Data modyfikacji:

Kormoran Snowpro B2 - Opony zimowe na polskie drogi

Autor: Łukasz Wulkanista

„Gospodarczy patriotyzm” to postawa, którą reprezentuje wielu polskich kierowców. Chociaż marka Kormoran oficjalnie należy do francuskiego przedsiębiorstwa Michelin, ogumienie sygnowane nazwą dużego, czarnego ptaka można nazywać „naszym”. Powodów jest wiele. Po pierwsze wytwarzane jest ono w zakładach, w których przez dziesięciolecia należały do firmy Stomil Olsztyn. Co więcej, już wtedy Kormoran był jedną z marek, które miała w swojej ofercie firma z Olsztyna. Widać zatem, że mimo zmiany właściciela w 1999 roku, historia tej kultowej polskiej marki opon wcale się nie skończyła. Przeciwnie, jest kultywowana i wciąż posiada swoich wiernych wyznawców. Dowodem tego jest model opon zimowych Kormoran Snowpro B2, który notuje w naszym kraju świetną sprzedaż. Nic dziwnego, to kolejna odsłona budżetowego ogumienia, stworzonego specjalnie z myślą o jeździe w środkowoeuropejskich warunkach. Ale czy ich popularność to wyłącznie wynik naszego tradycjonalizmu? Nie, to też efekt niskiej ceny, jedne z najlepszych warunków gwarancyjnych, duża dostępność i, co bardzo istotne, oszczędność. To zdecydowanie lepszy wybór od wielu tzw. „azjatyckich budżetówek”.

Kormoran Snowpro B2

Spis treści:

  1. Technologia
  2. Oferta (lista produktów)
  3. Wady i zalety bieżnika
  4. Etykieta EU
  5. Gwarancja
  6. Snowpro vs Snowpro B2
  7. Opinie kierowców
  8. Ocena parametrów
  9. Podsumowanie
  10. Dane techniczne

Technologia

Po raz kolejny inżynierowie zdecydowali się na zastosowanie kierunkowego bieżnika. Duża liczba nacięć po bokach sprawia, że woda jest błyskawicznie odprowadzana spod kół, zwiększając bezpieczeństwo i komfort prowadzenia auta podczas trudnych, deszczowych warunków czy na błocie pośniegowym. Jak w praktycznie każdej oponie zimowej, tak i tutaj za zapewnienie odpowiedniej przyczepności na śniegu odpowiadają gęsto rozmieszczone lamele. Ich zadaniem jest zazębiać się na białym puchu, co daje bardzo dobre efekty i nie bez powodu stało się „zimowym standardem”. To, co od razu rzuca się w oczy, to też mocno zaokrąglone łączenie bieżnika ze ścianami bocznymi, co ma na celu zwiększenie zwrotności. Jak widać, zadaniem inżynierów było stworzenie gum „na polskie drogi”, gdzie warunki pogodowe potrafią zmienić się z dnia na dzień. Jednocześnie udało im się sprawić, by – mimo agresywnej rzeźby – model Snowpro B2 zapewniał wysoki komfort jazdy (przede wszystkim komfort akustyczny). To atut, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że jest to ogumienie klasy budżetowej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie m.in. odpowiednio dobrane składniki mieszanki surowcowej, gwarantujące elastyczność. Ponadto opona posiada symbol 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake). Informuje on o spełnieniu standardów ogumienie zimowego stawianych przez Unię Europejską.

