55 R16)

Klasy od A do E przyznawane są przez Unię Europejską tym modelom opon, które pozytywnie przeszły testy w danej kategorii. Oznacza to, że bez względu na ostateczny wynik, wszystkie, które taką etykietę otrzymały, spełniają podstawowe standardy bezpieczeństwa i zostały dopuszczone do sprzedaży. Opory toczenia / klasa paliwowa Klasa „E”, jaką można zobaczyć na nowych oponach Kormoran Snowpro B2 w tym rozmiarze, nie powinna dziwić. Jest normą, że najwyższe noty przyznawane są ogumieniu z wyższych półek cenowych, a tym z niższych – odpowiednio niższe. Jak nietrudno się domyślić, wysokość oporów toczenia wpływa na poziom zużycia paliwa. Hamowanie na mokrej nawierzchni Opony z Olsztyna przeszły badanie hamowania na mokrej drodze, osiągając pozytywny wynik (E). Oznacza to, że doskonale spełniają swoją rolę – gwarantują bezpieczeństwo przy spokojnej, zwyczajnej jeździe. Hałas 68dB to rewelacyjny wynik, który zapewnia komfortową podróż kierowcy i pasażerom zasiadającym w aucie, wyposażonym w ten model. Taki rezultat to rzadkość w tej klasie cenowej. Wskazuje na to grafika po lewej stronie, przedstawiająca jedną na trzy fale dźwiękowe, gdzie dwie to poziom przeciętny, a jeden – mniejszy.

Kormoran Snowpro vs Snowpro B2

Kormoran Snowpro B2 to następca cieszącej się w naszym kraju sporą popularnością opony Snowpro. Najbardziej widoczna różnica w konstrukcji bieżników to szeroki centralny kanał na całej długości, z którego zdecydowano się zrezygnować w wersji B2 (a także w jeszcze nowszej generacji – B5). Snowpro był oferowany dla posiadaczy aut o kołach w rozmiarach 15-18 cali. W kolejnej edycji m.in. wzmocniono klocki i zoptymalizowano mieszankę surowcową pod kątem zachowania w trudnych, zimowych warunkach. Dołożono też starań, aby zwiększyć powierzchnię styku gumy z nawierzchnią, co przełożyło się na bardziej równomierne ścieranie. Udało się też obniżyć opory toczenia, co zostało dostrzeżone i spotkało się z pozytywnymi opiniami kierowców.

Jak przyjęły się opony Kormoran Snowpro B2?

Druga generacja serii Snowpro spotkała się z mieszanymi komentarzami. Najwięcej zwolenników znalazła wśród kierowców, którzy dobrze znali już markę Kormoran i mieli świadomość, że decydują się na opony klasy ekonomicznej. W tej kategorii wypadają bowiem naprawdę pozytywnie, będąc dobrą alternatywą dla niecieszących się najlepszą sławą chińskich budżetówek. Zadowoleni nabywcy często chwalą je za dobry stosunek ceny do jakości oraz niski poziom emitowanego hałasu.

Gwarancja na opony Kormoran Snowpro B2

Kormoran Snowpro B2, mimo że sygnowane polską marką, są dzieckiem koncernu Michelin. W związku z tym warunki gwarancji są takie same jak dla wszystkich innych opon francuskiego przedsiębiorstwa (Michelin, Kleber, BFGoodrich, Riken, Taurus, Warrior, Siamtyre, Tigar, Euromaster czy Recamic). Producent daje maksymalnie 10 lat na reklamowanie swoich produktów, chyba że wcześniej głębokość bieżnika osiągnie krytyczny poziom TWI, czyli 1,6 milimetra. Co więcej, jeśli reklamacja zostanie zgłoszona po upływie dwóch lat od daty zakupy, można liczyć wyłącznie na częściową rekompensatę. Wcześniej w grę wchodzi też wymiana na nowy egzemplarz lub całkowity zwrot kosztów.

