Data modyfikacji:

Nokian SeasonProof jako następca modelu WeatherProof

Autor: Łukasz Wulkanista

Opony wielosezonowe Nokian SeasonProof to hybryda opon letnich i zimowych łącząca ich kluczowe osiągi, ale jednocześnie będąca pewnym kompromisem w zakresie zachowania w bardzo zróżnicowanych warunkach pogodowych.

Opony całoroczne gwarantują bezpieczeństwo zarówno latem, jak i zimą, jednak najbardziej zadowoleni z nich będą właściciele aut małolitrażowych, jeżdżących głównie w mieście i pokonujących niewielkie przebiegi. To dobry wybór dla wszystkich, którzy z samochodu korzystają okazjonalnie i chcą zaoszczędzić na sezonowej wymianie ogumienia.

Wszystkie rozmiary opon Nokian Season Proof oznaczone są symbolami M+S oraz 3PMSF (płatek śniegu na tle potrójnego szczytu). Asortyment modelu obejmować będzie 64 rozmiary na felgi od 14 do 19 cali. Jeżeli chodzi o indeksy prędkości do dyspozycji kierowców będą oznaczenia: T = 190 km/h, H = 210 km/h, V = 240 km/h oraz W = 270 km/h. Jesienią 2020 roku dostępnych będzie 11 rozmiarów, pozostałe pojawią się na rynku na początku 2021.

Najważniejsze cechy modelu SeasonProof

Nokian SeasonProof - Nowe opony całoroczne 2020/2021

Jak podaje producent, nowa opona Nokian SeasonProof zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa przy zmiennej pogodzie, z którą najczęściej zmierzyć się muszą mieszkańcy Europy środkowo wschodniej. Dzięki specjalistycznej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w zimie udało się stworzyć produkt wręcz idealny, niezależnie od tego czy szukasz precyzyjnego prowadzenia na autostradach, przyczepności na mokrej nawierzchni czy podczas jesiennego deszczu ze śniegiem. SeasonProof zapewni również niezawodne osiągi podczas opadów śniegu w zimowe dni.

Nowa mieszanka bieżnika całorocznego Nokian SeasonProof została stworzona, aby wyróżniać się w szerokim zakresie temperatur i wytrzymać intensywne zużycie spowodowane nagłymi zimnymi lub gorącymi letnimi dniami. Mieszanka została starannie opracowana, aby zminimalizować opory toczenia, jednocześnie maksymalizując przyczepność w różnych warunkach. Niski opór toczenia sprawia, że Nokian SeasonProof to opcja zapewniająca oszczędność paliwa i przyjazna dla środowiska.

Premiera opon Nokian SeasonProof

Data oficjalnej premiery modelu Nokian SeasonProof - 2 września 2020. Lokalizacja - Internet (ze względu na pandemię premierę postanowiono przeprowadzić online). Nad nowym modelem producent pracował co najmniej od 2019 roku, kiedy to nastąpiło zastrzeżenie nazw "season proof" oraz "seasonproof" w urzędzie patentowym.

Zobacz jak wyglądał poprzednik czyli model Nokian Wetherproof.

Jakie są opony całoroczne Nokian?

Gama opon wielosezonowych Nokian

Nokian oferuje jedne z najlepszych opon wielosezonowych na rynku. Całoroczne Nokiany w testach opon wypadają wręcz wzorowo. Flagowy model Weatherproof w ciągu ostatnich kilku lat zajął pierwsze miejsca w sprawdzianach ACE, "Auto Express" i "Auto Zeitung", był drugi w teście francuskiego magazynu LArgus i trzeci w rankingach stworzonych przez ADAC, "Auto, Motor und Sport" czy "Auto Bild". Warto wspomnieć, że starszy model całoroczny Nokiana (All Weather +) także był wcześniej polecany przez czołowe organizacje motoryzacyjne.

Nokian SeasonProof czy Weatherproof?

Jakie na prawdę będą Nokiany SeasonProof, okaże się już niebawem (po pierwszym sezonie), tymczasem przypomnijmy sobie najważniejsze cechy jego poprzednika, po czym zobaczymy co o nowych wielosezonówkach mówi jego producent. Nokian Weatherproof to opony całoroczne, które zostały zaprojektowane z myślą o samochodach osobowych. Inżynierowie fińskiej firmy Nokian zadbali o to, aby prezentowany model umożliwiał bezpieczną i komfortową jazdę w zmiennych warunkach pogodowych spotykanych zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

W oponach Nokian Weatherproof została zastosowana nowoczesna mieszanka gumowa, która zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, co umożliwia zachowanie przyczepności przez cały rok. Cechuje się ona także wysoką odpornością na zużycie nawet w czasie upałów. Krzemionkowy dodatek w składzie mieszanki obniża opory toczenia opony i zwiększa jej skuteczność na mokrej drodze. Nokian Weatherproof to model klasy premium, który spełni oczekiwania kierowców poszukujących opon całorocznych dostosowanych do najtrudniejszych warunków drogowych.

