Data modyfikacji:

Nokian SeasonProof jako następca modelu WeatherProof

Autor: Łukasz Wulkanista

Opony wielosezonowe Nokian SeasonProof to hybryda opon letnich i zimowych łącząca ich kluczowe osiągi, ale jednocześnie będąca pewnym kompromisem w zakresie zachowania w bardzo zróżnicowanych warunkach pogodowych.

Opony całoroczne gwarantują bezpieczeństwo zarówno latem, jak i zimą, jednak najbardziej zadowoleni z nich będą właściciele aut małolitrażowych, jeżdżących głównie w mieście i pokonujących niewielkie przebiegi. To dobry wybór dla wszystkich, którzy z samochodu korzystają okazjonalnie i chcą zaoszczędzić na sezonowej wymianie ogumienia.

Wszystkie rozmiary opon Nokian Season Proof oznaczone są symbolami M+S oraz 3PMSF (płatek śniegu na tle potrójnego szczytu). Asortyment modelu obejmować będzie 64 rozmiary na felgi od 14 do 19 cali. Jeżeli chodzi o indeksy prędkości do dyspozycji kierowców będą oznaczenia: T = 190 km/h, H = 210 km/h, V = 240 km/h oraz W = 270 km/h. Jesienią 2020 roku dostępnych będzie 11 rozmiarów, pozostałe pojawią się na rynku na początku 2021.

Najważniejsze cechy modelu SeasonProof

Nokian SeasonProof - Nowe opony całoroczne 2020/2021

Jak podaje producent, nowa opona Nokian SeasonProof zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa przy zmiennej pogodzie, z którą najczęściej zmierzyć się muszą mieszkańcy Europy środkowo wschodniej. Dzięki specjalistycznej wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w zimie udało się stworzyć produkt wręcz idealny, niezależnie od tego czy szukasz precyzyjnego prowadzenia na autostradach, przyczepności na mokrej nawierzchni czy podczas jesiennego deszczu ze śniegiem. SeasonProof zapewni również niezawodne osiągi podczas opadów śniegu w zimowe dni.

Nowa mieszanka bieżnika całorocznego Nokian SeasonProof została stworzona, aby wyróżniać się w szerokim zakresie temperatur i wytrzymać intensywne zużycie spowodowane nagłymi zimnymi lub gorącymi letnimi dniami. Mieszanka została starannie opracowana, aby zminimalizować opory toczenia, jednocześnie maksymalizując przyczepność w różnych warunkach. Niski opór toczenia sprawia, że Nokian SeasonProof to opcja zapewniająca oszczędność paliwa i przyjazna dla środowiska.

Premiera opon Nokian SeasonProof

Data oficjalnej premiery modelu Nokian SeasonProof - 2 września 2020. Lokalizacja - Internet (ze względu na pandemię premierę postanowiono przeprowadzić online). Nad nowym modelem producent pracował co najmniej od 2019 roku, kiedy to nastąpiło zastrzeżenie nazw "season proof" oraz "seasonproof" w urzędzie patentowym.

Zobacz jak wyglądał poprzednik czyli model Nokian Wetherproof.

Jakie są opony całoroczne Nokian?

Gama opon wielosezonowych Nokian

Nokian oferuje jedne z najlepszych opon wielosezonowych na rynku. Całoroczne Nokiany w testach opon wypadają wręcz wzorowo. Flagowy model Weatherproof w ciągu ostatnich kilku lat zajął pierwsze miejsca w sprawdzianach ACE, "Auto Express" i "Auto Zeitung", był drugi w teście francuskiego magazynu LArgus i trzeci w rankingach stworzonych przez ADAC, "Auto, Motor und Sport" czy "Auto Bild". Warto wspomnieć, że starszy model całoroczny Nokiana (All Weather +) także był wcześniej polecany przez czołowe organizacje motoryzacyjne.

Nokian SeasonProof czy Weatherproof?