Opinie

Ja osobiście chciaił bym bardzo te opony polecić, ALE tylko tym, którzy wiedzą, że samochód służy do jeżdżenia a nie popisywania się. Kto to rozumie, ten będzie zadowolony. Bo przy normalnej jeździe nie można na nic narzekać, nie hałasują, są odpowiednio twarde, a jeśli dobrze się wyważy koła to już w ogóle miód malina. Na zakrętach trochę gorzej, no ale to jest właśnie to co trzeba pamiętać: na zakrętach się zwalnia i kto przestrzega ELEMENTARNYCH zasad drogowych nie widzi w tym problemu. Podsumowaując, odradzam Jamesowi Bondowi, ale całej reszcie polecam.
Różne rzeczy czytałam o tych oponach i… jestem w szoku. Mam komplet Kormoranów Snow Pro B2 od 2014 i nigdy nie odczułam tego, że to są opony jakiejś słabszej jakości czy coś w tym rodzaju. Jeżdżę codziennie około 30 kilometrów do pracy, gdzieś czasem do sklepu czy dalej, drogi różne raz proste raz dziurawe i w każdych warunkach jest ok. Wydaje mi się, że jeśli ktoś nie chce wydawać fortuny to powinien się zainteresować tematem, bo mamy dobre polskie opony, w fanej cenie. Magda
Kormoran Snowpro B 2 to opona godna polecenia. Dużo za mało, czyli to, czego szuka każdy klient. Zima z nią niestraszna. Jeszcze raz polecam!!
Ok, mogą być. Przetestowane przez ostatnią jesień i zimę, przebieg duży, drogi krajowe, samochód passacik. Przyznam się że pierwszy raz kupiłem opony Kormoran a o tym konkretnym bieżniku nigdy bym nie usłyszał gdyby nie pęknięcie i potrzeba szybkiej wymiany. No więc wziąłem takie jakie akurat były, najtańsze, czyli Kormoran snowpro b2 z myślą że potem zamówię potem już komplet porządnych. Ale minęło trochę czasu a tu praktycznie nie ma na co narzekać : nic mi nie ucieka czyli zajeżdżają się tak samo z każdej strony, do tego praktycznie jakichś ostrych śladów użytkowania do tego czasu nie widać. Komfort…. nie powiem, że wysoki, ale jest ok i nie ma co narzekać, grunt że są ciche. Bardzo fajne opony.
Z oponami jest jak z każdym innym produktem. Czasem wyda się kilka stów np. na wypasione markowe buty, a one się potem rozlecą po paru tygodniach, a czasem jakieś tanie szmacianki z bazaru będą służyły przez lata. I tak samo jest tutaj, chociaż Kormoran to nie żadne „szmacianki”. Wprawdzie półka „ekonomiczna” ale bez porównania lepsze np. od takich ze wschodu mimo że cena porównywalna. W przeciwieństwie do nich SnowPro B2 nie mają większych problemów z tym, żeby ruszyć z błota pośniegowego czy niedużej zaspy. No na lodzie oczywiście nie jeżdżą za dobrze, ale które tak naprawdę by dały radę bez kolców? Żadne.

Parametry opony

Porównajmy główne cechy opony takie jak zachowanie na mokrej nawierzchni, chęć ponownego zakupu czy cena produktu. Wszystkie parametry oceniane są w skali od 1 do 10.

Podsumowanie

Kormoran Snowpro B2 to nie opony, dzięki którym można naśladować filmowe sceny pościgów. To porządne, sprawdzone i dobrze przyjęte ogumienie zimowe, które służyć ma do zwykłej, codziennej jazdy nawet podczas najbardziej mroźnych dni. Jako takie sprawdzają się wprost doskonale, zostawiając w tyle wiele konkurencyjnych modeli w swojej klasie. Za tę cenę trudno znaleźć coś lepszego.

Dane techniczne:

 • Klasa – ekonomiczna
 • Producent – Kormoran
 • Koncern – Michelin
 • Bieżnik – Snowpro B2
 • Poprzednia wersja – Snowpro
 • Następna wersja – Snowpro B5
 • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
 • Przeznaczenie – samochody osobowe
 • Gwarancja – do osiągnięcia przez bieżnik głębokości 1,6 mm
 • Średnica felgi – od 13 do 18 cali
 • Ilość wariantów – 53
 • Sezon – opony zimowe
 • Cena – od 131 zł za sztukę (rozmiar 155/65 R14)

Inne nazwy modelu Snowpro B2

Inne nazwy tego modelu, które możecie spotkać w sieci.
 • Kormoran Snowpro B 2 (słowo „B2” ze spacją)
 • Kormoran Snow B2 (bez „pro” w słownie "Snowpro")
 • Kormoran Snowpro 2 (z pominięciem litery "B")
 • Snow PRO B2 ("Snow" i "pro" pisane oddzielnie)
 • B2 Snowpro (odwrotna kolejność)
 • Kormoran z Biedronki (sprzedawany w sieci sklepów Biedronka)

5 komentarzy
 1. kania | 21.10.2018 14:10
  tak jest to opona 92H , rozumiem że w tym indeksie nie jest potrzebne wzmocnienie(w ogłoszeniu na sklepie podali wyrażnie 92H XL) jest tylko jakieś 04XX z boku robie bardzo dużo kilometrów zimą po górach dlatego moje uwagi i obawy. Pozdrawiam
  1. Łukasz Wulkanista | 21.10.2018 18:14
   To czy opona w danym rozmiarze wymaga wzmocnienia czy nie uzależnione jest od producenta samochody i jego zalecen. Lekkiemu autu wystarczy indeks 92, cięższemu lub o większej mocy 96.
 2. kania | 21.10.2018 12:02
  witam Kormoran Snowpro2 zimowa podaje wszędzie że jest wzmocniona. kupiłem te opony , 205/60/16, nigdzie na oponie nie znalazłem znaku XL lub Extra Load. Natomiast co oznaczją symbol T57R, lub 04 XX. pozdrawiam
  1. Łukasz Wulkanista | 21.10.2018 12:51
   Jeżeli jest to opona z indeksami 96H to na pewno jest to opona wzmacniana, nawet jeżeli nie na takiej informacji na boku opony (nie zawsze występuje takie oznaczenie). Jeżeli opona ma indeksy 92H to faktycznie próżno szukać w niej informacji o wzmocnieniu bo faktycznie takowego nie posiada.
 3. Michał | 03.11.2017 12:24
  Z tej tabeli wynika, że rozmiar 215/45/17 nie ma rantu ochronnego, zgadza się ??
Nokian WR Snowproof