Nokian Weatherproof został wyposażony w kierunkową rzeźbę bieżnika, która pozwala zachować panowanie nad samochodem na mokrej i zaśnieżonej drodze, a jednocześnie sprawdza się na suchej nawierzchni. Centralna część bieżnika opon Weatherproof odpowiada za prowadzenie w zimowych warunkach. Znajdują się w niej specjalne klocki klinowe o kształcie ostrza siekiery, które w połączeniu lamelami i stopniowymi rowkami umożliwiają oponom wgryzanie się w śnieg. Elementy klinowe w bocznej strefie bieżnika zwiększają sprawność modelu podczas manewrowania, a szerokie i otwarte kanały skutecznie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe.Co wiemy już o modelu SeasonProof? Niezależnie od temperatury i stylu jazdy docenisz elastyczne funkcje bezpieczeństwa Nokian SeasonProof. Nowoczesny, kierunkowy wzór bieżnika i wielofunkcyjne lamele zostały zoptymalizowane pod kątem wszechstronnych, całorocznych osiągów i maksymalnego bezpieczeństwa na śniegu i suchej nawierzchni. Aby zapobiec aquaplaningowi, szerokie, całoroczne kanały odpychają wodę i błoto pośniegowe, a nowa mieszanka gumy o wysokiej zawartości krzemionki poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni.

Najważniejsze zmiany na korzyść modelu SeasonProof:

  • Przebieg: wyraźnie dłuższy (+25%)
  • Aquaplaning: bez zmian
  • Hałas: bez zmian
  • Przyśpieszenie na śniegu: minimalnie lepsze (+1%)
  • Droga hamowania na śniegu: minimalnie krótsza (+1%)
  • Droga Hamowania na mokrej i suchej nawierzchni: trochę krótsza (+2,5%)
  • Prowadzenie na śniegu: minimalnie lepsze (+1%)
  • Prowadzenie na mokrej nawierzchni: minimalnie lepsze (+1,5%)
  • Prowadzenie przy dużej prędkości: lepsze (+4%)
  • Oszczędność paliwa (opory toczenia): większa (+3%)

Opony Nokian

Logo Nokian (zdjęcie)

Nokian to producent opon premium pochodzący z Finlandii. Firma specjalizuje się w modelach przystosowanych do jazdy w najtrudniejszych i zmieniających się warunkach atmosferycznych. Zarówno opony letnie, jak i zimowe Nokian doskonale sprawdzają się w kapryśnej aurze Europy Środkowej. Nowoczesne technologie i ekologiczne materiały wykorzystywane podczas produkcji przekładają się na wysoką przyczepność, efektywność paliwową i komfort podróżowania. Opony Nokian mogą pochwalić się doskonałymi wynikami w testach i dobrymi opiniami kierowców.

Informacje o danych technicznych nowego Nokiana SeasonProof, zostały stworzone w oparciu o specyfikacje, udostępnione przez producenta na stronie nokiantyres.com

opona

Ranking opon całorocznych 2022. TOP10 opon wielosezonowych

2021-12-03
Opony całoroczne ponownie zyskują na popularności. Brak konieczności wymiany opon wraz ze zmianą klimatu, oszczędność pieniędzy i miejsca, a także brak kolejek u wulkanizatorów to najczęściej wymieniane zalety całosezonowych opon samochodowych. Wzrost sprzedanych sztuk odnotowano nie tylko w Polsce. Śmiało można stwierdzić, że popularność wielosezonowych opon to trend ogólnoeuropejski. Jakie opony całoroczne wybrać? Zobacz nasz ranking opon całorocznych 2022.
Rotalla Setula 4 Season RA03 215/55 R18 99V XL

Rotalla Setula 4 Season RA03 215/55 R18 99V XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Rotalla Setula 4 Season RA03 215/55 R18 99V XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 31 sklepów z oponami Rotalla Setula 4 Season RA03 w rozmiarze 215/55 R18. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ025 215/70 R16 100H

Torque TQ025 215/70 R16 100H

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ025 215/70 R16 100H w najniższej cenie. Porównujemy oferty 20 sklepów z oponami Torque TQ025 w rozmiarze 215/70 R16. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ025 185/60 R15 88H XL

Torque TQ025 185/60 R15 88H XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ025 185/60 R15 88H XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 28 sklepów z oponami Torque TQ025 w rozmiarze 185/60 R15. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ025 235/65 R17 108H XL

Torque TQ025 235/65 R17 108H XL

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ025 235/65 R17 108H XL w najniższej cenie. Porównujemy oferty 23 sklepów z oponami Torque TQ025 w rozmiarze 235/65 R17. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.
Torque TQ025 205/65 R15 94H

Torque TQ025 205/65 R15 94H

2021-05-18
Zobacz gdzie kupić opony Torque TQ025 205/65 R15 94H w najniższej cenie. Porównujemy oferty 33 sklepów z oponami Torque TQ025 w rozmiarze 205/65 R15. Sprawdź opinie kierowców, zobacz wyniki testów, dane techniczne, okres gwarancji oraz autorskie zdjęcia.