Data publikacji:

Jak wykonać malowanie felg? Czy warto?

Wiele osób, aby poprawić wygląd swojego samochodu, decyduje się na renowacje jego wybranych elementów. Popularnym sposobem na polepszenie wyglądu samochodu jest renowacja felg. Takie odnowienie felg samochodowych zazwyczaj wiąże się z ich malowaniem.  

Czy warto się zdecydować na malowanie felg? 

Łuszcząca się farba, zdarty lakier oraz liczne odpryski wyglądają niekorzystnie, a rzucając się w oczy, mogą zaburzyć wygląd nawet najbardziej zadbanego samochodu. Koła są jednymi z najważniejszych i najbardziej widocznych części samochodu, a felgi ich ważnym elementem, który jest niemal całkowicie widoczny.  
Zaniedbane felgi mogą skutecznie popsuć obraz całego samochodu, dlatego ich renowacja przez malowanie wydaję się być dobrym pomysłem. Dobrze pomalowane felgi mogą wyglądać jak nowe, jednak aby efekt był zadowalający, należy skorzystać z profesjonalnych środków do malowania, a sam proces odnawiania i pokrywania felg nową farbą musi być wykonywany w odpowiedni sposób.  
Wiele osób, które chcąc poprawić wygląd samochodu, decyduje się na malowanie felg, zastanawia się jakich preparatów użyć, jak przygotować samochód i same felgi do malowania oraz jak prawidłowo pomalować felgi. 
Aby dobrać felgi do opony, sprawdź nasz kalkulator felg

Malowanie felg — czy warto to zrobić? 

Nie jest tajemnicą, że te części samochodu, które wystawione są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i mechanicznych, znacznie szybciej ulegają zniszczeniu lub ich wygląd się pogarsza. Nie inaczej jest w przypadku felg samochodowych. Nawet najbardziej ostrożni kierowcy mogą po pewnym czasie użytkowania swojego samochodu zauważyć, że felgi w ich pojeździe nie wyglądają korzystnie, a przez to cały samochód traci na wyglądzie. Renowacja felg to dobry sposób oraz duży krok ku poprawieniu wyglądu samochodu, dlatego na taki zabieg decyduje się wielu zmotoryzowanych.  
Aby odnowić felgi samochodowe, można oddać je do profesjonalnego warsztatu, jednak wielu kierowców decyduje się samodzielnie wykonać taki zabieg. Malowanie felg samochodowych nie jest trudne. Aby efekt końcowy był zadowalający, należy wiedzieć, jak w odpowiedni sposób pokryć felgi nową farbą oraz jakiej farby do tego użyć. 

Malowanie felg stalowych — jaką farbę wykorzystać? 

Decydując się na malowanie felg stalowych, należy wybrać odpowiednią do tego typu tworzywa farbę. Szukając farby do felg stalowych, należy zdecydować się na taką, która tworzy na powierzchni powłokę odporną na wodę, sól drogową, olej napędowy, benzynę oraz uderzenia.  
Farba do felg stalowych powinna być także odporna na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz na uszkodzenia mechaniczne. Ważną kwestią jest także kolor farby oraz wykończenie, jakie będzie miała pomalowana powierzchnia. Do malowania felg stalowych sprawdzą się farby emaliowane, które charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża oraz są trwałe i wytrzymałe. 
Aby prawidłowo wykonać zabieg malowania felg stalowych, należy rozpocząć od przygotowania miejsca, w którym malowanie będzie mogło swobodnie przebiegać. Dobrym miejscem do takich prac jest warsztat lub garaż. Przed malowaniem należy także wymontować koła. Możliwe jest także malowanie felg bez konieczności zdejmowania kół, jednak podczas takiego zabiegu należy zachować szczególną ostrożność. 
Felgi przed malowaniem należy oczyścić z wszelkiego brudu i zanieczyszczeń oraz z pozostałości po łuszczącej się powłoce. Niezbędne jest także pozbycie się rdzy, resztek oleju oraz smaru. Wadliwe miejsca oraz resztki poprzedniej powłoki należy zetrzeć za pomocą klocka szlifierskiego, a całą powierzchnię felg warto zmatowić, używając do tego drobnoziarnistego papieru ściernego.  
Całą powierzchnię przeznaczoną do malowania należy dokładnie umyć i odtłuścić. Można to zrobić wykorzystując np. czyściwo techniczne. Nałożony na całą felgę odtłuszczacz należy usunąć suchą szmatką.  
Podczas malowania felg na niezdemontowanych kołach samochodu, warto zabezpieczyć ogumienie, oklejając je dookoła taśmą malarską. Malowanie felg należy rozpocząć od nałożenia warstwy gruntu na zeszlifowane i odsłonięte fragmenty, z których zdjęto warstwę lakieru. Kolejnym krokiem powinna być aplikacja pierwszej warstwy farby do felg. Farbę należy nakładać wykorzystując do tego specjalny pędzel, najlepiej z włosia naturalnego lub mieszanego. Drugą warstwę farby należy nakładać po około 24 godzinach.  

Jak pomalować felgi aluminiowe? 

Felgi aluminiowe również można odnowić, decydując się na ich pomalowanie. Podobnie jak w przypadku felg stalowych, pierwszym krokiem podczas renowacji aluminiowych felg powinno być ich dokładne oczyszczenie i umycie. Można wykorzystać do tego myjkę ciśnieniową, która z łatwością poradzi sobie nawet z najbardziej uciążliwymi zabrudzeniami.  
Felgi aluminiowe można pomalować bezpośrednio w oponach lub zdemontować je. Zdemontowane felgi maluje się nieco łatwiej, więc mniej doświadczone osoby mogą zdecydować się na taki krok.  
Felgi, które posiadają liczne uszkodzenia, można naprawić za pomocą piaskowania lub szlifowania oraz uzupełniania ubytków. Szlifowanie można wykonać zwykłym papierem ściernym. W przypadku większych ubytków, należy zaszpachlować je, a do zabiegu malowania przystąpić wtedy, gdy zaaplikowana szpachla całkowicie się utrwali. 
Przed malowaniem felgi należy jeszcze raz dokładnie oczyścić i osuszyć, a po nałożeniu warstwy lakieru warto pozostawić je do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.  
Zdjęcie: FabrikaPhoto / Envato Elements
Autor: Patrycja Wojas