Data publikacji:

Opony Nokian SeasonProof SUV. Charakterystyka, opinie, testy

Opony wielosezonowe stają się coraz bardziej popularne. Opony Nokian SeasonProof SUV to opony przeznaczone dla kierowców samochodów typu SUV czy crossover, które świetnie sprawdzą się przez cały rok, bez względu na panujące warunki pogodowe. Zobaczmy, jak wypadają Nokian SeasonProof SUV w testach oraz czym się charakteryzują te opony całoroczne.
opona samochodowa

Opony Nokian SeasonProof SUV – charakterystyka

Opony Nokian SeasonProof SUV powstały z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie przez 365 dni w roku. Zapewniają najlepsze możliwe osiągi niezależnie od warunków pogodowych. Model ten oferuje wysoką przyczepność, stabilność jazdy i precyzję prowadzenia. Bieżnik opony wyposażony został w specjalne, całoroczne lamele, dzięki którym opony Nokian SeasonProof SUV zachowują optymalne parametry przyczepności i hamowania zarówno w upalne dni, jak i podczas deszczu, czy śnieżnej chlapy.
Opony są skuteczne podczas jazdy na prostych odcinkach, ale też podczas dynamicznego przyspieszania, czy pokonywania zakrętów. Zastosowane szerokie kanały odprowadzające wodę zapobiegają zjawisku aquaplaningu, a specjalne nacięcia poprzeczne, przypominające wyglądem pazury, gwarantują dobre wgryzanie się w zaśnieżoną drogę zwiększając tym samym przyczepność w zimę.
Nokian SeasonProof SUV to opony dobrze dostosowane do całorocznej, intensywnej jazdy. Zastosowana mieszanka gumowa jest gwarancją jakości. Sprawdza się w bardzo szerokim zakresie temperatur, a do tego wolno się zużywa, co przekłada się na bardzo dużą trwałość i wysokie przebiegi.
Specjalistyczna rzeźba bieżnika i zastosowana mieszanka gumowa z dodatkiem elastomerów to też obniżone opory toczenia, co czyni pojazd bardziej ekonomicznym. Ten konkretny model przeznaczony jest głównie do samochodów typu SUV czy crossover, o czym świadczy sama nazwa opon. Opony do SUV-a charakteryzują się większą szerokością opony i wzmocnieniami zastosowanymi zarówno w bieżniku, jak i w opasaniu opony. Zwiększa to nośność opon, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w większych, mocniejszych pojazdach.
Ułatwieniem dla kierowców są specjalnie wycięte „śnieżynki” na bieżniku. Jest to wskaźnik zużycia opony. Symbol zaciera się, gdy grubość bieżnika osiąga 4 milimetry i mniej. Jest to znak dla użytkownika, że model ten należy wymienić na nowy. Zastosowane technologie powodują równomierne zużywanie się opon, dzięki czemu zapewniają jednakowe warunki użytkowania przez cały okres eksploatacji.

Nokian SeasonProof SUV – opinie i testy

Opinii o oponach Nokian SeasonProof SUV cieszą się wieloma dobrymi opiniami wśród użytkowników. Bez wątpienia zachęcająca jest cena, która jak na opony klasy premium, jest stosunkowo niska. W testach również nie wypada najgorzej. Faktem jest, że w ostatnich testach opon całorocznych w rozmiarze 215/60 R16 zajęły ostatnie, 7. miejsce. Nie oznacza to jednak, że są to złe opony.
Modele, które wzięte zostały pod lupę, to czołówka wśród opon całosezonowych, a Nokian SeasonProof SUV, pomimo ostatniej lokaty, traciło tylko 8 punktów do zwycięzcy zestawienia. Oznacza to, że klasyfikacja jest bardzo równa i ciasna. Różnica punktów jest bardzo mała, dlatego śmiało można powiedzieć, że model ten może godnie rywalizować z odpowiednikami z koncernów Michelin czy Continental.
Nokian SeasonProof SUV wyróżnione zostały w takich kategoriach, jak odporność na zjawisko aquaplaningu czy przyczepność na śniegu, tracą do pozostałych modeli w takich dziedzinach jak prowadzenie na suchej drodze oraz droga hamowania na mokrej nawierzchni.

Nokian SesaonProof SUV – charakterystyka techniczna

Poniżej przedstawiamy poglądowe przedstawienie Nokian SeasonProof SUV dla wybranego rozmiaru

Nokian SeasonProof SUV 235/65 R17 108V XL M+S

Producent - Nokian
Model – SeasonProof SUV
Przeznaczenie - wielosezonowe
Klasa – premium
Szerokość – 235 mm
Profil – 65 %
Średnica – 17”
Indeks nośności – 108 (1000 kg)
Indeks przyczepności - B (+3m przy 80km/h)
Opory toczenia – Klasa C
Indeks prędkości – V (do 240 km/h)
Hałas zewnętrzny – 69 dB
Dodatkowe oznaczenia – XL – opona wzmacniana, M+S – (mud + snow) opony na błoto i śnieg