Data publikacji:

Na czym polega piaskowanie felg i czy się opłaca?

Chyba każdy właściciel samochodu chce, by jego pojazd prezentował się możliwie najlepiej. Z tego względu wykonuje się różne zabiegi pielęgnacyjne i renowacyjne. Jednym z elementów, który wymaga utrzymania w dobrym stanie, aby zapewniać bezpieczeństwo użytkowania i odpowiednie wrażenia estetyczne są felgi. Częścią dbania o nie jest ich piaskowanie, czyli bardzo dokładne oczyszczanie. Jak dokładnie przebiega ten zabieg, ile kosztuje i czy można wykonać go samodzielnie w zaciszu przydomowego garażu? Odpowiadamy!
piaskowanie felg

Na czym polega piaskowanie felg?

Pomiędzy prostowaniem i malowaniem felg samochodowych mamy zabieg, który nazywa się piaskowanie. Ta procedura pozwala doprowadzić do dobrego stanu felgi, które są zardzewiałe i uległy sporemu zniszczeniu. Piaskowanie felg zapewnia dokładne wygładzenie powierzchni i dobrą przyczepność nakładanej na dalszym etapie farby.
Piaskowanie felg to proces złuszczania wierzchniej warstwy pokrywającej felgi, celem pozbycia się rdzy, łuszczącego się lakieru i bąbli powietrza pod nim. Stosuje się do niego sprężone pod dużym ciśnieniem powietrze, które zawiera ścierające drobinki. Zazwyczaj jest to bardzo drobny piach, stąd właśnie nazwa – piaskowanie. Stosowane są w tym celu również kulki szklane, a także soda oczyszczona.
Efektem piaskowania jest bardzo gładka i równa powierzchnia felg. Choć z grubsza podobny efekt daje szlifowanie, w przeciwieństwie do niego powietrze ze ścierającymi drobinami dociera do wszystkich trudno dostępnych zakamarków i je także oczyszcza. Po takim zabiegu felga jest doskonale przygotowana do nałożenia farby, znacznie lepiej niż po ręcznym czy nawet mechanicznym oczyszczaniu papierem ściernym.

Jakie felgi można piaskować?

Interesując się tematem piaskowania, warto mieć świadomość, że nie w każdym przypadku jest ono zalecane i wykonywane. Piaskowanie felg stalowych jest w pełni bezpieczne i przynosi doskonałe rezultaty, znacząco wydłużając ich żywotność, a także podnosząc walory estetyczne. Z kolei piaskowanie felg aluminiowych to temat wzbudzający lekkie kontrowersje.
Istnieje grupa ludzi, która uważa, że powinno się wykonywać jedynie piaskowanie felg stalowych, ponieważ nie stanowi żadnego zagrożenia dla ich stanu i przynosi zadowalające efekty, a piaskowanie felg aluminiowych może przynieść więcej szkody niż pożytku. Niektóre aluminiowe felgi są dość miękkie i piaskowanie może spowodować głębokie wżery, które będą później trudne do ukrycia.
Po drugiej stronie tej barykady znajduje się grupa ludzi, którzy piaskują felgi aluminiowe i bardzo sobie chwalą tego efekty. Kto więc ma rację? Trudno to jednoznacznie orzec. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do zaufanego bądź polecanego warsztatu, gdzie profesjonalny mechanik oceni felgi oraz ich stan i zarekomenduje najlepsze możliwe rozwiązanie.
Dobierz felgi z kalkulatorem felg

Czy piaskowanie felg się opłaca?

Piaskowanie felg to zabieg, który jest bardzo ważny dla dokładnego oczyszczenia tych elementów z zabrudzeń, rdzy, starego lakieru i innych rzeczy, które mogły się na nich nagromadzić. Czysta felga oznacza lepszą przyczepność farby, znacznie mniejsze ryzyko powstawania odprysków i tzw. purchli, czyli bąbli powietrza, które dostało się pod farbę. Wszystko to zapewnia znacznie dłuższą żywotność elementów i lepszą prezencję całego pojazdu. Gładka powierzchnia ułatwia także utrzymanie kół w czystości.
Na pytanie, czy piaskowanie felg się opłaca, każdy powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie, kierując się własnymi potrzebami oraz posiadanym budżetem. Trudno jednak znaleźć minusy tego zabiegu, bez problemu można za to wymienić wiele plusów. Niektórzy za minus mogą uznać cenę, która nie jest najniższa, jednak warto mieć świadomość, że tego rodzaju czynności wykonuje się stosunkowo rzadko i można dzięki nim uniknąć kosztów związanych z zakupem nowych felg.

Ile kosztuje piaskowanie felg?

Wiadomo już, jak istotnym zabiegiem jest piaskowanie felg. Cena za taką procedurę waha się w zależności od miejscowości oraz warsztatu, w którym chcemy go wykonać i może wynosić między 150 a 350 złotych za pojedynczą felgę. Czynnikiem, wpływającym na koszt piaskowania, jest także rozmiar posiadanych przez nas felg.
W przypadku tego rodzaju zabiegów nie warto oszczędzać i kierować się wyłącznie ceną. Dobrą praktyką za to jest sprawdzenie opinii o danym warsztacie lub mechaniku i podjęcie decyzji na ich podstawie. Odpowiednio przeprowadzone piaskowanie felg to gwarancja dobrego wyglądu i długiej żywotności tych elementów.

Czy piaskowanie felg można wykonać samodzielnie?

Teoretycznie z własnym pojazdem i jego elementami można robić wszystko. W praktyce jednak samodzielne piaskowanie za pomocą specjalnego sprzętu wymaga bardzo dużego wydatku z nim związanego i jest zwyczajnie nieopłacalne. Z kolei domowe sposoby na oczyszczanie, np. z wykorzystaniem papieru ściernego czy szlifierki, nie przynoszą tak dobrych efektów i nie są dokładne. Ponadto niewprawne używanie narzędzi może doprowadzić do powstania głębokich uszkodzeń felg, które trudno będzie zatuszować.
Najlepszym oraz najbardziej korzystnym cenowo sposobem zadbania o stan felg jest oddanie ich w ręce osób doświadczonych w tym zakresie. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że zabieg zostanie przeprowadzony poprawie, a jego efekty będą zgodne z oczekiwaniami.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!