Wady i zalety bieżnika

Pisanie o dobrych i mocnych stronach opon z klasy budżetowej nie jest prostym zadaniem, ponieważ często różne rozmiary prezentują wyraźnie odmienne właściwości. Z tego powodu warto zawsze poprosić o egzemplarz o konkretnych wymiarach i sprawdzić jego parametry. Jest jednak kilka rzeczy, które można powiedzieć o wszystkich oponach Kormoran Snowpro B2. Jeśli chodzi o zalety, to największą z nich jest komfort akustyczny. Niski poziom emitowanego hałasu (68 dB) sprawia, że ogumienie z Olsztyna bardzo dobrze wypada na tle konkurencji. Trzeba też wspomnieć o dużej odporności gum na ścieranie, co jest ważnym argumentem dla tych, którzy wybierają budżetówki. Minusem jest za to dość uboga gama rozmiarów – zaledwie 22 (od 13 do 18 cali). Sprawia to, że wielu kierowców, którzy chcieliby zdecydować się na polską markę, zwyczajnie nie będzie miało takiej szansy. Najwyraźniej producent zdecydował się jednak postawić na najbardziej popularne rozmiary. Co się natomiast tyczy takich parametrów, jak choćby hamowanie na różnych nawierzchniach, to trzeba brać pod uwagę, że mamy tu do czynienia z ogumieniem przeznaczonym wyłącznie do typowej jazdy. Dlatego największe uznanie zdobywa ono wśród posiadaczy miejskich aut osobowych, którzy potrzebują pewnego środka transportu, a nie sportowej zabawki.

Etykieta unijna (dla rozmiaru 205/55 R16)

Klasy od A do E przyznawane są przez Unię Europejską tym modelom opon, które pozytywnie przeszły testy w danej kategorii. Oznacza to, że bez względu na ostateczny wynik, wszystkie, które taką etykietę otrzymały, spełniają podstawowe standardy bezpieczeństwa i zostały dopuszczone do sprzedaży. Opory toczenia / klasa paliwowa Klasa „E”, jaką można zobaczyć na nowych oponach Kormoran Snowpro B2 w tym rozmiarze, nie powinna dziwić. Jest normą, że najwyższe noty przyznawane są ogumieniu z wyższych półek cenowych, a tym z niższych – odpowiednio niższe. Jak nietrudno się domyślić, wysokość oporów toczenia wpływa na poziom zużycia paliwa. Hamowanie na mokrej nawierzchni Opony z Olsztyna przeszły badanie hamowania na mokrej drodze, osiągając pozytywny wynik (E). Oznacza to, że doskonale spełniają swoją rolę – gwarantują bezpieczeństwo przy spokojnej, zwyczajnej jeździe. Hałas 68dB to rewelacyjny wynik, który zapewnia komfortową podróż kierowcy i pasażerom zasiadającym w aucie, wyposażonym w ten model. Taki rezultat to rzadkość w tej klasie cenowej. Wskazuje na to grafika po lewej stronie, przedstawiająca jedną na trzy fale dźwiękowe, gdzie dwie to poziom przeciętny, a jeden – mniejszy.

Kormoran Snowpro vs Snowpro B2

Kormoran Snowpro B2 to następca cieszącej się w naszym kraju sporą popularnością opony Snowpro. Najbardziej widoczna różnica w konstrukcji bieżników to szeroki centralny kanał na całej długości, z którego zdecydowano się zrezygnować w wersji B2 (a także w jeszcze nowszej generacji – B5). Snowpro był oferowany dla posiadaczy aut o kołach w rozmiarach 15-18 cali. W kolejnej edycji m.in. wzmocniono klocki i zoptymalizowano mieszankę surowcową pod kątem zachowania w trudnych, zimowych warunkach. Dołożono też starań, aby zwiększyć powierzchnię styku gumy z nawierzchnią, co przełożyło się na bardziej równomierne ścieranie. Udało się też obniżyć opory toczenia, co zostało dostrzeżone i spotkało się z pozytywnymi opiniami kierowców.

Jak przyjęły się opony Kormoran Snowpro B2?

Druga generacja serii Snowpro spotkała się z mieszanymi komentarzami. Najwięcej zwolenników znalazła wśród kierowców, którzy dobrze znali już markę Kormoran i mieli świadomość, że decydują się na opony klasy ekonomicznej. W tej kategorii wypadają bowiem naprawdę pozytywnie, będąc dobrą alternatywą dla niecieszących się najlepszą sławą chińskich budżetówek. Zadowoleni nabywcy często chwalą je za dobry stosunek ceny do jakości oraz niski poziom emitowanego hałasu.