Jakie na prawdę będą Nokiany SeasonProof, okaże się już niebawem (po pierwszym sezonie), tymczasem przypomnijmy sobie najważniejsze cechy jego poprzednika, po czym zobaczymy co o nowych wielosezonówkach mówi jego producent. Nokian Weatherproof to opony całoroczne, które zostały zaprojektowane z myślą o samochodach osobowych. Inżynierowie fińskiej firmy Nokian zadbali o to, aby prezentowany model umożliwiał bezpieczną i komfortową jazdę w zmiennych warunkach pogodowych spotykanych zarówno w okresie letnim, jak i zimowym.

W oponach Nokian Weatherproof została zastosowana nowoczesna mieszanka gumowa, która zachowuje swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur, co umożliwia zachowanie przyczepności przez cały rok. Cechuje się ona także wysoką odpornością na zużycie nawet w czasie upałów. Krzemionkowy dodatek w składzie mieszanki obniża opory toczenia opony i zwiększa jej skuteczność na mokrej drodze. Nokian Weatherproof to model klasy premium, który spełni oczekiwania kierowców poszukujących opon całorocznych dostosowanych do najtrudniejszych warunków drogowych.

Nokian Weatherproof został wyposażony w kierunkową rzeźbę bieżnika, która pozwala zachować panowanie nad samochodem na mokrej i zaśnieżonej drodze, a jednocześnie sprawdza się na suchej nawierzchni. Centralna część bieżnika opon Weatherproof odpowiada za prowadzenie w zimowych warunkach. Znajdują się w niej specjalne klocki klinowe o kształcie ostrza siekiery, które w połączeniu lamelami i stopniowymi rowkami umożliwiają oponom wgryzanie się w śnieg. Elementy klinowe w bocznej strefie bieżnika zwiększają sprawność modelu podczas manewrowania, a szerokie i otwarte kanały skutecznie odprowadzają wodę i błoto pośniegowe.Co wiemy już o modelu SeasonProof? Niezależnie od temperatury i stylu jazdy docenisz elastyczne funkcje bezpieczeństwa Nokian SeasonProof. Nowoczesny, kierunkowy wzór bieżnika i wielofunkcyjne lamele zostały zoptymalizowane pod kątem wszechstronnych, całorocznych osiągów i maksymalnego bezpieczeństwa na śniegu i suchej nawierzchni. Aby zapobiec aquaplaningowi, szerokie, całoroczne kanały odpychają wodę i błoto pośniegowe, a nowa mieszanka gumy o wysokiej zawartości krzemionki poprawia przyczepność na mokrej nawierzchni.

Najważniejsze zmiany na korzyść modelu SeasonProof:

  • Przebieg: wyraźnie dłuższy (+25%)
  • Aquaplaning: bez zmian
  • Hałas: bez zmian
  • Przyśpieszenie na śniegu: minimalnie lepsze (+1%)
  • Droga hamowania na śniegu: minimalnie krótsza (+1%)
  • Droga Hamowania na mokrej i suchej nawierzchni: trochę krótsza (+2,5%)
  • Prowadzenie na śniegu: minimalnie lepsze (+1%)
  • Prowadzenie na mokrej nawierzchni: minimalnie lepsze (+1,5%)
  • Prowadzenie przy dużej prędkości: lepsze (+4%)
  • Oszczędność paliwa (opory toczenia): większa (+3%)

Opony Nokian

Logo Nokian (zdjęcie)

Nokian to producent opon premium pochodzący z Finlandii. Firma specjalizuje się w modelach przystosowanych do jazdy w najtrudniejszych i zmieniających się warunkach atmosferycznych. Zarówno opony letnie, jak i zimowe Nokian doskonale sprawdzają się w kapryśnej aurze Europy Środkowej. Nowoczesne technologie i ekologiczne materiały wykorzystywane podczas produkcji przekładają się na wysoką przyczepność, efektywność paliwową i komfort podróżowania. Opony Nokian mogą pochwalić się doskonałymi wynikami w testach i dobrymi opiniami kierowców.