Nokian WR Snowproof. Opona zimowa na sezon 2022/2023

2022-09-25
Nokian WR Snowproof to opona zimowa klasy premium od najbardziej wysuniętego na północ producenta ogumienia. Z tym modelem można cieszyć się bezpieczną i spokojną jazdą nawet w ekstremalnych warunkach. Zobacz, jak prezentuje się bieżnik opony oraz jak model wypada w testach.
vredestein wintrac pro

Vredestein Wintrac PRO. Testy i opinie

2022-09-24
Vredestein Wintrac PRO to produkt holenderskiej marki opon, która bardzo dobrze spisuje się w produkcji specjalistycznych opon. Wspomniany model jest godnym reprezentantem zimowego ogumienia marki premium. Najnowsze opony Vredestein Wintrac PRO to zaprojektowane zostały z myślą o zapewnieniu doskonałej przyczepności na oblodzonych i zaśnieżonych drogach. Do produkcji wykorzystano najnowsze technologie, które przyniosły sukces opisywanemu modelowi opon czyniąc je niezwykle polecanymi oponami zimowymi. Dostępne są w rozmiarach od 17 do 22 cali, czyli najczęściej spotykanymi średnicami kół samochodowych, dzięki czemu uznać można je za bardzo uniwersalne.
pirelli sottozero 3

Pirelli SottoZero 3. Znakomita opona zimowa

2022-09-18
Pirelli SottoZero 3 to zimowa opona przeznaczona do najlepszych, najbardziej ekskluzywnych samochodów premium. Zaprojektowana i skonstruowana została tak, aby zapewniać najwyższy poziom bezpieczeństwa, kontroli i przyczepności w każdych, nawet najtrudniejszych zimowych warunkach. Model ten powstał w wyniku zestawienia prac projektowych, zebranego doświadczenia i opinii producenta wraz z najlepszymi, najbardziej renomowanymi producentami samochodów osobowych marki premium. Sprawdźmy, czym model Pirelli SottoZero 3 zasłużył na taką renomę.
Pirelli Scorpion Winter

Pirelli Scorpion Winter. Opona zimowa klasy premium

2022-09-17
Pirelli Scorpion Winter to opona zimowa klasy premium, która nie zawodzi niezmiennie już od wielu lat. Przeznaczona jest do samochodów o większej mocy i pojemności. Najlepiej sprawdzi się w SUV-ach i Crossoverach, które na pewno odwdzięczą się wysoką precyzją prowadzenia i bezpieczeństwem w trakcie zimy. Model ten jest z roku na rok udoskonalany, a używane technologie coraz nowsze i bardziej zaawansowane. Sam model istnieje od 2012 roku i cały czas cieszy się wielkim zainteresowaniem, utrzymując niezmiennie wysokie lokaty w niezależnych testach.
dunlop winter sport 5 suv

Dunlop Winter Sport 5 SUV. Opona zimowa premium

2022-09-16
Dunlop Winter Sport 5 SUV zbudowana została na sportowym modelu, z tą różnicą, że ta przeznaczona jest głównie do większych samochodów typu SUV. Jaki efekt uzyskano? Podobnie jak w sportowym egzemplarzu opona wykazuje się ponadprzeciętnym trzymaniem trakcji, manewrami o bardzo wysokiej precyzji oraz bardzo dokładną i szybką reakcją na polecenia kierowcy. Dodatkowo konstrukcja, jak na opony do SUV-ów, została dostosowana do większej wagi i mocniejszej jednostki silnikowej. Czym charakteryzuje się model Dunlop Winter Sport 5 SUV?
Dunlop Winter Sport 5

Dunlop Winter Sport 5. Opony zimowe klasy premium na sezon 2022/2023

2022-09-14
Dunlop jest czołową marką opon w cyklicznej imprezie 24h Le Mans, a także w wielu wyścigach długodystansowych. Wyniki testów największych, niezależnych magazynów i organizacji konsumenckich, a także morze pozytywnych opinii samych użytkowników mówią same za siebie: Dunlop Winter Sport 5 to prawdopodobnie jedna z najlepszych opon zimowych dekady.