Gwarancja na opony Kormoran Snowpro B2

Kormoran Snowpro B2, mimo że sygnowane polską marką, są dzieckiem koncernu Michelin. W związku z tym warunki gwarancji są takie same jak dla wszystkich innych opon francuskiego przedsiębiorstwa (Michelin, Kleber, BFGoodrich, Riken, Taurus, Warrior, Siamtyre, Tigar, Euromaster czy Recamic). Producent daje maksymalnie 10 lat na reklamowanie swoich produktów, chyba że wcześniej głębokość bieżnika osiągnie krytyczny poziom TWI, czyli 1,6 milimetra. Co więcej, jeśli reklamacja zostanie zgłoszona po upływie dwóch lat od daty zakupy, można liczyć wyłącznie na częściową rekompensatę. Wcześniej w grę wchodzi też wymiana na nowy egzemplarz lub całkowity zwrot kosztów.

Opinie

Ja osobiście chciaił bym bardzo te opony polecić, ALE tylko tym, którzy wiedzą, że samochód służy do jeżdżenia a nie popisywania się. Kto to rozumie, ten będzie zadowolony. Bo przy normalnej jeździe nie można na nic narzekać, nie hałasują, są odpowiednio twarde, a jeśli dobrze się wyważy koła to już w ogóle miód malina. Na zakrętach trochę gorzej, no ale to jest właśnie to co trzeba pamiętać: na zakrętach się zwalnia i kto przestrzega ELEMENTARNYCH zasad drogowych nie widzi w tym problemu. Podsumowaując, odradzam Jamesowi Bondowi, ale całej reszcie polecam.
Różne rzeczy czytałam o tych oponach i… jestem w szoku. Mam komplet Kormoranów Snow Pro B2 od 2014 i nigdy nie odczułam tego, że to są opony jakiejś słabszej jakości czy coś w tym rodzaju. Jeżdżę codziennie około 30 kilometrów do pracy, gdzieś czasem do sklepu czy dalej, drogi różne raz proste raz dziurawe i w każdych warunkach jest ok. Wydaje mi się, że jeśli ktoś nie chce wydawać fortuny to powinien się zainteresować tematem, bo mamy dobre polskie opony, w fanej cenie. Magda
Kormoran Snowpro B 2 to opona godna polecenia. Dużo za mało, czyli to, czego szuka każdy klient. Zima z nią niestraszna. Jeszcze raz polecam!!
Ok, mogą być. Przetestowane przez ostatnią jesień i zimę, przebieg duży, drogi krajowe, samochód passacik. Przyznam się że pierwszy raz kupiłem opony Kormoran a o tym konkretnym bieżniku nigdy bym nie usłyszał gdyby nie pęknięcie i potrzeba szybkiej wymiany. No więc wziąłem takie jakie akurat były, najtańsze, czyli Kormoran snowpro b2 z myślą że potem zamówię potem już komplet porządnych. Ale minęło trochę czasu a tu praktycznie nie ma na co narzekać : nic mi nie ucieka czyli zajeżdżają się tak samo z każdej strony, do tego praktycznie jakichś ostrych śladów użytkowania do tego czasu nie widać. Komfort…. nie powiem, że wysoki, ale jest ok i nie ma co narzekać, grunt że są ciche. Bardzo fajne opony.
Z oponami jest jak z każdym innym produktem. Czasem wyda się kilka stów np. na wypasione markowe buty, a one się potem rozlecą po paru tygodniach, a czasem jakieś tanie szmacianki z bazaru będą służyły przez lata. I tak samo jest tutaj, chociaż Kormoran to nie żadne „szmacianki”. Wprawdzie półka „ekonomiczna” ale bez porównania lepsze np. od takich ze wschodu mimo że cena porównywalna. W przeciwieństwie do nich SnowPro B2 nie mają większych problemów z tym, żeby ruszyć z błota pośniegowego czy niedużej zaspy. No na lodzie oczywiście nie jeżdżą za dobrze, ale które tak naprawdę by dały radę bez kolców? Żadne.