Informacje o danych technicznych nowego Nokiana SeasonProof, zostały stworzone w oparciu o specyfikacje, udostępnione przez producenta na stronie nokiantyres.com

roadcruza ra1100

Opony Roadcruza RA1100 – charakterystyka, opinie, testy

2023-07-28
Opony Roadcruza RA1100 – Charakterystyka, opinie, testy Wybór opon to kwestia, z którą musi liczyć się każdy właściciel auta. Chociaż zakupów w związku z pojazdem jest znacznie więcej, odpowiednie ogumienie to jeden z najważniejszych aspektów, który wpływa nie tylko na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale też komfort podróżowania, zużycie paliwa, jak i samych opon. Dlatego przed zakupem najlepszego kompletu warto zapoznać się w kilkoma testami, opiniami i informacjami dotyczącymi opon. Jedną z propozycji godnych uwagi są opony całoroczne i sezonowe Roadcruza RA1100. Wśród najchętniej wybieranych modeli produktu znajduje się m.in. ogumienie Roadcruza 215 75r15 czy też Roadcruza 215 65r16. Sprawdź, czy warto postawić na model całoroczny i czym jeszcze charakteryzuje się coraz popularniejsza propozycja Roadcruza RA 1100.
jak rozpoznać opony wielosezonowe

Jak rozpoznać opony wielosezonowe?

2023-05-31
Odpowiedni wybór opon jest niezbędną kwestią wpływającą na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Każde ogumienie, czy to sezonowe, czy wielosezonowe posiada skomplikowane symbole, które mogą utrudniać samodzielny wybór. Jak rozpoznać opony wielosezonowe? Jak odczytywać symbole znajdujące się na oponach? Jak rozróżnić opony wielosezonowe od sezonowych? Aby ułatwić podjęcie decyzji odnośnie wyboru opon, przedstawiamy wszystko co należy wiedzieć o ich oznaczeniach.
opony całoroczne

Opony całoroczne – czy warto się na nie zdecydować?

2023-05-05
Zmiana pory roku ponagla kierowców do zmiany opon z zimowych na letnie. A może jednak lepiej zrezygnować z opon sezonowych i zainwestować w całoroczne modele ogumienia. Czy warto zakupić opony całoroczne? Jakie właściwości mają opony całoroczne? Czy są lepsze od sezonowych? Sprawdźmy, jakie korzyści daje nam posiadanie opon całorocznych.
Michelin CrossClimate 2

Michelin CrossClimate 2. Charakterystyka opony, testy i opinie

2023-01-25
Michelin CrossClimate 2 swój sukces zawdzięcza przede wszystkim dzięki bardzo wysokim osiągom hamowania i przyczepności na mokrej i zaśnieżonej drodze gwarantując tym samym optymalne zużywanie się bieżnika. Wpływa to na większe bezpieczeństwo, ale też oszczędność spalania paliwa, ale też samych opon. Inwestując w model Michelin CrossClimate 2 można śmiało zapomnieć o cosezonowej zmianie ogumienia, ponieważ model ten świetnie radzi sobie w każdych warunkach.
roadstone n priz 4s

Roadstone N Priz 4S

2023-01-09
Aby znaleźć opony, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa i komfortu, należy określić własny styl jazdy, częstotliwość korzystania z auta oraz uwzględnić najczęściej uczęszczane drogi i warunki na nich panujące. Absolutnie wystarczającym ogumieniem dla osób jeżdżących w sposób umiarkowany i nieszczególnie często będą dobre opony klasy budżetowej, takiej jak Roadstone N Priz 4S. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru ogumienia i czym charakteryzuje się wspomniany model koreańskiego producenta? Sprawdź i podejmij dobrą decyzję.
premiorri vimero as

Premiorri Vimero As. Prezentacja modelu

2023-01-07
Za jedną oponę klasy premium można niekiedy kupić cały komplet ogumienia w klasie budżetowej, które również doskonale sprawdzi się w przypadku umiarkowanej jazdy i poruszaniu głównie po mieście. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też ogumienie wielosezonowe zamiast tradycyjnych opon sezonowych. Jednym z takich produktów jest model Premiorri Vimero As. Sprawdź, co wyróżnia te opony i dlaczego warto wyposażyć w nie swoje auto.