Data publikacji:

Kormoran UHP vs Dębica Presto HP2

Opony letnie, szczególnie lepszej klasy, cechują znakomite parametry przyczepności oraz hamowania na suchej, jak i mokrej nawierzchni. Dzisiaj porównamy ze sobą dwa modele opon z klasy ekonomicznej. Pomimo niskiego segmentu jakościowego świetnie wypadają w testach i rankingach. Przedstawiamy opony Kormoran Ultra High Performance (UHP) oraz Dębica Presto HP2. Jak wygląda ich charakterystyka? Co je wyróżnia? 

Kormoran Ultra High Performance 

Kormoran Ultra High Performance to opony klasy ekonomicznej bardzo zaawansowane technicznie. Przewidziane zostały do samochodów o wysokich osiągach, dużej mocy i większych gabarytach. Świetnie sprawdzą się w samochodach sportowych, większych crossoverach, SUV-ach czy limuzynach. Charakteryzuje je przede wszystkim znakomity stosunek jakości do ceny. Opony, jak na klasę ekonomiczną, cechują się dość niską ceną, a jakość, którą otrzymujemy, jest bardzo wysoka.  
Bieżnik opony jest asymetryczny. Jego wewnętrzna część odpowiada za warunki jezdne i prowadzenie oraz odprowadzanie wody, zewnętrzna natomiast stabilizuje tor jazdy, zapewnia lepszą przyczepność i pozwala precyzyjnie pokonywać zakręty. Cztery szerokie kanały obwodowe skutecznie odprowadzają wodę z powierzchni styku, dzięki czemu opona zapewnia dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni, krótką drogę hamowania oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia zjawiska aquaplaningu. Wykorzystanie mieszanki gumowej wzbogaconej krzemionką pozwoliło uzyskać opony niezwykle trwałe i ekonomiczne, a do tego zabezpieczone przed nieregularnym zużywaniem się bloków bieżnika. 

Dębica Presto HP2 

Opona letnia najniższej klasy jakościowej, jaką jest ekonomiczna. Nie wypadają one jednak słabo w testach jakościowych. Spokojnie mogłyby konkurować z oponami klasy średniej, a nawet niektórymi oponami premium. Są to opony o wysokich osiągach, które świetnie sprawdzają się również na mokrych nawierzchniach. Zwiększona liczba rowków i krawędzi ułatwia odprowadzanie wody i poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni.  
Optymalizacja bieżnika i konstrukcji opony Dębica Presto HP2 pozwoliła na lepsze rozprowadzanie ciśnienia wewnątrz, co znacznie zwiększyło trwałość opony oraz obniżyło opory toczenia. Dzięki takim modyfikacjom uzyskano oponę o większej wytrzymałości, do tego niezwykle oszczędną w spalaniu paliwa. Wysoki komfort i niska emisja hałasu to zasługa specjalnego kształtu rowków, który optymalizuje i kontroluje dopływ powietrza do powierzchni styku opony z nawierzchnią. 

Kormoran Ultra High Performance czy Dębica Presto HP2? 

Obie te opony są wysoko klasyfikowane w rankingach budżetowych opon letnich. Co je rozróżnia? Głównie dostępność rozmiarów i przeznaczenie. Kormoran UHP to głównie opony do mocniejszych, większych samochodów, co widać po dostępnych modelach. Opony tej marki są w większej gamie szersze, o większej nośności niż Dębica Presto HP2. Te natomiast są w bardziej uniwersalnych rozmiarach do większej ilości, nawet starszych samochodów.  
Można powiedzieć, że Dębica Presto HP2 to opony typowo codzienne. Do miejskich, rodzinnych, jak i sportowych samochodów, z naciskiem jednak na te o niższej mocy. Dodatkowe wzmocnienia pozwalają również wybrać się na nich w dłuższą wakacyjną podróż nawet dookoła świata. Nasz wybór pada dziś właśnie na Dębicę ze względu na większą uniwersalność. Kormoran UHP również sprawdzi się w samochodzie miejskim, jednak naszym zdaniem to marnowanie potencjału. Model ten znacznie lepiej spisze się podczas dynamicznej jazdy, często długiej, w różnych warunkach zarówno w samochodach osobowych, jak i dostawczych. Jakość i osiągi – po równo, uniwersalność bardziej po stronie Dębicy Presto HP2. 

Kormoran Ultra High Performance vs Dębica Presto HP2 

Kormoran UHP 225/50 R17 

Producent – Kormoran 
Model – Ultra High Performance 
Przeznaczenie – letnie 
Klasa – ekonomiczna 
Szerokość – 225 mm 
Profil – 50% 
Średnica – 17” 
Indeks nośności – 98 (750 kg) 
Indeks przyczepności – C (+7 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – Y (do 300 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB 

Dębica Presto HP2 225/55 R16 

Producent – Dębica 
Model – Presto HP2 
Przeznaczenie – letnie 
Klasa – ekonomiczna 
Szerokość – 225 mm 
Profil – 55% 
Średnica – 16” 
Indeks nośności – 99 (775 kg) 
Indeks przyczepności – B (+3 m przy 80 km/h) 
Opory toczenia – klasa C 
Indeks prędkości – W (do 270 km/h) 
Hałas zewnętrzny – 71 dB 
Zdjecie: twenty20photos / Envato Elements