Parametry opony

Porównajmy główne cechy opony takie jak zachowanie na mokrej nawierzchni, chęć ponownego zakupu czy cena produktu. Wszystkie parametry oceniane są w skali od 1 do 10.

Podsumowanie

Kormoran Snowpro B2 to nie opony, dzięki którym można naśladować filmowe sceny pościgów. To porządne, sprawdzone i dobrze przyjęte ogumienie zimowe, które służyć ma do zwykłej, codziennej jazdy nawet podczas najbardziej mroźnych dni. Jako takie sprawdzają się wprost doskonale, zostawiając w tyle wiele konkurencyjnych modeli w swojej klasie. Za tę cenę trudno znaleźć coś lepszego.

Dane techniczne:

  • Klasa – ekonomiczna
  • Producent – Kormoran
  • Koncern – Michelin
  • Bieżnik – Snowpro B2
  • Poprzednia wersja – Snowpro
  • Następna wersja – Snowpro B5
  • Rodzaj bieżnika – kierunkowy
  • Przeznaczenie – samochody osobowe
  • Gwarancja – do osiągnięcia przez bieżnik głębokości 1,6 mm
  • Średnica felgi – od 13 do 18 cali
  • Ilość wariantów – 53
  • Sezon – opony zimowe
  • Cena – od 131 zł za sztukę (rozmiar 155/65 R14)

Inne nazwy modelu Snowpro B2

Inne nazwy tego modelu, które możecie spotkać w sieci.
  • Kormoran Snowpro B 2 (słowo „B2” ze spacją)
  • Kormoran Snow B2 (bez „pro” w słownie "Snowpro")
  • Kormoran Snowpro 2 (z pominięciem litery "B")
  • Snow PRO B2 ("Snow" i "pro" pisane oddzielnie)
  • B2 Snowpro (odwrotna kolejność)
  • Kormoran z Biedronki (sprzedawany w sieci sklepów Biedronka)

5 komentarzy
  1. kania | 21.10.2018 14:10
    tak jest to opona 92H , rozumiem że w tym indeksie nie jest potrzebne wzmocnienie(w ogłoszeniu na sklepie podali wyrażnie 92H XL) jest tylko jakieś 04XX z boku robie bardzo dużo kilometrów zimą po górach dlatego moje uwagi i obawy. Pozdrawiam
    1. Łukasz Wulkanista | 21.10.2018 18:14
      To czy opona w danym rozmiarze wymaga wzmocnienia czy nie uzależnione jest od producenta samochody i jego zalecen. Lekkiemu autu wystarczy indeks 92, cięższemu lub o większej mocy 96.
  2. kania | 21.10.2018 12:02
    witam Kormoran Snowpro2 zimowa podaje wszędzie że jest wzmocniona. kupiłem te opony , 205/60/16, nigdzie na oponie nie znalazłem znaku XL lub Extra Load. Natomiast co oznaczją symbol T57R, lub 04 XX. pozdrawiam
    1. Łukasz Wulkanista | 21.10.2018 12:51
      Jeżeli jest to opona z indeksami 96H to na pewno jest to opona wzmacniana, nawet jeżeli nie na takiej informacji na boku opony (nie zawsze występuje takie oznaczenie). Jeżeli opona ma indeksy 92H to faktycznie próżno szukać w niej informacji o wzmocnieniu bo faktycznie takowego nie posiada.
  3. Michał | 03.11.2017 12:24
    Z tej tabeli wynika, że rozmiar 215/45/17 nie ma rantu ochronnego, zgadza się ??
Opony zimowe 15 cali

Opony zimowe 15 cali. Jakie 15-calowe zimówki wybrać?

