Data modyfikacji:

Nokian WR A4 czy D4? Którą oponę zimową wybrać?

Opony Nokian są cenione przez użytkowników ze względu na znakomite osiągi w czasie zimy. Skandynawski producent zrewolucjonizował rynek opon zimowych, wprowadzając do sprzedaży ogumienie, które zachowuje przyczepność w najtrudniejszych warunkach i jednocześnie zapewnia wysoki komfort jazdy. Do najpopularniejszych modeli opon należą Nokian WR A4 i D4, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa na śliskiej, oblodzonej jezdni. Sprawdź, które opony są dla Ciebie — Nokian WR A4 czy D4?
nokian wr d4 czy a4

Technologia opon Nokian WR A4 i D4

Opony Nokian WR A4 mają asymetryczną rzeźbę bieżnika, która poprawia precyzję kierowania pojazdem na każdym poszyciu drogi. Trójwymiarowe lamele zapewniają dużą powierzchnię styku, która przekłada się na znakomitą przyczepność i niską ścieralność. Pracują cicho, dlatego komfort jazdy jest wysoki. Żeberka mają kształt łopatek wentylatora, dlatego skutecznie przeciwdziałają akwaplanacji. Wyporniki rowków w technologii Groove Lifts mają natomiast większą sztywność i lepszą przyczepność niż opony zimowe wykonane w innej technologii.
Atutem modelu WR A4 są chwytaki śniegowe, które poprawiają przyczepność auta na zaśnieżonej drodze. Ponadto opony powstały z mieszanki o innowacyjnym składzie. Dzięki niej opony cechują się wysoką trwałością i odpornością na pracę w najtrudniejszych warunkach.
Opony Nokian WR D4 z kierunkowym wzorem bieżnika powstały na podstawie przemyślanego i przeanalizowanego komputerowo projektu. Naukowcy z firmy Nokian zoptymalizowali układ lameli, by zapewnić maksymalną przyczepność opon do jezdni i skrócić drogę hamowania. Dzięki temu opony Nokian WR A4 vs D4 można porównać pod kątem jazdy sportowej.
A4 w tym zestawieniu wypadają znacznie lepiej, natomiast w przypadku jazdy po mieście optymalny komfort zapewnia model D4. Centralne żebro Steering Precision Rib znakomicie trzyma się na ośnieżonej drodze i ułatwia wchodzenie w zakręty. Opony Nokian WR D4 powstały z mieszanki, która ogranicza zużycia paliwa ze względu na niskie opory toczenia. Niskie opory toczenia w połączeniu z optymalną elastycznością ograniczają również ścieranie bieżnika.

Opinie o oponach Nokian WR A4 i D4

Opony Nokian z Finlandii osiągają znakomite rezultaty w testach przeprowadzanych we wszystkich ośrodkach. Proponowane modele opon zimowych zdobywają czołowe miejsca we wszystkich badaniach. Dotyczy to w szczególności najpopularniejszych rozmiarów. Dzięki temu marka Nokian cieszy się zaufaniem kierowców z wielu krajów. Korzystają z nich nie tylko mieszkańcy mroźnej północy, a także zimnych części Rosji, Stanów Zjednoczonych i północnej Azji. Do użytkowników ogumienia marki Nokian należą również polscy kierowcy, którzy cenią je za dobry stosunek jakości do ceny.
Jaki wypadają opony Nokian? Opinie jednoznacznie wskazują, że są to opony do wieloletniego użytkowania. Można korzystać z nich przez co najmniej kilka sezonów zimowych, również w przypadku częstego przemierzania długich tras. Opony wolno się zużywają, gdyż mieszanka kauczukowa wzbogacona o różne oleje i związki jest wyjątkowo elastyczna i przystosowana do pracy w ujemnych temperaturach.
Mieszanka sprawdza się w czasie jazdy po suchej i mokrej nawierzchni przez całą zimę. Nokian WR A4 i D4 powstały z myślą o kierowcach, którzy oczekują najlepszych osiągów. Dzięki nim samochód bezpiecznie przemieszcza się po ośnieżonych górskich trasach i błocie pośniegowym, które powszechnie występuje na trasach w mieście.

Nokian WR A4 czy D4? Które opony wybrać do różnych typów aut?

Nokian WR A4 spełniają wyśrubowane standardy przyczepności na śliskiej, mokrej i zaśnieżonej powierzchni. Wskaźniki bezpieczeństwa sprawdzane w testach są praktycznie bezstratne na każdym parametrze, dlatego droga hamowania na śliskiej powierzchni jest wyjątkowo krótka. Nokian WR A4 poruszają się cicho nawet przy wysokich prędkościach. To dobre ciche opony zimowe. Emitowany przez nie hałas sięga przeciętnie 72 dB, a więc ma poziom porównywalny do głośniejszej rozmowy kilku osób.
Opony Nokian WR A4 przeszły testy bezpieczeństwa w lapońskim Ivalo, gdzie zostały sprawdzone między innymi w czasie jazdy po błocie pośniegowym. Na torach w Niemczech i w Hiszpanii sprawdzono je z kolei na mokrej i suchej nawierzchni. Nowa generacja opon Nokian pod każdym względem przewyższyła swoją poprzedniczkę.
Jeśli chodzi o opony Nokian WR D4, opinie kierowców potwierdzają, że są znakomitym wyborem dla właścicieli aut kompaktowych i małych SUV-ów. Opony Nokian D4 umożliwiają bezpieczną jazdę po mieście i poza terenem zabudowanym. Gwarantują bezpieczeństwo w drodze do pracy, podczas rodzinnych wycieczek i innych podróży. Ich cena jest dość wysoka, jednak kierowcy wybierają je, nawet gdy dysponują ograniczonym budżetem. Opony Nokian WR D4 przeszły testy w tych samych ośrodkach co seria A4.

Rozmiary opon Nokian WR A4 i D4 i ich przeznaczenie

Opony Nokian są produkowane w wielu rozmiarach, dlatego można je zastosować do różnych samochodów. Średnica felgi dla modelu A4 wynosi od 16 do 21 cali. Model D4 z kolei pasuje na felgi o średnicy od 14 do 20 cali. Można dopasować je do samochodów z segmentu A i B oraz SUV-ów, aut sportowych i limuzyn. Dzięki temu możliwa jest bezpieczna jazda w zimowych warunkach w większości pojazdów osobowych.
Fiński producent Nokian słynie z rygorystycznych norm jakości i tworzenia innowacyjnych mieszanek, które znakomicie radzą sobie w warunkach wysokiej wilgotności i silnych mrozów. Można używać ich zarówno w czasie polskiej zimy, jak i na mroźnej północy Europy oraz w Azji. Dzięki temu są to jedne z najciekawszych opon zimowych dostępnych na rynku.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo