Data publikacji:

Na czym polega lakierowanie felg?

Korzystanie z pojazdu, choćby nieczęste, nieubłaganie prowadzi do rys, otarć i innych typowo eksploatacyjnych uszkodzeń, nawet jeżeli nie miały miejsca żadne kolizje ani wypadki. Jedne z elementów, na których mankamenty dość szybko zaczynają być widoczne, to felgi. Na szczęście istnieją zabiegi, które umożliwiają ich regenerację. Lakierowanie felg jest pomocne przy drobnych uszkodzeniach, a także w przypadku chęci zmiany koloru ze względów estetycznych. Jak wygląda i ile kosztuje lakierowanie felg? Podpowiadamy!
Lakierowanie felg

Kiedy potrzebna jest renowacja felg?

Przynajmniej raz do roku każdy właściciel pojazdu powinien pamiętać o odwiedzeniu warsztatu celem kontroli wyważenia kół i osi, geometrii felg i stanu ogumienia. Idealnie jest, jeżeli takie kontrole odbywają się przy zmianie opon na letnie oraz przy zmianie na zimowe. Całkowita regeneracja jest konieczna, jeżeli pojawiła się korozja lub uszkodzenia mechaniczne są znaczne. W przypadku pojawienia się jedynie drobnych rys i mankamentów w zupełności wystarczy lakierowanie felg.
Nie ma żadnego określonego czasu, w którym trzeba przeprowadzić lakierowanie, jako że nie jest ono obowiązkowe. Najlepiej po prostu wykonywać ten zabieg, kiedy pojawi się taka potrzeba. Estetycznie wyglądające felgi poprawiają wizerunek całego pojazdu. Możliwe jest lakierowanie felg aluminiowych oraz lakierowanie felg stalowych, tak więc każdy posiadacz samochodu może się skusić na tę procedurę. Najpopularniejszym wyborem jest malowanie felg na czarno lub srebrno.

Jak wygląda proces lakierowania?

W pierwszej kolejności zdejmuje się koła. Następnie są one bardzo dokładnie myte i polerowane. Najlepszy efekt zapewnia piaskowanie i lakierowanie felg wykonane razem. Piaskowanie polega na wykorzystaniu drobnego ścierniwa celem złuszczenia wierzchniej warstwy pokrywającej felgi. Tego zabiegu nie można wykonać samodzielnie, jako że wymaga on odpowiednich umiejętności i wiedzy, aby nie zniszczyć felg, a także fachowego sprzętu.
Efektem piaskowania felg jest doskonale gładka powierzchnia, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, także w miejscach, które trudno dosięgnąć, jak zakrzywienia i zagłębienia. Na tak przygotowanych felgach malowanie daje najlepszy efekt i utrzymuje się najdłużej.
Obecnie najpopularniejszym sposobem malowania jest lakierowanie proszkowe felg. Lakier nakładany jest natryskowo, analogicznie do zwykłej farby, jednak nie osadza się na powierzchni w stanie płynnym, a suchym. Aby drobinki roztopiły się i rozpłynęły równomiernie na feldze, konieczne jest podgrzanie jej w specjalnym piecu.
Tak powstała warstwa stanowi świetną ochronę przed lekkimi uszkodzeniami mechanicznymi, zanieczyszczeniami i promieniami UV. Ze względu na konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu, na tego rodzaju malowanie trzeba wybrać się do lakierni.

Czy da się przeprowadzić renowację felg samodzielnie?

Samodzielne lakierowanie felg jest jak najbardziej możliwe, choć wymaga pewnych zdolności manualnych, wiedzy oraz samozaparcia. Lakierowanie farbami w sprayu często kończy się zaciekami i marszczeniami, dlatego konieczna jest duża uważność, jeżeli chce się osiągnąć zadowalający efekt. Potrzebne są także farby dobrej jakości, które będą się trzymać powierzchni.
Pomalowanie kompletu felg można przeprowadzić po demontażu kół, gdyż ułatwia to pracę, jednak nie jest on konieczny. Czyszczenie i lakierowanie wymaga zerwania ciężarków z felg, dlatego obowiązkowym punktem wycieczki po malowaniu jest warsztat i ponowne wyważenie kół. Nie planując demontowania kół, należy odpowiednio zabezpieczyć opony oraz karoserię, aby uniknąć nieestetycznych plam farby. Można to zrobić przy pomocy taśmy i folii malarskiej.
Kolejnym krokiem jest bardzo dokładne umycie felg, najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej i specjalnego preparatu. Następnie warto przeprowadzić szlifowanie. Ma ono na celu maksymalne wygładzenie powierzchni, niestety jest pracą mozolną i długotrwałą. Warto zacząć od niewielkiej gradacji i stopniowo ją zwiększać do uzyskania pożądanego efektu.
Na tym etapie należy zabezpieczyć opony. Następnie należy dokładnie odtłuścić powierzchnię i można przejść do nałożenia dwóch, trzech warstw podkładu, lakieru bazowego oraz bezbarwnego, służącego jako wykończenie. Każda warstwa musi być w pełni wyschnięta przed położeniem kolejnej. Na koniec felgi należy pozostawić na kilka godzin do pełnego zaschnięcia lakieru.

Lakierowanie felg – cena

Renowacja felg aluminiowych oraz stalowych może mieć bardzo różny koszt w zależności od średnicy felg, regionu, w którym przeprowadzamy zabieg, a także indywidualnego cennika wybranej firmy. Lakierowanie proszkowe felg może oscylować w granicach 250–600 zł za komplet. Tak duża rozbieżność wynika z różnicy w wielkości kół. Malowanie felg o średnicy 13–15 cali to przedział cenowy 250–350 zł, za większe przyjdzie nam zapłacić 480–600 zł.
Droższe od malowania felg stalowych jest lakierowanie felg aluminiowych – cena za renowację pojedynczej sztuki może być o kilkanaście, kilkadziesiąt złotych wyższa. Koszty będą wyższe także, jeżeli okaże się, że felgi posiadają głębokie rysy bądź ubytki i wymagają ich uzupełnienia.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!