2023-08-12
Jak powszechnie wiadomo, zima to czas, który jest szczególnie wymagający dla kierowców. Ta pora roku wymaga nie tylko wyjątkowej ostrożności podczas kierowania pojazdem, ale także – o czym nie wolno zapominać – konieczności dostosowania samochodu do mniej sprzyjających warunków. Jednym z elementów, o które należy w szczególności zadbać, są opony. Jakie zimowe opony 15 cali warto wybrać?
marki opon ranking

Najlepsze marki opon. Ranking Wulkanisty

2023-02-01
Co roku największe serwisy motoryzacyjne testują setki modeli opon, aby wybrać ich zdaniem najlepszy egzemplarz. Spośród wszystkich rodzajów ogumienia wyróżniamy trzy główne rodzaje, które charakteryzują przystosowanie opon. Są to opony letnie, zimowe i całoroczne. Przeglądając rankingi najlepszych modeli zauważyć można, że czołówka jest bardzo ciasna, lecz w każdym z podanych przed chwilą rodzajów opon powtarzają się ci sami producenci. Świadczy to o ich jakości i popularności. Dziś przedstawimy naszym zdaniem najlepsze marki opon w oparciu i analizowane rankingi i doświadczenie, dzieląc producentów zgodnie z przeznaczeniem i rodzajem ogumienia.
Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

Dębica Frigo 2 - Najpopularniejsza opona zimowa w Polsce

2022-12-28
Dębica Frigo 2 to jedna z najchętniej wybieranych opon zimowych w Polsce. Zobacz opinie kierowców na temat modelu Frigo 2, zapoznaj się z wynikami testów oraz sprawdź gdzie kupisz najtaniej Dębicę Frigo 2 z darmową dostawą.
michelin alpin a3

Michelin Alpin A3

2022-12-17
Zakup opon zimowych jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy podczas chłodnych miesięcy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli ogumienia zimowego, które skonstruowano z zastosowaniem najnowocześniejszych i sprawdzonych technologii. Jednak w każdym przypadku opony powinny być dopasowane zarówno do danego modelu auta, jak i stylu jazdy i wymagań danego kierowcy. Jedną z wysoko ocenianych propozycji opon zimowych jest model Michelin Alpin A3. To nie tylko gwarancja niezawodności i obecność w najważniejszych testach branżowych na bardzo wysokich pozycjach, ale również doskonały wybór dla osób dbających o detale i praktyczne rozwiązania.
Pirelli Cinturato Winter

Pirelli Cinturato Winter. Opona zimowa od włoskiego producenta

2022-12-02
Ogumienie Pirelli Cinturato Winter już od momentu, w którym pojawiło się na rynku, stało się ogromnym hitem w kategorii opon zimowych. Już w roku, w którym rozpoczęto jej dystrybucję, wzięła udział w przynajmniej sześciu testach opon i została w nich wyróżniona jako polecana lub szczególnie polecana. W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie aspekty związane z użytkowaniem tego modelu opon, a także dostępnymi rozmiarami, bieżnikiem czy zastosowanymi technologiami. Przytoczymy też najważniejsze wnioski z opinii użytkowników i przybliżymy profil tej włoskiej marki.
goodride z507

Opona zimowa Goodride Z507

2022-12-01
Ogumienie do auta zaliczyć można do najważniejszych elementów wyposażenia pojazdu. Na szczególną uwagę zasługują opony zimowe, ponieważ ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu jazdy w niekorzystnych i mało przyjaznych warunkach. To nie tylko niskie temperatury, ale też mokra, zaśnieżona i oblodzona nawierzchnia wraz z dużo większym ryzykiem utraty panowania nad autem. Dlatego wybierając opony zimowe, warto postawić na modele polecane i sprawdzone. Doskonałym przykładem jest tu ogumienie zimowe Goodride Z507. Co wyróżnia te opony i dlaczego to dobry wybór?